Προς το περιεχόμενο

Τελικά... τι κάνει μια κιθάρα καλό όργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ThomasSot είπε

Δεν θα χεις κανει με κλαριτζηδες φαινεται.

Έχω στο σπίτι μου κλαριντζή. Ποια η διαφωνία; Εκτός αν μιλάμε για μακεδονίτικα κλαρίνα της 3ης οκτάβας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Έχω στο σπίτι μου κλαριντζή. Ποια η διαφωνία; Εκτός αν μιλάμε για μακεδονίτικα κλαρίνα της 3ης οκτάβας.

 

Ασχετο αλλα δεν συμφωνω με αυτα που εγραψες.

Οι κλαριτζηδες (και εχω παιξει με παρα πολους απο αυτους....κιθαρα παντα, κλαρινο δεν τολμησα) παιζουν με 1 νουμερο καλαμι και εγω παιζω με 2,5. Εαν ομως και γω ηθελα να βγαλω μια δουλεια εξι με επτα ωρες, με ασο καλαμι θα προσαρμοζομουν, γιατι καλο ειναι το δυομισαρι, αλλα τα χειλη σου μετα απο τετοιο παιξιμο γινονται καραμουζες.
Κερι στη μπουκαδουρα....εσυ στις ενωσεις των κομματιων των οργανων αυτων που εχουν το φελο, δεν βαζεις κερι???
Εαν θελουμε να διακωμοδησουμε μειωνοντας τους κλαριτζηδες, δεν θα το πετυχουμε.
Αυτοι και κυριως οι γυφτοι, οταν γινονται 8 χρονων κλεινονται κυριολεκτικα σε ενα δωματιο, οτι οργανο και να μαθαινουν,και βγαινουν απο το δωματιο οταν εικοσαρισουν καθηγητες.

Για αυτους τους κλαριτζηδες μιλαω εγω και οχι για οτι εχεις εσυ στο σπιτι σου (που μου ειναι αδιαφορο το τι εχει ο καθ ενας σπιτι του) γιατι οταν μπλεξεις με τετοιο κοσμο ερχεται η ζωη σου τουμπα, η προς το καλυτερε η προς το χειροτερο...δεν εχει σημασια...σημασια εχει το ταξιδι.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, JimmyPapReloaded είπε

Στο ερώτημα δεν υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια, διότι είναι υποκειμενικό.

 

Τι πάει να πει ποιότητα κατασκευής? Δηλαδή μια fender Eric Johnson του διομισαχίλιαρου (πλέον) που είναι "ψοφίμι" και τίγκα κομπρεσαρισμένη (πραγματικό παράδειγμα - προσωπική εμπειρία - η χειρότeρη κιθάρα που είχα ever) είναι "καλό όργανο"?

 

Το Yamahάκι των 300 ευρώ από την άλλη που κελαηδάει είναι "κακό" όργανο?

 

Αντικειμενικά "καλά" όργανα υπάρχουν μόνο για αυτούς που δεν παίζουν αλλά συλλέγουν. Για τους υπόλοιπους, τι να το κάνω εάν έχει νερά σαν της Καραιβικής αλλά δε φτουράει μία από ήχο και playability.

 

Διαφωνω με αυτα που γραφεις, αλλα θα συμφωνησω μαζι σου προς χαριν του καλου κλιματος. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το τι κανει την κιθαρα καλο οργανο δεν ξερω να απαντησω ακριβως. Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι με καμια δεκαρια νεροποτηρα κρασι και κανα εναμιση κιλο γουρνοπουλα, το κλαρινο γινεται το καλυτερο οργανο του κοσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manosx είπε

 Το τι κανει την κιθαρα καλο οργανο δεν ξερω να απαντησω ακριβως. Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι με καμια δεκαρια νεροποτηρα κρασι και κανα εναμιση κιλο γουρνοπουλα, το κλαρινο γινεται το καλυτερο οργανο του κοσμου.

 

Ετσ!! ΤωΡαΣωραιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ThomasSot είπε

 

Ασχετο αλλα δεν συμφωνω με αυτα που εγραψες.

Οι κλαριτζηδες (και εχω παιξει με παρα πολους απο αυτους....κιθαρα παντα, κλαρινο δεν τολμησα) παιζουν με 1 νουμερο καλαμι και εγω παιζω με 2,5. Εαν ομως και γω ηθελα να βγαλω μια δουλεια εξι με επτα ωρες, με ασο καλαμι θα προσαρμοζομουν, γιατι καλο ειναι το δυομισαρι, αλλα τα χειλη σου μετα απο τετοιο παιξιμο γινονται καραμουζες.
Κερι στη μπουκαδουρα....εσυ στις ενωσεις των κομματιων των οργανων αυτων που εχουν το φελο, δεν βαζεις κερι???
Εαν θελουμε να διακωμοδησουμε μειωνοντας τους κλαριτζηδες, δεν θα το πετυχουμε.
Αυτοι και κυριως οι γυφτοι, οταν γινονται 8 χρονων κλεινονται κυριολεκτικα σε ενα δωματιο, οτι οργανο και να μαθαινουν,και βγαινουν απο το δωματιο οταν εικοσαρισουν καθηγητες.

Για αυτους τους κλαριτζηδες μιλαω εγω και οχι για οτι εχεις εσυ στο σπιτι σου (που μου ειναι αδιαφορο το τι εχει ο καθ ενας σπιτι του) γιατι οταν μπλεξεις με τετοιο κοσμο ερχεται η ζωη σου τουμπα, η προς το καλυτερε η προς το χειροτερο...δεν εχει σημασια...σημασια εχει το ταξιδι.

Αν νομίζετε οτι διακωμωδώ τους κλαριτζήδες αγαπητέ, μάλλον δε με έχετε ψυχολογήσει καλά.

 Μερικές διευκρινήσεις.

 

1 νούμερο (και ξυσμένο) χρειάζεται και για τα "νιαουρίσματα" σε ελεγχόμενες δυναμικές. Δεν μπορείς να έχεις τόσο ρευστό και αέρινο ήχο (όχι βαρύ δηλαδή) όπως π.χ. ο Σταύρος ο Παζαρέντζης με βαριά καλάμια.

 

Κερί μέσα στη μπουκαδούρα εννοώ (όχι στους φελλούς βαζελίνη), ώστε να αλλάξουν οι γωνίες της, ένα πιο ανοιχτό επιστόμιο να αποκτήσει πιο ομαλό taper εσωτερικά.

 

Τους ανάφερα τους κλαριντζήδες, γιατί σε σχέση με το πώς είναι σχεδιασμένο το όργανο να παίζει (από τους αδελφούς Buffet π.χ.), αυτοί προβαίνουν σε αλλαγές στο όργανο (αφαιρούν τρίλιες, κόβουν συμπαρασυρόμενα κλειδιά, ΓΙΑ να επιτύχουν τον ήχο που θέλουν). Αυτές οι αποφάσεις συνήθως έρχονται ως απόρροια του ήχου "της δουλειάς" (αλλιώς παίζουν οι γύφτοι, αλλιώς στο δρόμο, αλλιώς οι ηπειρώτες, αλλιώς ο καθένας), εξυπηρετούν τον ήχο της δουλειάς, κι αλληλεπιδρούν με την τεχνική. Η τεχνική επηρρεάζει τον ήχο, κι ο ήχος την τεχνική. Μου φαίνεται λίγο... ροκ αυτό, όπως λέει κάποιος θα κάνω την ταστιέρα σκάλλοπ, θα αλλάξω μαγνήτες, θα αλλάξω μανίκι, κτπ κτπ. Κάτι οδηγεί αυτές τις επιθυμίες.

 

Ελπίζω να ξεκαθάρισα κάπως τη θέση μου. (εξάλλου μίλησα για κλαριντζήδες, κι όχι κλαρινετίστες.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, manosx είπε

 Το τι κανει την κιθαρα καλο οργανο δεν ξερω να απαντησω ακριβως. Αυτο που ξερω ομως ειναι οτι με καμια δεκαρια νεροποτηρα κρασι και κανα εναμιση κιλο γουρνοπουλα, το κλαρινο γινεται το καλυτερο οργανο του κοσμου.

 

Να σου βαλω και κατι να σε φτιαξω. Ακουσε το ολο γιατι υπαρχουν κι αλλοι μουσικοι οπως και αλλη μουσικη.

 

 

Επεξεργασμένο από ThomasSot
  • Like 3
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Κερί μέσα στη μπουκαδούρα εννοώ (όχι στους φελλούς βαζελίνη), ώστε να αλλάξουν οι γωνίες της, ένα πιο ανοιχτό επιστόμιο να αποκτήσει πιο ομαλό taper εσωτερικά.

 

Αυτα εγω δεν τα χω δει πουθενα και εχω παιξει επαγγελματικα 20 συναπτα ετη με κλαριτζηδες (φυσικα οχι μονοπωλειο...επαιζα και αλλα πραγματα και γι αυτα τα αλλα πραγματα με αγαπουσαν οι κλαριτζηδες, με λεγαν Ευρωπαιο 😁), δεν αμφιβαλω ομως οτι πρεπει να υπαρχουν.

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Κρίμα τη στρατο

 

Μια χαρα ειναι η στρατο, την καθαριζουν με κερια λιβανια και σαμπουανια μετα απο καθε δουλεια, χορδες κανουν μια πενταετια να αλλαξουν αλλα αυτα τα πραμματα ειναι ανευ ουσιας ανευ σημασιας. 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThomasSot είπε

 

Να σου βαλω και κατι να σε φτιαξω. Ακουσε το ολο γιατι υπαρχουν κι αλλοι μουσικοι οπως και αλλη μουσικη.

 

 

 

ωΡΑΙΟς παρε και ενα δωρακι (καλα εδω μιλαμε για ΧΤΗΝΗ) ΑΦΤΟΥΝΟΣ με τι ΚΑΛΑΜΙ παιζει?

 

 

 

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

1 νούμερο (και ξυσμένο) χρειάζεται και για τα "νιαουρίσματα" σε ελεγχόμενες δυναμικές. Δεν μπορείς να έχεις τόσο ρευστό και αέρινο ήχο (όχι βαρύ δηλαδή) όπως π.χ. ο Σταύρος ο Παζαρέντζης με βαριά καλάμια

 

φιλωΟυζ εδω μιλαμε για τις 010-038 του ΚΛΑΡΙΝΟΥ....να τα λεμε και αΦτα.... 

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου