Προς το περιεχόμενο

Σουλτάνοι της αιώρας


nickpulse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yeap!!! Μπραβο! Επελεξες εναν απ'τους αγαπημενους μου κιθαριστες και τα πηγες πολυ καλα φιλε μου! Οι φρασεις σου βγηκαν πολυ καλα και καποιες τις προσαρμοσες στο δικο σου style, κατι που προσωπικα μου αρεσει! Επισης ο ηχος σου μου αρεσε πολυ! Ευγε απο μενα. (Ok, καποια πραγματακια στο δευτερο solo ισως δε βγηκαν οπως θα επρεπε, αλλα ετσι κι αλλιως ''εισαι εκει''!!!) Τα συγχαρητηρια μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν....τι δεν μού άρεσε.

 

Κατ' αρχήν η ιδέα τού backin' track.Η απομόνωση δηλαδή τής ορίτζιναλ φρασεολογίας τού Νόπφλερ έχει σαν αποτέλεσμα να επηρεάζεται ηχητικά το συνολικό αποτέλεσμα.

 

Από την άλλη-κι ενώ ακούγεται η ρυθμική κιθάρα τού Ντέιβιντ-παίζεις και εσύ το ρυθμικό μέρος με συνέπεια να γίνεται άκομψη η ενορχήστρωση.

Μού φάνηκε επίσης πως άκουσα και μια ελαφριά ξεκουρδισιά,στη σι μάλλον.

 

Το κακό με τα κομμάτια τών στρέιτς είναι πως η πέννα δεν μπορεί να αποδώσει ούτε το φίλινγκ ούτε τον ήχο που μπορούν να βγάλουν τα δάχτυλα,ειδικά στίς συγχορδίες.Ακούγεται κάπως χοντροκομμένα.

 

Κατά τ' άλλα έκανες μια πολύ ωραία προσπάθεια και το αυτί σου δουλεύει μια χαρά.

 

Μπράβο σου κι από μένα και καλή συνέχεια. :)

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο κομματι ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δυσκολο (εαν φυσικα σε ενδιαφερει να το αποδωσεις σωστα....γιατι αν το ζητουμενο ειναι απλα να παιξεις τις σωστες νοτες τοτε αλλαζει το πραγμα). Εαν δε δοκιμασεις να το παιξεις με πενα και οχι με fingerpicking ηδη ξεκινας με πεναλτυ απ' τα αποδυτηρια. ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά το "μπάκι" ακούγεται πολύ περίεργα... άσχημα περίεργα  :-\

σα να μιξάρεται ένα κλασικό backing track με το original κομμάτι στα σημεία που τραγουδάει ο knopfler...

τέσπα, το παίξιμο σου πάντως μου άρεσε nickpulse  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο! Να ρωτησω κατι, που βρισκετε τα backing tracks με φωνη μαζι??

Με φωνή δεν πρέπει να υπάρχουν,θα ήταν παράνομο άλλωστε.(με την ορίτζιναλ εκτέλεση εννοώ)

 

Πολύ καλά πράγματα πάντως θα βρεις εδώ.http://www.guitarchaos.com/

 

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα σε βρισκω παικτικα! ΤΟ ΒΤ λιγο μας τα χαλασε γιατι οντως ηταν σαν ενα ΒΤ κακοραμμενο πανω στο αυθεντικο κομματι! Τωρα ως προς το υφος και τον ηχο του Knopfel θα συμφωνησω με τους προλαλισαντες οτι ειναι δυσκολο, θελει δαχτυλα κτλ. κτλ. Εμενα δεν με χαλασε παντως που επαιξες με πενα, και δεν θα με χαλουσε να ακουσω την μπαντα σου ας πουμε live και να παιζεις εσυ ετσι οπως επαιξες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου