Προς το περιεχόμενο

SG με budget μικρότερο από 500 ευρώ ?


axilleas17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρεμπιπτόντως,τι βολικές κιθάρες που είναι αυτές οι άτιμες οι SG...) 

 

"Αγγούρι με κέρατα", "καραμελωμένο αμύγδαλο", "στραβοχυμένο pickguard" είναι μερικά από όσα έχουν γραφτεί κατά καιρούς εδώ για τις SG. (Η πατρότητα όλων -νομίζω- των παραπάνω είναι του elavd τον οποίο έχω πολύ ψηλά, αλλά μας επιτρέπετε ελπίζω να αλληλοδουλευόμαστε  ;D)

 

Άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασι.  ;D ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτή πάντως www.dv247.com/guitars/vintage-vs6-electric-guitar-cherry-red--35386 αρκετά πιο φθηνή βέβαια!

 

Τσέκαρε και το παρακάτω βίντεο

 

SG Soundtest - Vintage vs Epiphone vs Gibson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει με Faded WB SG και με standard SG φίλων. Η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη αλλά να πω την αλήθεια οι διαφορές ΔΕΝ ήταν μεγάλες και δεν ήταν ηχητικές.

Από ποιότητα κατασκευής δε, και οι 2 έσκιζαν. Από playability, η sg standard έχει παχύ και καλογυαλισμένο μπράτσο (παρότι το nut δεν ήταν τόσο καλά κομμένο). Aν θέλεις γρήγορο παίξιμο, το ματ faded neck της special είναι βολικότερο λόγω φινιρίσματος κυρίως.

Αν τώρα θέλει κάποιος να δώσει τα 2-3πλάσια για το glossy nitro λούστρο(που γίνεται cracked & "faded" σε πολλά σημεία μετά από λίγα χρόνια), τα καπάκια μαγνητών(καλά για feedback...) και το full pickguard, go for the standard!...

Αν βρεις τη faded σε καλή τιμή(300-400ευρώ) χτύπα τη. Είναι καθ΄όλα SG.

Απόλυτα συμφωνώ. Έχω την Gibson SG Special Faded WR και απλά σκοτώνει.

It IS the REAL THING.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα γουσταρεις σου πουλαω μια απο της δικές μου......έχω μια faded με 3 humbucker......δεν βγαίνει πια , και σκοτώνει.........αν θες στείλε pm....... :)

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry Boss , δεν έχω αγγελία την κιθάρα .....απλα μου ήρθε λόγο του θέματος ότι έχω μια τέτοια και ότι δεν την παίζω και πολυ πια οποτε κρίμα να κάθεται.....άμα φάνηκε κάπως ειλικρινά συγγνώμη ...... Δεν την πουλαω κύριε θα την κρατησω  ;D

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου