Προς το περιεχόμενο

Τελικά... τι κάνει μια κιθάρα καλό όργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίρνοντας αφορμή από ένα σούπερ ενδιαφέρον βίντεο του Chris Buck το οποίο παραθέτω παρακάτω (ξέρω ότι ξενερώνει ορισμένους σας, δεν είμαι fanboy απλά εγείρει ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα μουσικά θέματα για συζήτηση), προκύπτει συχνά το ερώτημα: τι κάνει μια κιθάρα καλή σε σχέση με μια άλλη;

Ο Buck λέει 

1) playability, πόσο καλά παίζει σαν όργανο, το οποίο δεν έχει να κάνει με την τιμή 

2) τα ηλεκτρικά της κιθάρας

3) οι ακουστικές ιδιότητες της κιθάρας, το acoustic resonance. Και εκεί σκάει μύτη ο Paul Reed Smith και τον επιβεβαιώνει.

 

Αν θέλετε μπείτε στον κόπο να το δείτε μέχρι το τέλος. 

Έχουμε σχεδόν όλοι οι κιθαρίστες GAS, θέλουμε να πάρουμε το καλύτερο όργανο που μπορούμε, αλλά τελικά ίσως το πόσο mojo έχει μια κιθάρα, το πόσο θα την προτιμήσουμε σε σχέση με τις άλλες, δεν είναι θέμα χρημάτων πάντα...

 

.

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

Ο Buck λέει 

1) playability, πόσο καλά παίζει σαν όργανο, το οποίο δεν έχει να κάνει με την τιμή 

2) τα ηλεκτρικά της κιθάρας

3) οι ακουστικές ιδιότητες της κιθάρας, το acoustic resonance. Και εκεί σκάει μύτη ο Paul Reed Smith και τον επιβεβαιώνει.

 

Και ο Νέκκονας συμπληρώνει ....

4) Να στην έχει πάρει δώρο η γυναίκα σου. :classic_wink:

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 6

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω κοιταω παντα το 1 και το 3 μονο.
Το 2 φτιαχνεται ευκολα, αν στα αλλα δυο ειμαι πληρως ικανοποιημενος. Ασε που ακομα και σουπερ να ειναι το 2, εγω μπορει να εχω τα δικα μου γουστα και σε ολες τις κιθαρες να βαζω κατι συγκεκριμενο.
Γιαυτο δοκιμαζω τις ηλεκτρικες κιθαρες παντα χωρις βισμα.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

1 και 3, τα ηλεκτρικά one way or another τα φέρνεις... 

Ως προς το 3, θυμάμαι στα μουσικομάγαζα των '80ς ορισμένους (μπορεί να ήταν δημοτικοί κιθαρίστες) να βαράνε μια E (χωρίς ενισχυτή) και να ακούνε το όργανο. Τότε μου είχε κάνει εντύπωση το τι ακούνε και μάλιστα χωρίς ενισχυτή. 

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δει ένα άλλο βίντεο, που είχε πάρει ο Rhett Shull μια Μεξικάνα Fender Stratocaster, την πήγε σε έναν καλό luthier, της κάνει τέλεια ταστοδουλειά και γενικά την κάνει εντελώς playable, αλλάζει τα ηλεκτρονικά μέρη τα κάνει όλα πανάκριβα, και κατέληξε ότι η κιθάρα έγινε απείρως καλύτερη σαν όργανο (και υεπρδιπλάσια στην τιμή), αλλά δεν είναι και πάλι εφάμιλλη με κιθάρα επιπέδου custom shop. Άρα τι συμπέρασμα βγάζουμε; Ότι το 3 είναι πολύ σημαντικό. Τα ξύλα (όσο και αν δε θέλουμε να το παραδεχτούμε κάποιες φορές) παίζουν σημαντικό ρόλο, όπως και η εν γένει ποιότητα κατασκευής του οργάνου. Βέβαια στο βίντεο λίγο ο PRS (τον οποίο σέβομαι και εκτιμώ ως γνώστη, άσχετα που δεν παίζω με PRS κιθάρες) έχει ένα σημείο που θεωρώ ασαφές. Μιλάει για το acoustic resonance της κιθάρας και λέει για παράδειγμα ότι μια κιθάρα που χτυπάς μια συγχορδία ακουστικά και την ακούς επί 45 δευτερόλεπτα σε σχέση με μια κιθάρα που την ακούς επί 10 δευτερόλεπτα είναι καλύτερο όργανο, τέλος. Αυτό δεν είναι το sustain; Στα δικά μου αυτιά, το acoustic resonance είναι το ποσό "ζωντανό" ακούγεται το όργανο στα χέρια σου και το τι εύρος συχνοτήτων μπορεί να πιάσει 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω κάποιες σκέψεις μου

 

8 ώρες πριν, Nekkon είπε

Ο Buck λέει 

1) playability, πόσο καλά παίζει σαν όργανο, το οποίο δεν έχει να κάνει με την τιμή 

 

Η τιμή επηρεάζει. Όχι πάντα, αλλά όταν συγκρίνεις μια στρατ των 400 με μια των 1400, τότε οι διαφορές στο μανίκι είναι αισθητές. Καλύτερη ταστοδουλειά, καλύτερη ποιότητα ταστων, ορθότερη επιλογή τύπου τάστων, καλύτερο φινίρισμα λαιμού, καλύτερη ποιότητα ξύλου άρα και καλύτερο ζύγισμα στο χέρι, καλύτερο κομμένο nut κλπ είναι οι διαφορές που κρίνουν πόσο καλά μπορεί να σεταριστεί και πόσο ευχάριστη αίσθηση έχει στο χέρι. Για να μην αναφέρω για διαφορες στη γέφυρα, τα βαγονάκια, τα χειριστήρια, το βάρος κλπ.

Η τιμή έχει να κάνει με όλα τα παραπάνω, αλλα αυτό είναι κάτι που το συναντάμε μεταξύ μοντέλων της ίδιας εταιρίας, πχ squier vs fender, epiphone vs gibson, prs se vs ce, gretsch indonesia vs usa κλπ. Από την άλλη, συχνά συναντάμε πχ μια schecter των 700 ευρώ να εχει καλύτερη πχ ταστοδουλειά σε σχέση με μια fender των 1400 ή μια gretsch των 500 να έχει καλύτερη ταστοδουλειά από μια gibson των 1000. Αλλά δεν θεωρώ ότι είναι ο κανονας.

 

Βέβαια, είναι και το θέμα γούστου. Κάποιος μπορεί να προτιμάει τα λεπτoκαμωμένα narrow tall ταστα μιας classic vibe, και να μην αντέχει τα μεγαλόσωμα narrow tall ταστα μιας MIM deluxe. Και με ένα καλό σετάπ, να προτιμά το playability της φτηνη squier. Στις περιπτώσεις αυτές, η τιμή δεν παίζει σημασία.

 

 

8 ώρες πριν, Nekkon είπε

2) τα ηλεκτρικά της κιθάρας

 

Σημαντικό, αλλά το τελευταιο που κοιτάζω, σε σχέση με τα αλλα δυο.

 

 

8 ώρες πριν, Nekkon είπε

3) οι ακουστικές ιδιότητες της κιθάρας, το acoustic resonance

 

Είναι κάτι το οποίο εκτιμω αφάνταστα σε μια κιθάρα. Όταν παίζω, και όλο το όργανο πάλλεται, μου δίδεται η εντύπωση ότι "ολο" το όργανο συμμετέχει στην παραγωγή ήχου, άρα και ότι το όργανο είναι πιο προσεκτικά φτιαγμένο, από καλύτερα υλικά. Απο την άλλη, όργανο που έχω στα χέρια μου και είναι "αναίσθητο" σα κούτσουρο, και το μόνο που πάλλεται είναι οι χορδές, νιώθω σαν να παίζω με ένα plugin ενώ θα ήθελα να παίζω με έναν ενισχυτή. Και αυτό είναι κάτι που συναντάται σε πιο ακριβά όργανα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο πάλλεται το όργανο ακουστικά όταν χτυπήσεις τις χορδές έχει να κάνει κυρίως με το είδος και κατ' επέκταση την πυκνότητα του ξύλου κατασκευής. Προσωπικά έχω "συναντήσει" πολλές ηλεκτρικές που ακουστικά ήταν πεθαμένες και μόλις μπήκαν σε ενισχυτή τραγούδησαν. Αντιστοίχως, άλλες που πάλλονταν σαν ακουστικές κιθάρες και plugged in δεν είχαν τίποτα ιδιαίτερο να πουν.

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω μαλλον συμφωνω με τον Spyros.

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου