Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπάσσου... Lakland ή Fender?


bs_ane

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.Ηρθε η ωρα να αγορασω καινουριο μπασσο.Το στυλ που παιζω,ειναι pop/rnb.Μου εχουν κινησει το ενδοιαφερον τα Lakland αλλα σκεφτομαι και για Fender....Βασικα δεν μπορω να καταλυξω και γενικα να αποφασισω για το τι να παρω!Ακουω γνωμες....παιδια help..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα υποθετω πως εννοεις τα Skyline Lakland kαι οχι τα αμερικανικα (πολυ καλα οργανα και τα Skyline παντως). Σε αυτα τα λεφτα (και σε λιγοτερα) εχεις πολλες καλες επιλογες. Διαφορα Warwick, Sandberg, Fender, Ibanez και πααααρα πολλα ακομα.

 

Παντως, αφου προκειται να διαθεσεις τετοιο ποσο, θεωρω απαραιτητο να εχεις διαμορφωμενη γνωμη για το τι ζητας (ηχητικα, κατασκευαστικα, εργονομικα κλπ) γιατι ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα και να μην παρεις κατι που δε θα σε καλυπτει απολυτα. Χωρις λιγο πιο συγκεκριμενες απαιτησεις/κατευθυνσεις εκ μερους σου, οποιαδηποτε προταση θα ειναι λιγο πολυ στα τυφλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτη τη στιγμη το WARWICK CORVETTE (το οποιο και πουλαω)και θελω να παρω καποιο οργανο με περισσοτερο ογκο και σκασιμο,οποτε θεωρω πως πρεπει να παω σε Maple ταστιερα.Τα lakland μου αρεσαν πολυ σαν ηχος,γιατι δεν εχω βρει καποιο να παιξω,αλλα με εχουν τρομαξει λιγο στο οτι τα skyline ειναι Japan.Τα αμερικανικα ειναι θεικα παντως.Στο στυλ που παιζω παντως απο οσο εχω δει Lakland παιζουν οι περισσοτεροι.Τα sandberg τι λενε σαν οργανα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, αφου προκειται να διαθεσεις τετοιο ποσο, θεωρω απαραιτητο να εχεις διαμορφωμενη γνωμη για το τι ζητας (ηχητικα, κατασκευαστικα, εργονομικα κλπ) γιατι ειναι κριμα να δωσεις τοσα λεφτα και να μην παρεις κατι που δε θα σε καλυπτει απολυτα. Χωρις λιγο πιο συγκεκριμενες απαιτησεις/κατευθυνσεις εκ μερους σου, οποιαδηποτε προταση θα ειναι λιγο πολυ στα τυφλα.

+100

 

Δεν είμαι 5χορδος αλλά απλώς να πω την πολύ καλή εντύπωση που μου έκανε το G&L L2500 που δοκίμασα στον Διαμαντόπουλο.

Τρομερός ήχος...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηφίζω Lakland skyline 5αρι :)  Και μόνο λόγω ηλεκτρικών/Μαγνητών φαίνεται πιο ευέλικτο απο οποιδήποτε Fender σ αυτην την τιμή (5αρια american active δλδ). Επίσης ειναι 35" αντι για 34" που ειναι τα Fender με αποτέλεσμα πιο σφιχτή B  αλλα και πιο "καθαρό" ήχο. Απο την άλλη σ αυτά τα λεφτά τα Fender ειναι made in usa ενώ τα Laklandk νομίζω Κορεα :) Αλλα και πάλι Lakland :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100

 

Δεν είμαι 5χορδος αλλά απλώς να πω την πολύ καλή εντύπωση που μου έκανε το G&L L2500 που δοκίμασα στον Διαμαντόπουλο.

Τρομερός ήχος...

 

Πωπω, δηλαδη εγκρινεις το μπασο μου; Οποια τιμη! ;D

 

Βαλε και το L-2500 λοιπον στις επιλογες.

 

Απλα (ειδικα) σε αυτα τα λεφτα νομιζω πως προτασεις του στυλ "Παρε αυτο που εχω/θα ηθελα να εχω/θα επαιρνα εγω" δε βοηθανε ιδιατερα, γι αυτο πιστευω οτι ειναι απαραιτητο να εχεις hands-on εμπερια με οποιοδηποτε οργανο διαλεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου