Προς το περιεχόμενο

Περί κιθάρας (και όχι τιμών, μάρκας, sponsorships και μαϊμούδων)


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά θα προτιμούσα τη Nightswan του χρήστη Regent που είχα παίξει πριν την αγοράσει αυτός και η οποία είναι ίσως η πιο απίστευτη κιθάρα που έχω παίξει.

 

8) 8) 8) Ετσι ρε, να ζηλεύεις ;D ;D ;D

 

Πρώτον. Η Kramer του Regent είναι απλά άαααααααααλλη φάση. Απ'τις καλύτερες κιθάρες που'χω πιάσει!

 

Τι να σε κάνω ρε Τόνυ, εγώ απλά σου είπα να αλλάξεις το κούρδισμα στο μπάσο και μ'αυτη θα έγραφες. ;) ;D ;D ;D ;D

 

Είναι όντως κιθάρα απο άλλο πλανήτη. Δε μου την είχε ζητήσει για πλάκα ο συγχωρεμένος ο Jesse Pintato στο support live το '92.

Προς το παρρόν τη χαίρεται ενας καλός φίλος με την υπόσχεση να μου τη δώσει πίσω σε λίγο καιρό, επειδή έπρεπε να πάρω αυτή.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=168721.0

 

Ναι αλλά θα έπαιρνα την κατοστάρα τη Yamaha που είχα παίξει τότε ακόμα και σε σύγκριση με μια Black Beauty.

 

 

Αν εννοείς τη Yamaha του Χρήστου (Rover) + 1000000000

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Τι να σε κάνω ρε Τόνυ, εγώ απλά σου είπα να αλλάξεις το κούρδισμα στο μπάσο και μ'αυτη θα έγραφες. ;) ;D ;D ;D ;D

 

 

Μετά από λίγο έπεσε το κούρδισμα, ξανάπεσε και μετά διαλύθηκε το όλο θέμα... Άστα!!!

 

Μην παραπονιέσαι πάντως, κούκλα και η Richie σου!!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας έχει τύχει ποτέ να γουστάρετε αλλά να μην αγοράζετε;

 

Mου εχει τυχει πιο παλια (δε θελω να αναφερω κιθαρες για να μην ξενερωσω κοσμο) πλεον οχι, αν κατι μου αρεσει (ηχητικα - οπτικα κλπ) θα το παρω ας γραφει και moto guzzi πανω. την cort παντως την πηρα, αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι σνομπ πια  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η yamaha θέλει οπωσδήποτε ανανέωση στο σχεδιαστικό τμήμα, οι κιθάρες της φαίνονται πολύ "φτηνες". Ας πάρουν αυτόν που σχεδίασε τη fazer, τι να πω...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Regent

Όχι δεν ήταν αυτή.

 

@orbital

Οι Cort ποτέ δεν μου έκατσαν. Δεν ξέρω γιατί. Νομίζω ότι έχει να κάνει με το όνομα. Το θεωρώ γελοίο όπως και το logo. Αλλά ορισμένες πρόσφατες είναι πολύ όμορφες.

 

@skantzos

Γιατί σου φαίνονται φτηνές; Μπορείς να το εξηγήσεις; Για μένα π.χ. οι SG είναι πολύ πιο κυριλέ από οποιεσδήποτε Gibson. Βέβαια γούστα είναι αυτά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε οι SG, πχ με ενα wine red που αφηνει να φανούν τα νερά, είναι ΘΕΕΣ :)

 

αλλά αυτό πχ, συγνώμη αν την έχει καποιος, είναι η ασχήμια με 6 χορδές

http://www.yamaha.com/guitars/products/productdetail.html?CNTID=60152&CTID=5068500

 

και το σαιτ είναι γελοίο για μια εταιρεία του μεγεθους της yamaha, λες και κάποτε εφτιαχνε κιθάρες και τώρα της μείναν μερικές... στο σουπερμαρκετ.

 

Μπες σε οποιοδήποτε σάιτ εταιρείας που κατασκευάζει κιθάρες και νομίζω θα καταλάβεις τι εννοώ...

 

my 2 cents που λενε και οι αμερικανοι :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες και κάποτε εφτιαχνε κιθάρες και τώρα της μείναν μερικές... στο σουπερμαρκετ.

Στα Lidl συγκεκριμένα ;D ;D , μαζί με θήκη, πέννες και ένα χορδηστήρι ;D ;D ;D ;D (και ένα ποτηστήρι)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η απάντηση είναι ότι είμαι θύμα του brand, των sponsorships και γενικά του prestige του να παίζεις την ίδια κιθάρα που παίζει το είδωλο σου. Το 'μολογώ. Όπως υποψιάζομαι ότι συμβαίνει και για το 80% των συνφορουμιτών (το άλλο 20% αρκείται στο να παίζει με απλώς το ίδιο σχήμα)...

 

Τι έχετε να πείτε οι υπόλοιποι; Σας έχει τύχει ποτέ να γουστάρετε αλλά να μην αγοράζετε;

 

εχεις αναρωτηθει ποτε αν ειναι τυχαιο που το η τα ειδωλα σου παιζουν με συγκεκριμενες

επωνυμες εταιριες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η yamaha θέλει οπωσδήποτε ανανέωση στο σχεδιαστικό τμήμα, οι κιθάρες της φαίνονται πολύ "φτηνες". Ας πάρουν αυτόν που σχεδίασε τη fazer, τι να πω...

 

γιατι οχι τη R6 του 2008;  :D

 

 

@orbital

Οι Cort ποτέ δεν μου έκατσαν. Δεν ξέρω γιατί. Νομίζω ότι έχει να κάνει με το όνομα. Το θεωρώ γελοίο όπως και το logo. Αλλά ορισμένες πρόσφατες είναι πολύ όμορφες.

 

Ξεχασα να γραψω πως αναφερομαι σε ακουστικη (cort earth), οχι ηλεκτρικη. Ενταξει martin δεν ειναι (ουτε στο παιξιμο ουτε στο ονομα και σε οσα κουβαλαει αυτο) αλλα τη δουλεια της την κανει ΙΜΟ και δεν τη λες ασχημη  :)

Για τα λεφτα της, τη θεωρω λαχειο.

 

 

 

εχεις αναρωτηθει ποτε αν ειναι τυχαιο που το η τα ειδωλα σου παιζουν με συγκεκριμενες

επωνυμες εταιριες??

 

οι επωνυμες καποτε ηταν ανωνυμες  :P (πωπω τι φιλοσοφια ηταν αυτη που πεταξα παλι 4 παρα το πρωι :o)

σοβαρα παντως, αυτο φαινεται περισσοτερο στη metal οπου παιζουν και αρκετες πιο νεες εταιρειες (ESP, Jackson κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου