Προς το περιεχόμενο

SG με budget μικρότερο από 500 ευρώ ?


axilleas17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας φίλοι μουσικοί ψάχνω αρκετό καιρό για μια καλούτσικη sg κιθάρα με budget γύρο στο 500άρικο και έπεσα στη συγκεκριμένη αγγελία του noiz http://smart.noiz.gr/details.php?id=90347 μου φαίνεται αρκετά καλή κ έτσι μου περισσεύουν και χρήματα για κανα πεταλάκι εσάς πως σας φαίνεται η αγγελία?? αν έχετε κατι να προτείνεται μη διστάσετε  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσάς πως σας φαίνεται?

Ούτε σαν τίτλος μου φαίνεται καλός (προσδιόρισε τι θες ) και ούτε σαν ιδέα (να σχολιάσουμε σε thread κάποια αγγελία) μου φαίνεται σωστή.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα κοιταζα για κατι τετοιο, που μεταχειρισμενο θα ειναι σιγουρα στο budget σου.

http://www.thomann.de/gb/gibson_sgspecialfaded_wb_egitarre.htm

 

 

Σιγουρα δεν ειναι ιδιο με μια "κανονικη" Gibson SG αλλα

1) Ειναι αξιοπρεπης για αυτα τα λεφτα, ηχητικα και κατασκευαστικα

2) Εχει το σωστο σχημα, headstock και logo, πραγμα που για πολλους εχει σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως δεν είναι και πολύ δίκαιο να σχολιάζουμε μια αγγελία που τρέχει. ;)

 

Το budget σου σου αφήνει μια κάποια ευελιξία αλλά πέφτει ελαφρώς "μες στη μέση": με € 500 είσαι πολύ ψηλά για την entry level κατηγορία (Epiphone, κινέζικες Tokai κλπ) και χαμηλούτσικα για την κατηγορία στην οποία το πράγμα αρχίζει να σοβαρεύει (οι πιο οικονομικές Gibson, οι made in Japan ρέπλικες κλπ).

 

Άρα μάλλον κερδισμένος θα βγεις έχοντας πάντα ένα μάτι στα μεταχειρισμένα, μπορεί να προκύψει κάτι καλό. H Faded π.χ. που παραθέτει ο Odis θα είναι σίγουρα εντός των € 500 μεταχειρισμένη και είναι μια χαρά κιθάρα.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μάλλον κερδισμένος θα βγεις έχοντας πάντα ένα μάτι στα μεταχειρισμένα, μπορεί να προκύψει κάτι καλό. H Faded π.χ. που παραθέτει ο Odis θα είναι σίγουρα εντός των € 500 μεταχειρισμένη και είναι μια χαρά κιθάρα.

 

+1 από μένα για τα μεταχειρισμένα. Προσωπικά έδωσα μία τέτοια πριν από καιρό 350 ευρώ. Για μένα χτύπα την όπου την βρεις. Πλέον μετά από μερικές συγκρίσεις μπορώ να πω ότι ηχούσε (όσο την είχα) καλύτερα από αρκετές -και ακριβότερες- κιθάρες που είχα. Δεν έχω παίξει με ακριβότερες sg, έχω αρκετές Gibson όμως και μπορώ να πω ότι αυτή είναι μία από τις πιο τίμιες (στο αυτί μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει με Faded WB SG και με standard SG φίλων. Η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη αλλά να πω την αλήθεια οι διαφορές ΔΕΝ ήταν μεγάλες και δεν ήταν ηχητικές.

Από ποιότητα κατασκευής δε, και οι 2 έσκιζαν. Από playability, η sg standard έχει παχύ και καλογυαλισμένο μπράτσο (παρότι το nut δεν ήταν τόσο καλά κομμένο). Aν θέλεις γρήγορο παίξιμο, το ματ faded neck της special είναι βολικότερο λόγω φινιρίσματος κυρίως.

Αν τώρα θέλει κάποιος να δώσει τα 2-3πλάσια για το glossy nitro λούστρο(που γίνεται cracked & "faded" σε πολλά σημεία μετά από λίγα χρόνια), τα καπάκια μαγνητών(καλά για feedback...) και το full pickguard, go for the standard!...

Η δική μου lp studio με glossy nitro finish έχει γίνει γεμάτη cracks και θολά σημεία μετά από 3 χρόνια(μάπα ageing). Η faded melody maker μου, μερικά χρόνια μετά, ίδια μοιάζει, πάντα faded!

Αν βρεις τη faded σε καλή τιμή(300-400ευρώ) χτύπα τη. Είναι καθ΄όλα SG. Αν τώρα θέλεις να σώσεις χρήματα ντε και καλά, η epi g400 worn brown(όχι η glossy) είναι καλή επιλογή, με λεπτότερο 60ς μπράτσο αλλά ίσως χρειαστεί ένα καλό σετάκι μαγνήτες κι ηλεκτρικά (ο επιλογέας χαλά αμέσως). Προσωπικά έχω πάρει και δυο G400 epis και τις αναβάθμισα. Για τα χρήματά τους είναι πολύ καλές σε τάστα και playability αλλά έβαλα νέα pickups+nut+switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις τη faded σε καλή τιμή(300-400ευρώ) χτύπα τη.

+1

 

 

Eγώ θα έλεγα να ρίξεις και μια ματιά στις Epi Prophecy

Prophecy SG Custom GX

Υπήρχε μέχρι πριν λίγο καιρό μια στις αγγελίες μέσα στο budget σου.

 

edb4f61a-63ff-434f-ba48-8bcc3c2fc9d3.jpg

 

Body: Mahogany

Neck: Mahogany

Neck Profile: Speed-Taper, satin finish

Neck Joint: Glued, set neck

Fingerboard: Ebony

Fingerboard Radius: 14 inches

Frets: 24, jumbo

Scale: 24-3/4 inches

Nut Width: 1-11/16 inch

Neck Pickup: Gibson Dirty Finger

Bridge Pickup: Gibson Dirty Finger

Bridge: LockTone tune-o-matic

Tailpiece: LockTone stopbar

Controls: Master volume, master tone with push/pull coil-tap, 3-way toggle

Output Jack: Standard 1/4 inch mono

Nut Material: Graphite

Tuners: Grover die-cast

Strap Buttons: Epiphone StrapLocks

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι εχθες ειχε στις αγγελιες μια Epiphone SG Vintage Korea αλλα τωρα δε τη βρισκω! Ατυχησες φιλαρακο γιατι προκειται για πολυ καλα οργανα, θα σου το συστηνα ανεπιφυλακτα! Και τα σημερινα κινεζικα αξιοπρεπη ειναι αλλα σε αυτα τα χρηματα αφου υπαρχει Gibson SG Special Faded στις αγγελιες χτυπα την και μη κοιτας αλλου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις πραγματικά με βοήθησαν... θα το ψάξω λίγο ακόμα το θέμα ωστόσο αν κάποιος δει κατι ας μ πει στο μεταξι.... keep rocking \m/ 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε υπομονή και πάρε αυτή που (πραγματικά) θέλεις -μιά Gibson δηλαδή- που θα την κρατήσεις και μιά ζωή.Όποια άλλη και να πάρεις αργά η γρήγορα οι πιθανότητες είναι να βρεθεί στις αγγελίες.  ;)

 

(παρεμπιπτόντως,τι βολικές κιθάρες που είναι αυτές οι άτιμες οι SG...) 

 

 

Ούτε σαν τίτλος μου φαίνεται καλός (προσδιόρισε τι θες ) και ούτε σαν ιδέα (να σχολιάσουμε σε thread κάποια αγγελία) μου φαίνεται σωστή.

 

+1

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου