Προς το περιεχόμενο

Τελικά... τι κάνει μια κιθάρα καλό όργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Nekkon είπε

Υπάρχει Strat με Texas special που δεν ακούγεται τσιριχτή, trebly και ice picky;

 

Εβαλα τους texas που είχα στο συρταρι στην σκοτεινή S7. Ακούγεται μπασατη και πολύ ισορροπημένη. Αψογος ήχος στρατ.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, όταν μπορώ να δοκιμάσω, κοιτάω το playability, τα αλλα ερχονται.
Από Ίντερνετ παω με βάση τα specs αναγκαστικα.

That being said, εχω και εχω παιξει ακριβες κιθαρες που ειχαν οντως κατι διαφορετικο στον ακουστικο τους ηχο.
Ακουγοντουσαν και στον ενισχυτή καλύτερες αλλά ίσως απλά να ταίριαζαν οι μαγνήτες που είχαν.

Ξανά-that being said, επειδη μου αρεσει να πειραζω, ΟΛΕΣ οι ηλεκτρικες μου (φθηνες και ακριβες) εχουν aftermarket μαγνητες που ειναι πιο κοντα στα γουστα μου απ τους εργοστασιακους.

Μου αρέσουν καλύτερα τώρα, όντως οι ακριβές ακούγονται καλύτερα απ τις φθηνές αλλά μου αρέσουν όλες. 

Τον ηχο μπορείς να τον φέρεις λίγο-πολυ πιστεύω, εξαρτάται ποσο θες να ψάξεις (και να πληρώσεις) για να τον φέρεις βέβαια. 

Αν μιλάμε για out of the box οργανα, πρεπει απλα να δοκιμασεις πολλα και να βρεις το ενα αλλα, εδω στη Ροδο τουλαχιστον, αυτο δεν παιζει.

Άρα πήρα την άλλη οδό. 😇

  • Like 1

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσό όμορφη είναι,όπως οι γυναίκες. Τα υπόλοιπα φτιάχνονται η έστω μπορείς να ζήσεις με αυτά.Κανεις δεν θέλει άσχημη κιθάρα η γυναίκα. 

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Nekkon είπε

1) playability, πόσο καλά παίζει σαν όργανο, το οποίο δεν έχει να κάνει με την τιμή 

2) τα ηλεκτρικά της κιθάρας

3) οι ακουστικές ιδιότητες της κιθάρας, το acoustic resonance. Και εκεί σκάει μύτη ο Paul Reed Smith και τον επιβεβαιώνει.

 

1) όλες οι κιθάρες με ένα καλό set up παίζουν τέλεια οπότε δεν με απασχολεί, βέβαια ξέρω να κάνω καλό set up

2) αν μιλάμε για το τι επηρεάζει τον ήχο μέσα από τον ενισχυτή,που άλλωστε είναι και ο λόγος ύπαρξης της ηλεκτρικής κιθάρας,φυσικά και είναι το Α και το Ω (εντάξει το....Χ)

3) Αστειοτητες .Αν ήταν έτσι όλες οι ελαφριές κιθάρες (που "πάλλονται" ακριβώς επειδή είναι ελαφριές) θα ακούγονταν καλά και όλες οι βαριές (που δεν "πάλλονται" ακριβώς επειδή είναι βαριές) θα ακούγονταν χαλια.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα λεφτά.

Όταν τα σκάσεις χοντρά δεν υπάρχει τίποτα να σε ανησυχεί παρά μόνο η εμφάνιση.Εννοείται ότι έχεις καταλήξει στο τι σε βολεύει.

 

Όταν δεν έχεις πολλά να διαθέσεις,η τύχη.Δηλαδή ο τύπος που την έφτιαξε.

 

Έχω αγοράσει κάμποσες κιθάρες κάτω του 1000ρικου και όλες είχαν τουλάχιστον από ένα λόγο γκρίνιας.

Η τελευταία που αγόρασα κόστισε 500 ευρώ.

...Ακόμα ψάχνω ένα έρμο ψεγάδι.Δεν βρίσκω τίποτα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταστιερα πρεπει απαραιτητα να ειναι rosewood η εβενος και οχι maple.

Διαφορετικα δεν σε περνει κανενας γυφτος για δουλεια και η χασουρα ειναι μεγαλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

1) όλες οι κιθάρες με ένα καλό set up παίζουν τέλεια οπότε δεν με απασχολεί, βέβαια ξέρω να κάνω καλό set up

2) αν μιλάμε για το τι επηρεάζει τον ήχο μέσα από τον ενισχυτή,που άλλωστε είναι και ο λόγος ύπαρξης της ηλεκτρικής κιθάρας,φυσικά και είναι το Α και το Ω (εντάξει το....Χ)

3) Αστειοτητες .Αν ήταν έτσι όλες οι ελαφριές κιθάρες (που "πάλλονται" ακριβώς επειδή είναι ελαφριές) θα ακούγονταν καλά και όλες οι βαριές (που δεν "πάλλονται" ακριβώς επειδή είναι βαριές) θα ακούγονταν χαλια.

Δώσε αν θες μια δική σου τριάδα που να απαντάει στο ερώτημα SF. Έχει ενδιαφέρον 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Δώσε αν θες μια δική σου τριάδα που να απαντάει στο ερώτημα SF. Έχει ενδιαφέρον 

Τωρα θα σου απαντησει 
1) Ενισχυτης 
2) Ενισχυτης 
3) Μαγνητες 

και θα εχει και ενα δικιο 😂

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου