Προς το περιεχόμενο

επιλογή κάρτας ήχου


mustrofas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά,καταρχάς να σας πώ πως η δουλειά που κάνετε όλοι εδώ πέρα είναι τέλεια.

Στο θέμα μας τώρα,είμαι σχεδόν έτοιμος να αγοράσω μια κάρτα ήχου έχω σταμπάρει 2 αλλά ακόμη δεν μπορώ να αποφασίσω ποιά.για πείτε και εσείς καμιά γνώμη για αυτές εδώ.

 

http://www.thomann.de/gr/presonus_firestudio_tube.htm

 

http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=131569&Category=2712

 

τώρα η ερώτηση που θα κάνω ίσως φανεί λίγο χαζή.όσον αφορά την digidesign υπάρχει περίπτωση να έχω παραπάνω θόρυβο από την άλλη?με το σκεπτικό ότι μεσολαβεί και μια κονσόλα μέχρι την κάρτα ήχου.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

όσον αφορά την digidesign υπάρχει περίπτωση να έχω παραπάνω θόρυβο από την άλλη?με το σκεπτικό ότι μεσολαβεί και μια κονσόλα μέχρι την κάρτα ήχου.

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Όχι.  Κάρτα ήχου είναι και η DIGIDESIGN.

Εκτός αν εννοείς ότι έχεις ούτως ή άλλως δική σου κονσόλα πριν την κάρτα ήχου, αλλά αν είναι έτσι γιατί να έχει θόρυβο η DIGIDESIGN μόνο;

Αμ ποιος να έχει;

Να έχει η PRESONUS!

Και γιατί να έχει η PRESONUS…..;

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου το ξέρω πως είναι κάρτα ήχου η digi άλλο εννοω.η κονσόλα που είναι ενσωματωμένη μήπως μου δημιουργεί θόρυβο.γιατί τώρα έχω μια απλή κάρτα ήχου δικάναλη που παίζει τέλεια,αλλά αν συνδέσω και μια κονσόλα τότε μου κάνει ένα φύσημα,και αναρωτιέμαι μήπως γίνεται το ίδιο και με τη digi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

φίλε μου το ξέρω πως είναι κάρτα ήχου η digi άλλο εννοω.η κονσόλα που είναι ενσωματωμένη μήπως μου δημιουργεί θόρυβο.γιατί τώρα έχω μια απλή κάρτα ήχου δικάναλη που παίζει τέλεια,αλλά αν συνδέσω και μια κονσόλα τότε μου κάνει ένα φύσημα,και αναρωτιέμαι μήπως γίνεται το ίδιο και με τη digi.

 

Η κονσόλα που είναι ενσωματωμένη….δεν είναι κονσόλα.

Δεν περνάει ήχος από εκεί. Φαντάσου τη σαν ένα mouse/ controller . Οπότε η απάντηση είναι και πάλι "Όχι".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα τέλεια εφ όσον είναι απλώς daw controller όλα καλά.καμιά γνώμη για αυτήν έχεις ακούσει αν έχει καλές προενισχύσεις κλπ?Γιατί η άλλη έχει λέει και 2 λαμπάτες προνισχύσεις και αυτό μου έκανα κάπως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν τις έχω δουλέψει. Η μόνη ένσταση μου είναι ότι είναι firewire (έχω τα κολλήματά μου ;D).

Μιλάμε και για δυο διαφορετικές κάρτες σε κατηγορία βέβαια. Η digi έχει τα τριπλάσια ;). Σίγουρα και οι δύο πάντως πολύ καλές θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααα τέλεια εφ όσον είναι απλώς daw controller όλα καλά.καμιά γνώμη για αυτήν έχεις ακούσει αν έχει καλές προενισχύσεις κλπ?Γιατί η άλλη έχει λέει και 2 λαμπάτες προνισχύσεις και αυτό μου έκανα κάπως

 

 

Μη μασάς με τις... "λαμπάτες" προενισχύσεις εκτός αν δουλεύουν τις λάμπες σε υψηλό βολτάζ (που εδώ ΔΕΝ γίνεται, ούτε σε καμμία φτηνή κάρτα ή προενισχυτή). Το πολύ να πάρεις ένα "flavor" από τη λάμπα. Έχω το Tubepre που ακολουθεί αυτή τη σχεδιαστική γραμμή και αυτό ακριβώς συμβαίνει.

 

Θέλω να πω, μην είναι ο γνώμονας για την επιλογή σου η... "λάμπα".  ;)

 

(γιατί καίει τζάμπα  ;D ;D)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

lk τι ένσταση έχεισ για το ότι είναι firewire?

Είμαι της άποψης PCI ..καρφωμένη στη Motherboard (rock solid) ;D!!!

Εκτός αν έχεις laptop. Αλλά και εκεί θα πήγαινα σε USB 2, διότι και έκει έχω δει προβληματάκια σε άλλους από άποψη σταθερότητας και μάλιστα και σε mac με κάποιο συγκεκριμένο firmware (ΑΜΑΝ παναγιά  μου….ποιος τον ακούει τον Μάραθον αύριο!)  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω mac άρα pci δύσκολο.τώρα για usb 2 δεν είμαι καθόλου σίγουρος για αυτό που θα πώ αλλά αν θέλεις να κάνεις ταυτόχρονη ηχογράφηση 16 καναλιών στην περίπτωσή μου 12 κανάλια ταυτόχρονα πάντα δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα λόγω αργής μετάδοσης των δεδομένων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου