Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση Ηλεκτρικού Μπάσσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ή μάλλον Καλημέρα συμforumίτες-ισσες,

 

χρειάζομαι τα φώτα σας για το εξής απλό για εσάς, πυρηνική φυσική για εμένα πρόβλημα. Είμαι αρχάριος στο μπάσσο και θα ήθελα να ηχογραφώ τον εαυτό μου παίζοντας κάποια κομμάτια και κάνοντας covers τραγουδιών για να ακούσω τα λάθη μου και να μπορέσω να τα διορθώσω. Τώρα πού κολλάω. Στα πάντα! Διάβασα το σχετικό άρθρο ηχογράφηση για dummies αλλά γέμισα άγνωστες λέξεις το λεξιλόγιό μου.

Σας παραθέτω από κάτω τον εξοπλισμό μου για να μου πείτε τι μπορώ να κάνω.

(εκτός από τη λύση ηχογράφησης σε κινητό-κασέτα κλπ)

 

Το μπάσσο μου:

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_std_jazz_bass_antiqueburst.htm

Ο ενισχυτής μου:

http://www.thomann.de/gr/marshall_mb15.htm

Τα ακουστικά μου:

Behringer HPX2000 (δεν τα βρήκα στο θωμά)

Επεξεργαστής υπολογιστή:

διπύρηνος στα 2,5 GHz

RAM:

2GB

Operating System:

Windows 7 32bit

η κάρτα ήχου μου είναι μία 7,1 που την είχα αγοράσει με 5 ευρώ πριν από 3 χρόνια οπότε δεν τη βρίσκω τώρα στο ίντερνετ και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και εσείς οι ίδιοι δε θα βασιστείτε πάνω σε αυτή

 

Τι πρέπει να κάνω για αυτό που θέλω; Πόσα ευρώ περίπου πρέπει να διαθέσω; Αξίζει τον κόπο και τα χρήματα ή όχι;

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

 

edit: Τα ηχεία του υπολογιστή είναι Logitech 5.1 με δυνατότητα να απενεργοποιώ το surround ήχο και να παίζουν όλα μαζί

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Ο ενισχυτής σου από ότι είδα έχει direct line out με καρφί από ότι είδα... Παίρνεις ένα καλώδιο και έναν αντάπτορα Hosa%20Mono%201%204%20(F)%20-%20Mono%20Mini%20(M)%20Adapter%20Jack.jpg και έτσι συνδέεις το καλώδιο από το direct line out του ενισχυτή σου στο line in της κάρτας ήχους σου (η οποία λογικά θα έχει το mini jack και για αυτό σου είπα τον αντάπτορα)... Θεωρητικά θα ακούς το μπάσο από τον ενισχυτή σου και θα δίνεις σήμα στο pc.

Β) Καρφώνεις κατευθείαν το μπάσο στο Line in της κάρτας ήχους σου. Θεωρητικά θα ακούς το μπάσο από τα ηχεία σου και θα δίνεις σήμα στο Pc.

 

Και στις 2 περιπτώσεις χρειάζεσαι ένα DAW (πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου). Μπορείς αργότερα να πάρεις και μία κάρτα ήχου για να έχεις καλύτερη ποιότητα.

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου, όταν λες ένα πρόγραμμα daw εννοείς κάτι όπως αυτό "cubase/nuendo" που αναφέρεται και στο θέμα recording for dummies? Επίσης κάτι διάβασα για προενίσχυση. Πρέπει να με απασχολήσει αυτό εφόσον ο ενισχητής μου έχει γραμμή line out?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ακριβώς αυτό το "cubase/nuendo" που αναφέρεται στο θέμα... Για αρχή μπορείς να κοιτάξεις για το audition το οποίο είναι αρκετά εύχρηστο ή για το πιο παλιό cool edit pro... Μην σε απασχολεί η προενίσχυση για αρχή... Να ακούς τι παίζεις θες...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις πως ηχογραφώντας με αυτή την κάρτα ήχου θα έχεις latency.

Γι αυτό θα κατεβάσεις τους asio4all (google it) αλλιώς ψάχνεις καινούρια κάρτα ήχου.

 

Διάβασε και εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=166828.0

περί latency και ηχογράφησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου