Προς το περιεχόμενο

Hard Case vs ABS case και μεταφορά οργάνων σε φορτηγό


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καλύτερη λύση είναι αυτή που πρότεινε ο samy δηλ να κατασκευάσεις ένα κιβώτιο.μιλάμε για μιά απλούστατη κατασκευή.ενδεικτικά θα χρειαστείς 6 κομματια ξύλου παχους 2 εκατοστών τα οποία ανα 2 θα έχουν ίδιες διαστάσεις πχ 2 κομμάτια 1.5χ0,8  2 κομμάτια 0.8χ1 και 2 κομματια 1,5χ1..έπειτα χρειάζεσαι 25 καρφιά και τέλος.επίσης για να μην αγοράσεις θήκες σου προτέινω να αγοράσεις χαρτόνια που φτιάχνονται οι κούτες και μπίλιες φελιζόλ και να φτιάξεις αυτοσχέδιες θήκες μιας χρήσης.σαν αυτές δηλαδή που στέλνουν οι εταιρίες τις κιθάρες όταν αυτές δεν έχουν θήκη..όλο το πρότζεκτ θα κοστίσει το πολύ 120ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ Μανώλης Χναρακης                  Ναι.......δε σε καταλαβαίνω......παραπάνω λέει οτι σκέφτεται να παρει μαζί του η οχι την ακουστική κιθάρα......κ αν τον αφήσουν να την παρει μαζί στην καμπίνα του αεροπλάνου. Τις άλλες θα τις στείλει με φορτηγό. Οπότε τι μου λες, δεν καταλαβαίνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αφού θέλει να τα στείλει όλα μαζί π.χ. με φορτηγό. Αυτό κατάλαβα.

Τι νόημα έχει να πάρει μία μαζί του στο αεροπλάνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι απ´ οτι λέει δεν μπορει να βρει hard case. Κ δεν ξέρει αν μπορει να την παρει μαζί του από Γερμανία προς Ελλάδα μεσα στην καμπίνα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ενα ευχαριστώ και πάλι σε thrashbass, guitarunner και Μανώλη ξανά.

 

Σκεφτόμαι να τις στείλω όλες με φορτηγό πλην μιάς που θα την πάρω στο αεροπλάνο (δλδ ρώταγα αν αξίζει να επιχειρήσω να πάρω μια στο αεροπλάνο καμπίνα ή αν πιστεύετε ότι θα μου μείνει στο χέρι)

 

Αυτή που θα πάρω αεροπλάνο θα την πάρω μάλλον σε softcase για να εκοικονομήσω χρήματα και να αυξήσω τις πιθανότητες να ερθει καμπίνα. Το να μπει cargo / αποσκευές δε το συζυτάω καν (ειδικά μετά από όσα έγραψε και ο Tamtam) απλώς φοβάμαι μην αρνηθούν και βρεθώ σε δυσάρεστη θέση. Θα τηλεφωνήσω στην aegean πρώτα όπως μου είπατε. Μάλλον αυτή θα ναι η ακουστική γιατί δε βρίσκω ακριβώς hard case στα μέτρα της και ειναι η πιο ευαίσθητη απ ολες.

 

Το κιβώτιο είναι πολυ σωστή σκέψη για το φορτηγό αλλά δεν ειναι εφικτή σ αυτή τη φάση μιας και δεν το χω με κατασκευές και δεν εχω χρόνο (και δεν περισσευει χρήμα για πειραματισμούς - δεν ειμαι τσιγκούνης απλως εχω μπει τρελά μεσα δυστυχώς, και κατι χρήματα που υπολογίζαμε να πάρουμε πίσω από το σπίτι δε βλέπω να τα παίρνουμε)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι απ´ οτι λέει δεν μπορει να βρει hard case. Κ δεν ξέρει αν μπορει να την παρει μαζί του από Γερμανία προς Ελλάδα μεσα στην καμπίνα......

 

Σωστός, το γραψα και απο πανω  ;)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου την παίρνεις καμπίνα ανετότατα....... Εχω δεί κόσμο από Γερμανία προς Ελλάδα να εχει πολλές φορές μουσικά όργανα μαζί. Πάντα όμως σε soft case. Αν δε θές να τη βάλεις ντουλαπάκι, την κρατάς ανάμεσα στα πόδια σου (το εχω δει κ αυτό). Απλά δεν ξέρω αν το παίρνεις σαν χειραποσκευή (που είναι δωρεάν) ή λόγω του όγκου πληρώνεις κάτι έξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου την παίρνεις καμπίνα ανετότατα....... Εχω δεί κόσμο από Γερμανία προς Ελλάδα να εχει πολλές φορές μουσικά όργανα μαζί. Πάντα όμως σε soft case. Αν δε θές να τη βάλεις ντουλαπάκι, την κρατάς ανάμεσα στα πόδια σου (το εχω δει κ αυτό). Απλά δεν ξέρω αν το παίρνεις σαν χειραποσκευή (που είναι δωρεάν) ή λόγω του όγκου πληρώνεις κάτι έξτρα.

 

Ωραία... από ελλάδα και γω όπως ειπα δεν ειχα ποτε προβλημα (ετσι εβγαλα τις περισσορες κιθαρες δλδ)

 

 

 

Το άλλο τώρα... πήγα και ρώτησα DHL εδώ στο ταχυδρομείο αν αναλαμβάνουν κιθάρες και μου είπαν ναι και οτι δεν υπάρχει θέμα... βγαινει γύρω στα 22 ευρώ για δέμα ως 10 κιλά με διαστάσεις 120x60x60cm και στα 32 ευρώ για δέμα ίσων διαστάσεων αλλά ως 20 κιλά (οπότε λογικά χωράνε 2 κιθάρες).

 

Αυτα λογικά τώρα πάνε cargo σε αεροπλάνο...

 

Το πλεονέκτημα ειναι ότι εγω τις κιθάρες θέλω να τις μεταφέρω απο Στουττγάρδη στη Μυτιλήνη και αν το πάω με φορτηγό θα έχω δυο μεταφορικές ενώ η DHL το στελνει απευθείας...

 

Καμια γνώμη θα με βοηθούσε πολύ γιατί έχω μπλοκάρει... Ευχαριστώ και πάλι!

 

(Φυσικά οι κιθάρες και στις δυο περιπτώσεις θα μπουν σε hard / abs case με φυσαλλίδες και προστατευτικα)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άλλη μια ημιανόητη ερώτηση. follow up της προηγούμενης:

 

Το μπάσσο μου είναι αυτό

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb1975_na.htm

 

Τα όρια για μεταφορά με DHL είναι στα 120 cm μήκος, και όλες οι σκληρές θήκες που βλέπω έχουν μάκρος οριακά πάνω από 120 cm οπότε δεν θα μπορέσω να το στειλω μάλλον.

 

Πειράζει λέτε να λύσω το μανίκι (ειναι με βίδες) και να το βάλω δύο κομμάτια -σώμα μπράτσο- σε μία κούτα τυλιγμένο προσεκτικά με bublewrap? (η υπόλοιπη κούτα θα ειναι γεμάτη ρούχα)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου