Προς το περιεχόμενο

Περί κιθάρας (και όχι τιμών, μάρκας, sponsorships και μαϊμούδων)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεδομένων όλων των σχετικών συζητήσεων, ξύπνησε στο μυαλό μου ένα ερώτημα:

 

Επειδή έχω πολλούς φίλους κιθαρίστες, μεγαλύτερους και μικρότερους, ήμουν αρκετά τυχερός να περάσουν από τα χέρια μου για εκτεταμένες περιόδους, πολλές κιθάρες. Όλες οι μεγάλες μάρκες και όλα τα γνωστά μοντέλα (και ορισμένα άγνωστα - ποιος θυμάται π.χ. τις 7εndεr Lead III;) εκτός από τις λίγες κιθάρες που διαθέτω.

 

Από αυτές οι καλύτερες κιθάρες που έχω παίξει ποτέ (κατά μέσο όρο μάρκας) ήταν οι Yamaha. Και οι τρεις που πέρασαν από τα χέρια μου (μια LP, μια SG100 και μια superstrat - όλες τέλη δεκαετίας '80) ήταν καταπληκτικές κιθάρες με αποκορύφωμα την φτηνότερη, την SG100, η οποία ήταν απίστευτη... Ποτέ όμως δεν αγόρασα καμία!

 

Και το ρητορικό ερώτημα είναι "γιατί";

Η απάντηση είναι ότι είμαι θύμα του brand, των sponsorships και γενικά του prestige του να παίζεις την ίδια κιθάρα που παίζει το είδωλο σου. Το 'μολογώ. Όπως υποψιάζομαι ότι συμβαίνει και για το 80% των συνφορουμιτών (το άλλο 20% αρκείται στο να παίζει με απλώς το ίδιο σχήμα)...

 

Τι έχετε να πείτε οι υπόλοιποι; Σας έχει τύχει ποτέ να γουστάρετε αλλά να μην αγοράζετε;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τώρα; Αν την έπαιζα και ψηνόμουν όπως τότε, ναι. Οποιαδήποτε κιθάρα. Όχι μόνο Yamaha...

 

Και τότε ήμουν σε θέση - η SG100 (100 όχι 1000) ήταν πάμφθηνη και πουλιόταν - αλλά δεν το έκανα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το παραδέχομαι... έχω ένα ψυχολογικό blacklist με συγκεκριμένς εταιρίες/κιθάρες π.χ. Epiphone, Yamaha, Cort αλλά και....Ibanez....(ξέρω...θα φάω πολύ κράξιμο!).

 

Επίσης όμως έχω και κόλλημα εναντίον των 2 "μεγάλων". Κυρίως λόγω της ιμπεριαλιστικής και μονοπωλιακής πολιτικής τους. Όσο και αν γουστάρω τις tele άλλο τόσο δε γουστάρω να τα σκάσω στη Fender (καλά...για Gibson ούτε λόγος).

 

Πάντα ήμουν με τη μεριά των "χαμένων" παικτών (βλέπε Hamer, Kramer, Charvel, BC Rich) οι οποίες είτε εξαγοράστηκαν, είτε "γονάτισαν" από τον ανταγωνισμό είτε εκείνο το grunge τις ισοπέδωσε...

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπες, έχουν περάσει πολλές κιθάρες απο τα χέρια σου. Σε κάποιου αυτό είναι πολύ δύσκολο. Οπότε τα σκάνε για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Μιας και μες τις ''φθηνές'' ποτέ δεν ξέρεις.

Επίσης νομίζω οτι μια κιθάρα δεν φτάνει μόνο να έχει καλό-τέλειο ήχο, παίζει ρόλο και να την γουστάρεις κιόλας- εμφανισιακά- ''φιλσοφικά'', εξαιρούνται οι επαγγελματίες. Και εδώ είναι που παίζει ρόλο και η Διαφήμηση όπως λες.

Είμαι της άποψης (ερασσιτεχνικά πάντα) καλή και όμορφη -ούτε 3 μισθούς, ούτε καυσόξυλα.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζω την ερωτηση μου, μαλλον δεν ηταν σωστη.

Εχεις μια Gibson LP standard k μια Yamaha SG1000 (οχι 100)

Στα ιδια χρηματα και οι 2 και μπορεις να παρεις μονο μια. Ποια θα ηταν αυτη?

 

Το εμφανισιακο δεν παιζει ρολο γιατι αντικειμενικα και οι 2 ειναι κουκλαρες :P

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Τη Nightswan σου... Αλήτη...   ;D ;D ;D Τώρα είδα ότι πήρες μια. Τι απίστευτη κιθαράκλα... Με γεια...  ;D )

Τώρα στο ερώτημα... Δεν ξέρω. Εξαρτάται πώς παίζει η κάθε μια. Αν η χιλιάρα παίζει όπως η κατοστάρα που είχα παίξει, αυτήν. Αν έχουν ίδιο playability, τη Gibson...

Edit: Η εμφάνιση ποτέ δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα... Μάλλον με ενδιέφερε, αλλά ερχόταν τρίτη, τέταρτη, μετά από playability, ήχο, value κλπ.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχ, αρα εισαι ακομα κολλημενος με το χεντστοκ  ;)

Ανετα τσιμπαγα την Yamaha... Εχω σκαλωσει με την παρτη τους...

 

Την υπογραφη δεν την αλλαζω που να χτυπιεστε ;D ;D

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την υπογραφη δεν την αλλαζω που να χτυπιεστε ;D ;D

 

Καλά...άλλαξα εγώ τη δικιά μου τότε!  ;D ;D ;D ;D ;D

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου