Προς το περιεχόμενο

Dimarzio Paf Joe - ερωτημα για την τοποθετηση


zithon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον , ειμαι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατοχος του dimarzio Paf Joe.... :D αν και ακομα δεν προλαβα να παιξω για να βγαλω ενα πιο σιγουρο συμπερασμα,παρα μονο 10 λεπτα κατα την τοποθετηση....Ομως εχω ενα ερωτημα.......Στο site της Dimarzio, εχει καποια σχεδιαγραμματα,

το 1ο : http://www.dimarzio.com//media/diagrams/C.pdf

το 2ο : http://www.dimarzio.com//media/diagrams/D.pdf

Στο ενα φαινεται οτι ο μαγνητης (και ο καθε dimarzio μαγνητης) τοποθετειται με την γωνια που εχει το καλωδιο προς την κατω μερια της κιθαρας, ενω στο αλλο σχεδιαγραμμα τοποθετειται με την γωνια που εχει το καλωδιο προς τα πανω......Δηλαδη ο μαγνητης ειναι γυρισμενος απο την αναποδη μερια.....Φυσικα αυτο συνεπαγεται οτι στο splitαρισμα στην μια περιπτωση θα παιζει με τον εξωτερικο μεγνητη(προς την μερια του μπρατσου) ,ενω στην αλλη περιπτωση με τον εσωτερικο (προς την πλευρα της γεφυρας)

Ο συγκεκριμενος μαγνητης εχει ολα τα poles με αλλεν βιδες και χωρις λογοτυπο πανω για να μπορω να καταλαβω προς ποια μερια να τον τοποθετησω,κι ετσι τον εβαλα οπως στο 2ο σχεδιαγραμμα ,οποτε και οταν ειναι splitαρισμενος παιζει με τον "εξω" μαγνητη,αυτον προς το μπρατσο! Αν και δεν με ενοχλει αυτο γιατι ΙΣΩΣ να δινει περισσοτερα μπασσα σαν "μονός" ......θα ηθελα να ρωτησω ΕΑΝ με αυτην την τοποθετηση υπαρχει περιπτωσει να χανω κατι απο τις δυνατοτητες του μαγνητη και τον ηχο του.......ακομα δεν εχω παιξει αρκετα για να καταλαβω κατι....ουτε για το αν παιζει σωστα στην θεση μαζι με τον bridge ( δεν εχω μεσσαιο μαγνητη,η 2η θεση ειναι bridge+neck) Οποιος γνωριζει αν μου πει........Thanks.....

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου φαινεται οτι στην περιπτωση του paf επειδη ειναι ολος με αλλεν βιδες δεν εχει καποια διαφορα πως θα τον συνδεσεις....αλλα θα σου πω για την περιπτωση του air-norton που εχω εγω σε θεση neck στην ibanez μου τι παιχτηκε......οταν μου τον τοποθετησαν ..πηρα την κιθαρα και επαιξα για 5 λεπτα .Ο ηχος στην θεση neck ηταν οτι πιο απαισιο λασπωδες εχω ακουσει σε μαγνητη.....πραγματικα απογοητευτηκα με την επιλογη μου.....Μετα απο μια εβδομαδα και προσπαθωντας να συνηθισω τον απαραδεκτο ηχο του μαγνητη...ειδα ενα βιντεο στο you-tube οπου ενας τυπας επαιζε με τον air-norton αλλα σε χρωμα ζεβρα.(απρο-μαυρο) και παρατηρησα την θεση που βρισκεται η ασπρη μερια του μαγνητη.Πηγα αμεσως στο site της dimarzio ειδα τον ζεβρα μαγνητη και ειδα οτι ηταν συνδεδεμενος αναποδα απο οτι ηταν ο δικος μου.

Μολις αλλαξα τον μαγνητη και τον εβαλα αναποδα....ο μαγνητης επαιξε μια χαρα.Επισης να πω οτι και στο site αναφερεται οτι πρεπει να συνδεθει αναποδα στη θεση neck........οποτε πιστευω οτι εαν ειχε τετοιο θεμα και στον δικο σου θα το ανεφερε στο site του.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω καταλαβει καλα απο το site της dimarzio, ΜΑΛΛΟΝ τοποθετηται και με τους 2 τροπους,απλως στον εναν σε συνδιασμο με τον bridge θα φερνει πιο πολυ στην 2η θεση απο telecaster , ενω με τον αλλο τροπο στην 4η θεση απο stratocaster σαν να παιζεις με τον μεσσαιο.......λεμε τωρα ;D ;D ;D Αξιζει να τον γυρισω αλλιως?δεν ξερω αν φτανει και το καλωδιο...... :-[αλλα μαλλον δεν φτανει για να γυρισει αναποδα...... Στον δικο σου μαγνητη οταν τον splitαριζες πριν τον γυρισεις,ποιο μερος του μαγνητη επαιζε? ο εσωτερικος ή ο εξωτερικος?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τα δύο coil είναι ίδια δεν πρέπει να παίζει ρόλο η τοποθέτηση στον ήχο...

 

Επίσης και στο σπλιτάρισμα μπορείς να αλλάξεις ποιος παίζει και με τι φάση.

 

Συνήθως τα wirings είναι για να παίζουυν οι "μέσα". Αν μου πεις τι wiring έχεις, θα σου πω ποιος παίζει όταν κάνεις σπλιτ και πώς να το αλλάξεις. Η ακομπας τους πόλους με κάτι μεταλλικό και αν βγαίνει ήχος από τον ενισχυτή παίζει αυτό το coil.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τον γυρισα αναποδα τον μαγνητη! Αν και δεν ειχα πολυπαιξει πριν για να καταλαβω διαφορα.....εχω την εντυπωση οτι ΙΣΩΣ να βγαζειλιγο περισσοτερα μπασσα τωρα...ΙΣΩΣ! ;D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι αυτό που έκανες! Να δοκιμάσεις και τις δύο περιπτώσεις και να κρατήσεις την τοποθέτηση που σου αρέσει... δεν υπάρχει σωστή τοποθέτηση...

Στους humbucker δεν είναι και τα δύο πηνία ίδια... η κύρια διαφορά είναι ότι το ένα πηνίο είναι με τους πόλους South και το άλλο North...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα μου ηρθε απαντηση και απο το tech team της Dimarzio, οτι ο ηχος ειναι ο ιδιος ακριβως και με τους δυο τροπους........ας τους πιστεψουμε λοιπον.... ;D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις? ??? Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι παιζει το ιδιο οπως και να τον βαλεις......απλως οταν σπαει σε μονό , με τον ενα τροπο θα παιζει ο εσωτερικος και με τον αλλο τροπο ο εξωτερικος...

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου