Προς το περιεχόμενο

Τελικά... τι κάνει μια κιθάρα καλό όργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, billaraskats27 είπε

Το 1 ή βγαλ'το ή βάλε το αισθητικό-σχεδιαστικό μέρος μέσα, γιατί το 90% παίζουμε με συνταγές που σχεδιάστηκαν τη δεκαετία του 50 κ αντιγράφουν ολοι

 

Ακόμα και εκεί υπάρχουν διαφοροποιήσεις που κάνουν την διαφορά (πχ long tenon neck σε Les Paul, ή σκαμμένο neck heel, κλπ).

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον προηγούμενο αιώνα, σπουδαστής χασομέρης περνούσα από μουσικομάγαζα για ένα γειαχαραντάν και για οφθαλμόλουτρο (στις κιθάρες αναφέρομαι).

Ένα απόγιομα χειμερινό από αυτά που οι πωλητές κοιτούν το άπειρο λόγω έλλειψης πελατείας (ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΟΤΕΝΕΣ) για να περάσει η ώρα (η δική τους) βρίσκομαι σε μπλάιντ τέστ . Οι πωληταράδες με έδειναν έγχορδα. άνω χρηματικού ορίου 1,2 μισθός ΔΕΗτζή. Έπιανα τα όργανα , έπαιζα καναδυο τρία ακόρδα   και ξαναμανά μέχρι να σωθούν οι επιλογές.

 

Το ματς ήταν στημένο. Ήξεραν ποιο όργανο ήταν καλύτερο. Αλλά ήθελαν να δουν εγώ τι προτιμούσα.

Στις ακουστικές με διαφορά μια Cort ήταν σαν να ήρθε από άλλο πλανήτη  από τις υπόλοιπες. Συνφωνούσαμε ΟΛΟΙ πως ο μάστορας μάλλον είχε περάσει καλά όταν την έφτιαχνε (if you know what i mean).

Στις ηλεκτρικές υπήρχε χάος, όλες κάτι είχαν καρφί στον ενισχυτή που δεν .......

 

Αυτό το σύστημα το εφαρμόζω ακόμα, δεν θεωρώ προτεραιότητα το logo. Πιάνω να αγγίξουν τα δάκτυλα τάστα , νιώθω πως ζυγίζει πάνω μου το όργανο, κουρδίζω να δω πόσο αξιόπιστα και γρήγορα γίνεται αυτό, ακούω σε ενισχυτή και πάπαλα.

 

Και με έχει στοιχειώσει από τα παλιά εκείνα χρόνια μια Dean Cadillac κατακόκκινη.

 

 

 

Αχχ Σούλα .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν γραφτεί σωστά και ωραία πράγματα, και από καθένα από αυτά καταλαβαίνεις λίγο και τι είδους παίχτης είναι ο καθένας μας. 

 

Εγώ απλά να συμπληρώσω το προφανές... ότι δηλ. για να θεωρήσει κάποιος ένα όργανο καλό, θα πρέπει να φτάσει ή να ξεπεράσει τις αρχικές του προσδοκίες για αυτό όργανο. 

 

Αυτό σε γενικές γραμμές σημαίνει να ακούγεται το ίδιο καλά ή ακόμα καλύτερα από όσο περίμενε πως θα ακουγόταν, να έχει αίσθηση στο χέρι (neck και ταστιέρα) και στο σώμα (resonance και βάρος) ανάλογη με αυτή που ήλπιζε ότι θα έχει, και να έχει το λιγότερο ανεκτή εμφάνιση (που μπορεί να κερδίσει κάποιον λόγω διαφορετικότητας-ιδιαιτερότητας), ή ακόμα καλύτερα να είναι τρομερή μούρη, με την οποία γουστάρεις εξ'αρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως έχουν γραφτεί πολλές και ενδιαφέρουσες απόψεις αλλά νομίζω μόνο ο @fusiongtr είναι spot on στην απάντηση του θέματος. Οι περισσότεροι, όπως κι εγώ, λέγοντας καλό όργανο εννοούμε αυτό που μας αρέσει και μας κάνει κλικ. Στην ουσία όμως καλό όργανο θεωρώ είναι αυτό που έχει καλή ποιότητα κατασκευής γενικά.

Μια American deluxe Strat-tele π.χ., είναι σίγουρα ένα εξαιρετικό όργανο αλλά εμένα μάλλον δεν μου κάνει αυτή η έλλειψη «χαρακτήρα» που εκλαμβάνω εγώ ως παίκτης 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekim είπε

Μια American deluxe Strat-tele π.χ., είναι σίγουρα ένα εξαιρετικό όργανο αλλά εμένα μάλλον δεν μου κάνει αυτή η έλλειψη «χαρακτήρα» που εκλαμβάνω εγώ ως παίκτη

 

Την έλλειψη χαρακτήρα, που την αποδίδεις?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Την έλλειψη χαρακτήρα, που την αποδίδεις?

Όταν παίζει τα πάντα καλά και εξαιρετικά τίποτε. 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Την έλλειψη χαρακτήρα, που την αποδίδεις?

Γιώργο αυτό που λέω είναι καθαρά υποκειμενικό, μη μετρήσιμο και ακόμα πιο δύσκολο να το περιγράψω.
Δεν μπορώ να ξέρω που οφείλεται αλλά αυτός ο «επιτηδευμένος» ήχος εμένα δεν μου αρέσει. Αυτό δεν την κάνει κακό όργανο, ίσα ίσα για έναν επαγγελματία που παίζει πολλά διαφορετικά είδη θα είναι εξαιρετική και υποκειμενικά. Βλέπε @Nestoras

Επεξεργασμένο από ekim
Διόρθωση περιεχομένου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου