Προς το περιεχόμενο

Mosfet FX Loop για κάθε λαμπάτο...Πχ Laney lc15 mod


wremir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι ένα ωραίο κυκλωματάκι που

δημιουργήθηκε από μέλους του πολωνικού forum , και δοκιμασμένο από πολλούς σε διαφορους ενισχυτές...

 

εδώ είναι το κύκλωμα pcb και layout

 

http://trioda.com/forum/viewtopic.php?p=199702#p199702

 

τάση τροφοδοσίας 200-300v ,το ποτενσιόμετρο mix επιτρέπει ρύθμιση από συριακό μέχρι παράλληλο , κλπ...

 

Το έβαλα το κύκλωμα στους 2 ενισχυτές μου και δουλεύει άψογα.

Στο Laney δεν είχα και πολύ χορό να το βάλω όπως είναι σχεδιασμένο το pcb , και τα ποτενσιόμετρα και

υποδοχές είναι έξω από το κύκλωμα. Η πλακέτα μου δεν μου αρέσει, ο μαρκαδόρος ήταν άχρηστος.

Σε κάποια σημεία ο χαλκός φαινόταν φαγωμένος σαν ελβετικό τυρί, και κάλυψα τις πιστες με μπόλικο

καλάι.

(τώρα φτιάχνω με Edding751 / 780 silver και είναι ok.

ένας μαύρος γρήγορα μπούκωσε και δεν ξαναπήρα)

 

Τον ενισχυτή τον πείρα μεταχειρισμένο και χαλασμένο , έφταιγε λεπτομέρεια.

με την ευκαιρία που τον είχα ανοίξει, έβαλα διακόπτη standby , όχι ότι είναι απαραίτητο σε αφτιν τιν περιπτωση ,

αν και υπάρχουν πολλές σχολες για αυτό το θέμα...

Εγώ τον ήθελα πάντως.

μετά με ενοχλούσε κιτρινισμένη ήδη πλακέτα γύρο από EL84...έβαλα ένα ανεμιστηράκι 5v να

ανακυκλώνει καλύτερα τον αέρα, και ρύθμισα την τάση του να μη ακούγεται δυνατά

Μετά πείρα φορα και έφτιαξα ξεχωριστό κύκλωμα bias για κάθε λυχνία με βίζμα έξω για έλεγχο.

Στις δοκιμες με ενοχλούσε ο θόρυβος...σχεδόν δεν ακουγόταν αλλα με ενοχλούσε ότι υπήρχε !

μου φαινόταν ότι ακούω 100hz αλλα και 50hz , που ήταν λίγο περίεργο αφού το πηνίο τον νημάτων ήταν γειωμένο στην μέση...το μέτρησα , και ήταν 3,10v και

και 3.25v...δεν μου άρεσε αυτό αφού είμαι λίγο ψείρας , ούτε έψαξα άλλο , ποσο φταίει αυτό το σημείο ... Έβαλα ένα ποτενσιόμετρο 250Ω.

Μεγάλωσα πυκνωτές υψηλής στον προενισχυτή και ήρθε σειρά για την γείωση...

 

Η αγαπημένη μου μέθοδος είναι single point star grounding.

Οταν μελετήσω προσεκτικά το κύκλωμα δεν με έχει προδώσει ποτε

Εκοψα λοιπόν γραμμές και το σύνδεσα όπως το καταλαβαίνω εγώ.

Και έγινε απόλυτα αθόρυβος !

τι βοηθησε περισσότερα ?

δεν ξέρω , δεν τον έβαζα μπρός ανάμεσα στις μετατροπές...

στον ήχο δεν επεμβαίνω, του έβαλα 3 nos Philips 12ΑΧ7 καλά ακούγεται ,όπως ένας Laney ...

θωράκιση του προενισχυτή ήταν ένα σφουγγαράκι με αλουμινόχαρτο , το αντικατάστησα με λαμαρίνα...

Γενικά είναι φτιαχμένος με πολύ ερασιτεχνικό τρόπο.

P7210139a.thumb.jpg.3905b4745cde2eb0b7f3be84b18bdac4.jpg

Laneylc15.thumb.jpg.18fe98266f91fc1d23d24eb87e59fb85.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν σχεδίαζα την πλακέτα σε αυτόν τον ενισχυτή ,

απλά ξέχασα να προσθέσω και το κύκλωμα αυτό.

Και επειδή βαριόμουνα να τα κάνω από αρχή , το έβαλα

εξωτερικά. Δεν είναι κομψό , αλλα έτσι θα μείνει.

Είναι ένας τρόπος να μπει το κύκλωμα εκεί που δεν υπάρχει χορός μέσα...

επειδή όμως τροφοδοτείται με υψηλή τάση , θέλει καλή επιλογή καλωδίων...

Μπορεί να γίνει και με βύσματα , ένα jack stereo για send και return και ένα βίζμα ρεύματος που μπαίνει σε μια θέση μονο (προσοχή +/- )

τον ξεσκόνιζα με την ευκαιρία, περιμένει τελευταίες πινελιές και να φτιάξω κάποια δείγματα ήχου.

λίγο θα αργήσει αυτό ομως...

 

το πολύμετρο απλά δείχνει ενδεικτικά τις διαστάσεις.

P1010713a.thumb.JPG.ac02ca0557c41c77f48fdc71a77259f9.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες μοντες έχεις κανει απλά δεν γνωρίζω αν οι συγκεκριμένοι ενισχυτές αξίζουν τον παραπάνω κόπο ιδιαίτερα ο μικρός.

 

Και μια που σ αρέσει και το κάνεις εκεί που έχεις χώρο γιατι δεν βάζεις μια διπλοτρίοδο να οδηγεί απο κάθοδο  στο send  και να ξεχάσεις τα mosfet ίδιες τάσεις χρειάζεσαι απλά κάποια παραπάνω mA για τα νήματα ;D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις ! απλά ούτε ο ένας ούτε ο άλλος δεν σηκώνει παραπάνω λάμπα λόγο 300ma/6.3v η 150mα/12v.

μάλλον δεν έχεις δει τον μετασχηματιστεί του Laney , απορώ πως αντέχει και τις 5 που φοράει

Τώρα αν αξίζει ? σχετικό είναι... τον μικρό τον έφτιαξα για αυτό το λόγο να είναι μικρός.

και σε ισχύ και σε μέγεθος...γιατί να μην έχει ?

Άμα είχα χορό , και ελατήρια θα του έβαζα...

τεσπα ...το κύκλωμα δίνει λύση εκεί που άλλος τρόπος δεν υπάρχει... ούτε παραπάνω ρεύμα ,ούτε +/- 15v για opamp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου