Προς το περιεχόμενο

Tele Partcaster


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω θελω απο πισω να ειναι οσο λιγοτερο sticky γινεται (γιαυτο παω σε σατιν) αλλα και επειδη δν θελω να μου χαλαει (γιαυτο δν παω σε λαδι και νιτρο) και απο μπροστα θελω να γυαλιζει για να ταιριαζει με το σωμα (γιατι ειπαμε οτι ειμαι ψωνιο και δν θα κανω συμβιβασμους σε αυτη τη κιθαρα :D  και γιαυτο παω σε gloss)

 

θελεις αυτο που λεω εγω.

 

Glossy βερνικι απο μπροστα και satin απο πισω. Ουτε λαδια ουτε ξυδια...

 

Και για να γινει satin το πισω θελει λιγοτερο τριψιμο/buffing στο τελικο σταδιο, ή να το παρεις ολο glossy(το πιο πιθανο και ευκολο για να μη σε χρεωνουν με custom_ιές) και να το "θαμπωσεις" εσυ (η ο μαστορας).

 

Που ειναι το δυσκολο?

 

Οταν λεμε satin neck/finish ειναι αυτο.

Αλλιως λεμε (Tung) Oil neck/finish.

 

απλα πραματα...  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγω θελω απο πισω να ειναι οσο λιγοτερο sticky γινεται

 

αυτό είναι χαρακτηριστικό του Tung oil finish

 

warmoth:

We understand the attraction of raw or lightly oiled necks. They feel fast and are not sticky

 

Glossy βερνικι απο μπροστα και satin απο πισω. Ουτε λαδια ουτε ξυδια...

λαδολέμονο ίσως? μην το παίρνεις τόσο πατριωτικά παλικάρι μου, κουβεντούλα για neck finishing κάνουμε.. σιγά κιόλας!!!

 

 

Που ειναι το δυσκολο?

 

Οταν λεμε satin neck/finish ειναι αυτο.

Αλλιως λεμε (Tung) Oil neck/finish.

 

απλα πραματα...   :)

φυσικά και είναι έτσι αλλά όταν κάποιος ζητάει απόλυτα non sticky feel η πρώτη σκέψη είναι το oil.

Εννοείται πως υπάρχει και satin βερνίκι, ακόμη και ήδη γυαλιστερό βερνίκι μπορείς να το κάνεις satin στο κουτί του πριν καν το χρησιμοποιήσεις

Εφόσον το παιδί θέλει non sticky αίσθηση πάει σε tung oil finish.

 

για να μην το κουραζουμε,rainbowe πια κιθαρα επαιξες με satin finish και σου αρεσε ετσι ωστε αποφασισες να κανεις το ιδιο στην warmoth custom σου?

βαζω και στοιχημα ;)

 

ΥΓ : εκτός όλων τον παραπάνω,ο όρος satin finish (ματ τελείωμα-βάψιμο-όψη)είναι γενικός και δεν 'εννοείται' τίποτα από τα δυο finish

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το μανικι θα βαφει κανονικα, απλα μετα στο γυαλισμα το πισω μερος δεν θα τριφτει τοσο οσο το μπροστα για να γινει glossy.

 

Στην τελικη, παρε ενα glossy μανικι και μετα παρε μερικα ψιλα ντουκοχαρτα και τριψε απαλα (με νερο) και θα φυγει η γυαλαδα.

 

;D ;D αυτο δεν το ειχα δει....

και εγω που εβαλα βερνικι στο headstock της strat που ετοιμαζω,γιατι αραγε ειναι glossy χωρις να κανω οτιδηποτε αλλο?

αν τριψεις με γυαλοχαρτο (οσο ψηλο και αν ειναι) ενα glossy μανικι πολυ απλα θα φυγει καποια στιγμη το βερνικι εντελως οποτε και θα γινει ματ!!

ποιος ο λογος να βαλεις βερνικι glossy στο πισω μερος του neck τοτε?

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ρε συ λευκε θορυβε σε βλεπω λιγο τσιτωμενο και μαλλον θελεις να εχεις την τελευταια κουβεντα...  ;)

 

ασε το παιδι να κανει οτι γουσταρει.

 

τωρα, αν το βερνικι ειναι γυαλιστερο η οχι η το ενα η το αλλο.... ρωτα και κανα μαστορα στην τελικη

 

ουτε πατριωτικα παιρνω τιποτα, ουτε παω να το παιξω ειδημων.

 

λεω αυτα που ξερω απο την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου εμπειρια.

 

και αν διαβασεις, ο ανθρωπος θελει ΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ STICKY ΓΙΝΕΤΑΙ.

αρα? βερνικι που δεν κολλαει πολυ.

...γιατι το Tung Oil δεν κολλαει καθολου!!!!

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το μανικι θα βαφει κανονικα, απλα μετα στο γυαλισμα το πισω μερος δεν θα τριφτει τοσο οσο το μπροστα για να γινει glossy.

 

Στην τελικη, παρε ενα glossy μανικι και μετα παρε μερικα ψιλα ντουκοχαρτα και τριψε απαλα (με νερο) και θα φυγει η γυαλαδα.

 

;D ;D αυτο δεν το ειχα δει....

και εγω που εβαλα βερνικι στο headstock της strat που ετοιμαζω,γιατι αραγε ειναι glossy χωρις να κανω οτιδηποτε αλλο?

αν τριψεις με γυαλοχαρτο (οσο ψηλο και αν ειναι) ενα glossy μανικι πολυ απλα θα φυγει καποια στιγμη το βερνικι εντελως οποτε και θα γινει ματ!!

ποιος ο λογος να βαλεις βερνικι glossy στο πισω μερος του neck τοτε?

 

 

...μαλλον δεν εχεις δουλεψει ποτε γυαλοχαρτο, ντουκοχαρτο  και τα συναφη...

 

δεν εξηγειται αλλιως...  ;)

 

δεν θα πω τιποτα αλλο γιατι θα γινει σαπουνοπερα....

 

πανε σε καποιον που βαφει οργανα με νιτρο να σου πει....

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτη την εφτιαξα μονος μου και την εδωσα σε κοινο λουστραδορο να την περασει με οτι ελαφροτερο υλικο υπηρχε.Μετα απο 3-4 χρονια το γδαρσιμο απο τις ζωνες εφτασε ξυλο αλλα μ αρεσει...Οσο για τον ηχο ακουω ομολογουμενως πολυ καλα σχολια.Το μονο προβλημα ειναι το ΒΑΑΑΡΟΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ρε συ λευκε θορυβε σε βλεπω λιγο τσιτωμενο και μαλλον θελεις να εχεις την τελευταια κουβεντα...   ;)

Glossy βερνικι απο μπροστα και satin απο πισω. Ουτε λαδια ουτε ξυδια...

 

φαίνεται νομίζω ποιος είναι ο τσιτωμένος.

Αν δεν είναι ειρωνεία αυτό, τοτε τι είναι? ;)

 

ασε το παιδι να κανει οτι γουσταρει.

 

εδώ σε προλαβα…. ;)

 

για να μην το κουραζουμε,rainbowe πια κιθαρα επαιξες με satin finish και σου αρεσε ετσι ωστε αποφασισες να κανεις το ιδιο στην warmoth custom σου?

εννοητε πως θα κανει οτι γουσταρει αλλα εφοσον μας ρωταει δεν ειναι ευγενικο να μην απαντησουμε,δεν νομιζεις?

 

τωρα, αν το βερνικι ειναι γυαλιστερο η οχι η το ενα η το αλλο.... ρωτα και κανα μαστορα στην τελικη

 

να ρωτήσω αν το γυαλιστερό βερνίκι είναι γυαλιστερό και αν το ματ είναι ματ? ;D

Έχουμε και μια αξιοπρέπεια, όχι και να μας πάρουν με τις πέτρες ;D

Εξάλλου ο κολλητός μου είναι ελαιοχρωματιστής.

Τον συμβουλεύτηκα μάλιστα για το βερνίκι του neck μου.  ;)

 

 

ουτε πατριωτικα παιρνω τιποτα, ουτε παω να το παιξω ειδημων.

 

πάμε πάλι την ίδια παράθεση με το ειρωνικό σχόλιο… ;)

Glossy βερνικι απο μπροστα και satin απο πισω. Ουτε λαδια ουτε ξυδια...

 

λεω αυτα που ξερω απο την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου εμπειρια.

να σε καλά,me too..(πριν δυο εβδομάδες περνούσα βερνίκια σε 2 neck)

 

 

 

 

και αν διαβασεις, ο ανθρωπος θελει ΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ STICKY ΓΙΝΕΤΑΙ.

αρα? βερνικι που δεν κολλαει πολυ.

...γιατι το Tung Oil δεν κολλαει καθολου!!!!

 

 

φυσικά και είναι έτσι αλλά όταν κάποιος ζητάει απόλυτα non sticky feel η πρώτη σκέψη είναι το oil.

 

Εφόσον το παιδί θέλει non sticky αίσθηση πάει σε tung oil finish.

 

το παιδί όπως φαίνεται δεν έχει αποφασίσει τι ακριβώς να διαλέξει (αν ήξερε τι ήθελε δεν θα ρωτούσε…νομίζω!!)

όπως φαίνεται μαζί μιλάμε αλλά χώρια συνεννοούμαστε. ;)

anyway νομιζω πως με παρεξηγησες και δεν ειχα καμια διαθεση να κοντραριστω μαζι σου(τι προσωπικο μπορει να εχω μαζι σου εξαλλου?).

αν λοιπον ειπα κατι που σε προσβαλε,εγινε 100% αθελα μου και ζητω συγνωμη.

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν λοιπον ειπα κατι που σε προσβαλε,εγινε 100% αθελα μου και ζητω συγνωμη.

 

οχι αγαπητε, δεν με προσεβαλε τιποτα.

 

προσπαθω να εξηγησω καποια πραματα αλλα σε βρηκα λιγο μπριζωμενο (θα επιμεινω)

 

ουτε εχω τιποτα μαζι σου ουτε, οπως προειπα, εχω καμια ορεξη να το κανουμε σαπουνοπερα.

 

ειπα την αποψη μου και τελος.

 

δεν νομιζω οτι ενδιαφερει κανεναν να συνεχιστει μια ανοητη κοκορομαχια για το αν τα βερνικια γυαλιζουν η οχι και για το αν ο φιλος σου ειναι ελαιοχρωματιστης η αν εγω ειμαι αστροναυτης...

 

 

εγω παντως βαζω Tung Oil....  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως βαζω Tung Oil....  ;D

και πολύ καλά κάνεις. ;) (και εγώ πλέον) ;)

είμαι όντως λίγο τσιτωμένος αλλά με εντελώς διαφορετικό τρόπο(θετικότατο!!!). ;)

νέα κιθάρα και νέα γυναίκα(η οποία δεν πωλείται ουτε ανταλλάσσεται ;D....γιατί είναι αστέρι ;))

πίστεψε με είναι πολυ ‘λίγο’ το ζήτημα για να με τσιτώσει, ειδικά αυτή την περίοδο ;)

 

όντως τράβηξε λίγο η κουβέντα μας αλλά απτήν πλευρά μου έγινε για να ξεκαθαρίσω τι εννοώ και για να βοηθηθεί το παλικάρι και το όποιο παλικάρι στο μέλλον. ;)

Φιλαράκια λοιπόν ;)

 

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλα εσεις πλακωθηκατε για λιγο λαδακι της φυσης???:D  :D και να πεις οτι δν ειπα εξαρχης τι θελω!!!

 

μισο επειδη θα με μπερδεψετε εσεις....

εγω θελω απο πισω να ειναι οσο λιγοτερο sticky γινεται (γιαυτο παω σε σατιν) αλλα και επειδη δν θελω να μου χαλαει (γιαυτο δν παω σε λαδι και νιτρο) και απο μπροστα θελω να γυαλιζει για να ταιριαζει με το σωμα (γιατι ειπαμε οτι ειμαι ψωνιο και δν θα κανω συμβιβασμους σε αυτη τη κιθαρα :D  και γιαυτο παω σε gloss)

παντως καταληξαμε οτι ο alderboy βαζει σιγουρα και αποκλειστικα tung oil!!!! ;D ;D

 

 

εν τελει για το μπρατσο η warmoth βγαζει και στο showcase της καθε τοσο κομματια tinted με σατιν back και gloss front....αυτο που ψαχνω δλδ....

βεβαια μετα απο αρκετο ψαξιμο βλεπω οτι και η hot rod tele της fender εχει ακριβως τα specs που ζηταω( σατιν πισω, gloss μπροστα στο μπρατσο...αρκετα παχυ, "σωστα" specs σε φρετς και radius...νιτρο finish sτο σωμα....μονο chambered δν ειναι που θα ηθελα...) και με την διαφορα ισοτιμιας παει στα 1100Ε...τελικα η warmoth δν θα μου εβγαινε και λιγοτερα....

διλλημα....;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου