Προς το περιεχόμενο

Tele Partcaster


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όχι δεν είναι έτσι.(εκτος αν μιλας για κατι αλλο και δεν το καταλαβα)

είναι άλλο το ένα υλικό και άλλο το άλλο.

το ένα είναι βερνίκι ξύλου (το οποιο γυαλιζει αφου στεγνωσει απο μονο του και δεν θελει τιποτα)και το άλλο είναι λάδι που περνιέται με πανάκι

κάτι σαν αυτό..

http://www.stewmac.com/shop/Finishing_supplies/Finishes_and_solvents/Behlen_Tung_Oil.html

 

αμ ετσι ειναι...

 

αλλο το λαδι (Tung Oil εχω σχεδον σε ολα μου τα μανικια...) και αλλο το Nitro (εχω κι απ'αυτο...),

το οποιο αναλογα με το τελικο τριψιμο/buffing γινεται γυαλιστερο ή "σατινε", που λενε και οι μαστορες...

 

Αν θελει λαδι απο πισω και βερνικι (Nitro/poly) απο μπροστα, τοτε αλλαζει το πραμα.

 

αλλα ακομα και το Tung Oil μπορει να γινει γυαλιστερο υπο προυποθεσεις...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έχε υπόψη σου κάτι, όσο ανεβαίνει η άξια τον προϊόντων που αγοράζεις από αμερικη, τόσο μειώνεται η ανεκτικότητα των τελωνιακών υπαλλήλων και δεν θα στην χαρίσουν..(δασμοί-φπα κλπ) ;)

κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να πάρεις ακατέργαστα τελείως τα μέρη της κιθάρας(ούτε βαφές, ουτε nut ούτε ειδικές extra παραγγελιές) έτσι ώστε να κρατηθει το κόστος χαμηλά και να σου περάσουν ανενόχλητα και αφορολόγητα. ;)

όλες τις δουλείες που θα χρειαστει να γινουν τις κανείς σε έλληνα τεχνίτη, όπως ακριβώς τις θέλεις και πολύ πιθανόν με τον γνωστό πατροπαράδοτο τρόπο.. χωρίς απόδειξη ;)(sorry yameth ;D)

 

YΓ : η παίρνεις mighty mite και καθάρισες 8)

 

Δε ξερω κανενα να εχει παραγγειλει απο Αμερικη σωμα ή μπρατσο και να εχει περασει απο το τελωνειο δωρεαν. Απ' οσο γνωριζω, οι τιμες των αμερικανων ειναι πολυ πιο φθηνες στο βαψιμο απ' οτι των ελληνων. Ακομα και αν πληρωσεις τελωνειο. Αξιζει να τα παρεις ολα απο τη Warmoth αν σε καλυπτουν, πουλαει hardware και μαγνητες σε πολυ φθηνες τιμες. Απλα συγκρινε τις τιμες τους με ευρωπαικα μαγαζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπππ!  μολις παρελαβα  ενα μπρατσακι απο ταχυδρομειο  χωρις  τελωνειο  , οπως επισης  και ολα τα hardwear μιας κιθαρας απο

Stewart  (200$)  παλι χωρις τελωνειο

Λες να ειμαι @#$$#φαρδος  ??

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον τελευταίο καιρό κάτι γίνεται,

όλα τα parts μιας jazzmaster που φτιάχνω,

εκτός απο σώμα και neck που δεν έχουν έρθει ακόμα,

κάποια πετάλια και διάφορα άλλα που μου έχουν έρθει

απο us έχουν έρθει χωρίς δασμούς.

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Η αξία πολλών απο τα "πακέτα" ήταν πάνω απο 200ε.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σσσσσσσσσσσστ!

 

μη μιλατε και βγει καμια βρωμα και μας θερισουνε μετα....

 

;)

 

 

αντε και περιμενω κι εγω πραμα απο αμερικα....

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα πεταλια (ακομα και ακριβα), hardware, μαγνητες κ.λ. εχουν περασει free απο το τελωνειο οταν ερχονται με USPS. Warmoth λαιμοι και σωματα παντα περνανε τελωνειο ειτε με UPS ή USPS. Ισως να φταιει οτι κανενα απο αυτα που εχω αγορασει δεν ειναι ιδαιτερα φθηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω κανενα να εχει παραγγειλει απο Αμερικη σωμα ή μπρατσο και να εχει περασει απο το τελωνειο δωρεαν.

 

ξερεις....εμενα!! 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αμ ετσι ειναι...

 

Αν θελει λαδι απο πισω και βερνικι (Nitro/poly) απο μπροστα, τοτε αλλαζει το πραμα.

 

αμ αυτο θελει... ;)(απο οτι καταλαβα τουλαχιστον)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν είναι έτσι.(εκτος αν μιλας για κατι αλλο και δεν το καταλαβα)

είναι άλλο το ένα υλικό και άλλο το άλλο.

το ένα είναι βερνίκι ξύλου (το οποιο γυαλιζει αφου στεγνωσει απο μονο του και δεν θελει τιποτα)και το άλλο είναι λάδι που περνιέται με πανάκι

κάτι σαν αυτό..

http://www.stewmac.com/shop/Finishing_supplies/Finishes_and_solvents/Behlen_Tung_Oil.html

 

αμ ετσι ειναι...

 

αλλο το λαδι (Tung Oil εχω σχεδον σε ολα μου τα μανικια...) και αλλο το Nitro (εχω κι απ'αυτο...),

το οποιο αναλογα με το τελικο τριψιμο/buffing γινεται γυαλιστερο ή "σατινε", που λενε και οι μαστορες...

 

Αν θελει λαδι απο πισω και βερνικι (Nitro/poly) απο μπροστα, τοτε αλλαζει το πραμα.

 

αλλα ακομα και το Tung Oil μπορει να γινει γυαλιστερο υπο προυποθεσεις...

μισο επειδη θα με μπερδεψετε εσεις....

εγω θελω απο πισω να ειναι οσο λιγοτερο sticky γινεται (γιαυτο παω σε σατιν) αλλα και επειδη δν θελω να μου χαλαει (γιαυτο δν παω σε λαδι και νιτρο) και απο μπροστα θελω να γυαλιζει για να ταιριαζει με το σωμα (γιατι ειπαμε οτι ειμαι ψωνιο και δν θα κανω συμβιβασμους σε αυτη τη κιθαρα :D  και γιαυτο παω σε gloss)

εξηγηστε λιγο αν τα λεω σωστα και αν οχι τι το ενα και τι το αλλο γιατι με μπερδεψατε τωρα και νομιζα οτι τα ελεγα σωστα μεχρι τωρα!!!

btw ευχαριστω οσους ασχοληθηκαν, θα επανελθω αυριο που θα εχω χρονο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου