Προς το περιεχόμενο

Tele Partcaster


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω και παλι. Ηρθε επιτελους η ωρα να βαλω μπροστα σιγα-σιγα την τελε που σκεφτομαι τοσο καιρο...το concept ειναι να φτιαχτει κατι με top υλικα ακριβως στα specs που θελω. ουτε ενας συμβιβασμος (ουτε στην τιμη ;) )...εδω αρχιζουν και τα προβληματα....σε γενικες γραμμες σκεφτομαι να γινει κατι τετοιο : http://www.thomann.de/gr/fender_vintage_hot_rod_52_tele.htm ( ή να μπει διπλος στη θεση neck αντι για mini-hum) συν bigsby...

 

1)για σωμα θα παω σε warmoth SwampAsh Thinline without an F-Hole ή σε SwampAsh Hollow without an F-Hole ...δλδ σε σωμα με 1/3 ή 1/4 του βαρους ενος solid χωρις ομως f-holes. το θεμα ειναι οτι αυτο http://www.warmoth.com/showcase/sc_guitar_bodies.cfm?type=guitar&itemNumber=PT959&menuItem=2&subMenuItem=0&subMenuItem2=0&finish_filter=109,80,61,40,37,35,27,5,6,92,110

δν ειναι αρκετα transparent για τα γουστα μου, και αποτι ειδα δν εχω επιλογη να ζητησω να γινει πιο transparent. Οποτε ρωταω: ξερεις καποιος που μπορω εγγυημενα να βρω αυτο που ζηταω??? δλδ SwampAsh Thinline without an F-Hole ή  SwampAsh Hollow without an F-Hole σε αρκετα διαφανες Butterscotch blonde ??

 

2) για το neck καταληγω σε AAA Birdseye Maple on Matching Maple Fingerboard . το θεμα ειναι οτι το θελω  tinted και satin finish  το πισω μερος ενω gloss finish και tinted  η ταστιερα μπροστα...αυτη η επιλογη παλι δν παρεχεται απο την warmoth οποτε ξερει καποιος να μου πει καποια αλλη εναλλακτικη για αυτο που ζηταω ή θα πρεπει να αρχισω τους συμβιβασμους? υπαρχει μηπως καποια ετοιμη φεντερ του εμποριου με αυτο το χαρακτηριστικο για να ψαξω να  "τσιμπησω" το μπρατσο απο ebay?

 

Οποιος θελει να ασχοληθει και να πει την γνωμη του ευπροσδεκτος και τον ευχαριστω απο τωρα.... :)

Να σημειωσω οτι η σκεψη να παω σε εναν μαστορα εδω αποκλειεται...δν σκοπευω να δωσω για bolt on οργανο 2 χιλιαρικα, γιατι πολυ απλα δν νομιζω οτι αξιζει... με τους δυο πιο πανω συμβιβασμους(αν καταληξω να συμβιβαστω σε αυτα) φτιαχνω ενα εξαιρετικο οργανο στην μιση τιμη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αγορασε τα ολα αβαφα και δωσε τα σε μαστορα να σου τα βαψει οπως ακριβως θελεις.

το κοστος θα ανεβει αρκετα και θα πρεπει να εχεις γαιδουρινη υπομονη ειδικα για την βαφη του σωματος.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται πιο transparent? Μηπως θες πιο εντονα νερα? Τοτε τιθεται θεμα ξυλου και οχι χρωματος... Το Butterscotch ειναι ετσι.Παντως ακομα και στα ιδια σωματα από ίδιο ξύλο μπορει να εχουν μεγαλη διαφορα τα νερα και το ποσο φαινονται....Δηλαδη αλλο να βλεπεις στο site και αλλο να σου ερχεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η warmoth μπορεί να κάνει το σώμα/ μπράτσο όπως ακριβώς θέλεις, αλλά πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους με κάποιο μέιλ για να γίνει αυτό (και πιθανότατα με επιβάρυνση στην τιμή)

Αλλιώς, η λύση που αναφέρθηκε: να τα πάρεις άβαφα και να τα βάψεις εδώ (στον γνωστό βαφέα)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η warmoth μπορεί να κάνει το σώμα/ μπράτσο όπως ακριβώς θέλεις, αλλά πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους με κάποιο μέιλ για να γίνει αυτό (και πιθανότατα με επιβάρυνση στην τιμή)

 

η warmoth λεει οτι ειναι πηγμενη απο φορτο εργασιας και δν μπορει να κανει custom παραγγελιες

 

Πως γινεται πιο transparent? Μηπως θες πιο εντονα νερα? Τοτε τιθεται θεμα ξυλου και οχι χρωματος... Το Butterscotch ειναι ετσι.Παντως ακομα και στα ιδια σωματα από ίδιο ξύλο μπορει να εχουν μεγαλη διαφορα τα νερα και το ποσο φαινονται....Δηλαδη αλλο να βλεπεις στο site και αλλο να σου ερχεται....

 

το αντιλαμβανομαι αυτο αλλα για παραδειγμα σε παραπεμπω στο transparent mary k white της τελε του deadenmind(σαν ευκολο παραδειγμα γιατι εχω δει και σωμα στρατ που ηταν σαν να το ειχαν περασει ιιισα ιιισα απο πανω με χρωμα... ηταν σαν να ηταν τα νερα του ξυλου αβαφα σε κιτρινο ξυλο, και οχι δν ηταν natural) οπου μιλαμε για πολυ πιο τρανσπαρεντ απο αυτα που προσφερουν οι διαφορες εταιριες..(για να μην μιλησω και για τη rockinger που την εχουν βουτηξει σε εναν κουβα χρωμα!!!  :-X )

 

αγορασε τα ολα αβαφα και δωσε τα σε μαστορα να σου τα βαψει οπως ακριβως θελεις.

το κοστος θα ανεβει αρκετα και θα πρεπει να εχεις γαιδουρινη υπομονη ειδικα για την βαφη του σωματος.

 

ο "ενιγμας" θελει 280 για το σωμα και 90 για το μπρατσο ...να σου πω την αληθεια με τα 90 κατι γινεται....τα 280 μου φαινονται εξωφρενικα και για να ειμαι ειλικρινης αλλο ενα μεγαλο κολλημα μου ειναι η ποιοτητα...εμπιστευομαι καλυτερα μια warmoth για αυτη την δουλεια...

αν βεβαια ξερει καποιος κατι συγκεκριμενο και εγγυημενο ας το πει....

 

οπως βλεπεται το εχω ψαξει λιγο το ζητημα ...ακρη δν βρισκω!!! οποτε καντε μια παλικαρια και βοηθηστε να βγαλω μια ακρη..πρεπει σιγα σιγα να  γινουν οι παραγγελιες αν θελω να την εχω πριν το 2009!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θέλεις σου δίνω το τηλ του βραχατη(η στο έχω δώσει ήδη?)ο οποίος κάνει εγγυημένα καλή δουλεία αλλά δεν νομίζω πως θα είναι πιο οικονομικός απτών enigma.

δεν χάνεις και τίποτα να τον πάρεις ένα τηλ

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει πρωτα ν' αποφασισεις τι θες. Thinline θα βρεις και αλλου, Hollow http://www.warmoth.com/guitar/bodies/tele.cfm?fuseaction=tele_hollow κανει μονο η Warmoth.

 

Προτεινω να παρεις σωμα και μπρατσο απο την ιδια εταιρεια αλλιως μπορει να υπαρχει θεμα συμβατοτητας. Ολοι στα προτυπα Fender ειναι αλλα λιγα χιλιοστα κανουν τη διαφορα. Ειναι καλο το μπρατσο να εφαπτεται σφιχτα στο neck heel. Μου εχουν τυχει μικρες ασυμβατοτητες απο διαφορετικες εταιρειες γι' αυτο το αναφερω.

 

Ο Πανος (ενιγμα) κανει καταπληκτικη δουλεια σε ολα τα επιπεδα, δεν εχεις παρα να πας στο εργαστηριο του και να παιξεις με τις κιθαρες που εχει φτιαξει. Δουλευει μονος του και εχει πολυ δουλεια οποτε θα πληρωσεις και θα περιμενεις περισσοτερο. Μη ξεχνας οτι εδω πληρωνεις σε ευρω ενω στη Warmoth πληρωνεις σε δολαρια, συμφερει πολυ αυτη την εποχη.

 

Λογω ποιοτητας αλλα και λογω δολαριου θα κοιταγα σε Wamoth και USACG. Fender οχι γιατι δεν εμπιστευομαι τη ποιοτητα της εταιρειας.

 

Αν θες οπωσδηποτε satin το πισω μερος και gloss τη ταστιερα πιστευω οτι ο Πανος μπορει να στο κανει, οπως και πολλα αλλα που μαγαζια σαν τη Warmoth δε τα κανουν. Αξιζει ομως τοσο πολυ για σενα; Μια χαρα φαινεται το μπρατσο και ολο satin να ειναι.

 

Εγω πριν ενα μηνα διαλεξα αβαφτο σωμα απο το showcase και το παρηγγειλα σε custom color. Και το μπρατσο που περιμενω παλι με custom specs ειναι, οποτε πρεπει να επεσες οντως σε περιοδο μεγαλης κινησης. Το μπρατσο μου το εχουν αργισει ηδη μια βδομαδα και παμε στη δευτερη...  Αν μπορεις να περιμενεις το καλοκαιρι χαλαρωνει πολυ η δουλεια τους και σου δινουν αρκετες εναλλακτικες.

 

Στον Βραχατη δε θα πηγαινα. Εχει φιλος δικια του κατασκευη (αρχες 90's). Απο βαψιμο καλη δουλεια εχει κανει, απο κατασκευη (neck through) ειναι χαλια.

 

Δεν εχω καταλαβει τι ακριβως ζητας απο το χρωμα, μαλλον πιο λεπτο στρωμα χρωματος. Οι Warmoth & USACG δε χρησιμοποιουν nitro το οποιο μπορει να ειναι αυτο που ζητας. Κοιτα εδω http://musikraft.3dcartstores.com/ αλλα κοστιζει πιο πολυ.

 

Απο Warmoth εχω εμπειρια και τη συνιστω. Μεχρι στιγμης η δουλεια τους με καλυπτει απολυτα. Ολα τα σωματα τα εχω παρει ετοιμα απο το showcase, εχουν μεγαλη ποικιλια και θελω να βλεπω τα νερα του ξυλου αφου ολα ειναι σε transparent χρωματα. Ισως ειναι μια καλη εναλλακτικη αν δεν εχεις κολλησει με ενα χρωμα.

 

Για http://www.usacustomguitars.com/ παντα διαβαζω "τρελα" σχολια αλλα δεν εχω παιξει ακομα με καμμια. Πολλοι λενε οτι τα φινιρισματα τους ειναι καλυτερα και πιο λεπτα απο της Warmoth. Για Musicraft εχω διαβασει πολυ καλα αλλα και καποια οχι τοσο καλα σχολια. Παντως οι αμερικανοι συμφερουν αυτη την εποχη, εκμεταλευσου το...

 

Περα απο θεματα εμφανισης, δωσε μεγαλη βαση στα specs του μπρατσου. Να ξερεις τι θες ακριβως ωστε ο λαιμος να κατσει στο χερι σου αψογα. Πολυ σημαντικο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για satin πισω και gloss μπροστα δε νομιζω οτι ειναι και τιποτα τρομερο

 

Αυτα εξαρτωνται απο το τελικο "τριψιμο-γυαλισμα".

 

Το μανικι θα βαφει κανονικα, απλα μετα στο γυαλισμα το πισω μερος δεν θα τριφτει τοσο οσο το μπροστα για να γινει glossy.

 

Στην τελικη, παρε ενα glossy μανικι και μετα παρε μερικα ψιλα ντουκοχαρτα και τριψε απαλα (με νερο) και θα φυγει η γυαλαδα.

Αν δεν μπορεις να το κανεις εσυ, ο "μαστορας της γειτονιας" θα μπορει σιγουρα...  ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για satin πισω και gloss μπροστα δε νομιζω οτι ειναι και τιποτα τρομερο

 

Αυτα εξαρτωνται απο το τελικο "τριψιμο-γυαλισμα".

 

Το μανικι θα βαφει κανονικα, απλα μετα στο γυαλισμα το πισω μερος δεν θα τριφτει τοσο οσο το μπροστα για να γινει glossy.

 

Στην τελικη, παρε ενα glossy μανικι και μετα παρε μερικα ψιλα ντουκοχαρτα και τριψε απαλα (με νερο) και θα φυγει η γυαλαδα.

Αν δεν μπορεις να το κανεις εσυ, ο "μαστορας της γειτονιας" θα μπορει σιγουρα...   ;)

 

όχι δεν είναι έτσι.(εκτος αν μιλας για κατι αλλο και δεν το καταλαβα)

είναι άλλο το ένα υλικό και άλλο το άλλο.

το ένα είναι βερνίκι ξύλου (το οποιο γυαλιζει αφου στεγνωσει απο μονο του και δεν θελει τιποτα)και το άλλο είναι λάδι που περνιέται με πανάκι

κάτι σαν αυτό..

http://www.stewmac.com/shop/Finishing_supplies/Finishes_and_solvents/Behlen_Tung_Oil.html

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχε υπόψη σου κάτι, όσο ανεβαίνει η άξια τον προϊόντων που αγοράζεις από αμερικη, τόσο μειώνεται η ανεκτικότητα των τελωνιακών υπαλλήλων και δεν θα στην χαρίσουν..(δασμοί-φπα κλπ) ;)

κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να πάρεις ακατέργαστα τελείως τα μέρη της κιθάρας(ούτε βαφές, ουτε nut ούτε ειδικές extra παραγγελιές) έτσι ώστε να κρατηθει το κόστος χαμηλά και να σου περάσουν ανενόχλητα και αφορολόγητα. ;)

όλες τις δουλείες που θα χρειαστει να γινουν τις κανείς σε έλληνα τεχνίτη, όπως ακριβώς τις θέλεις και πολύ πιθανόν με τον γνωστό πατροπαράδοτο τρόπο.. χωρίς απόδειξη ;)(sorry yameth ;D)

 

YΓ : η παίρνεις mighty mite και καθάρισες 8)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου