Προς το περιεχόμενο

Πώς Διαλέγουμε Πιατίνια?


snare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι θα λέγατε να ανοίγαμε μια συζήτηση για το πως διαλέγουμε πιατίνια?

 

-τι προβλήματα αντιμετωπίζουμε στην επιλογή?

-υπάρχει ποικιλία που μας καλύπτει?

-εξυπηρέτηση / αντιμετώπιση πελάτη?

 

Παραδείγματος Χάριν:

1. Πάμε σε ένα μαγαζί, δοκιμάζουμε τα πιάτα που έχει στημένα και αρχίζουμε και βαράμε.

2. Ψιλό-καταλήγουμε σε κάτι που μας αρέσει σαν ήχος και ψάχνουμε, είτε μόνοι είτε με βοήθεια, τις υπόλοιπες εναλλακτικές.

3. Συζητάμε / παζαρεύουμε τιμές.

4. Καταλήξαμε?

 

Δεν νομίζω... Δύο πατίνια σε μέγεθος /μάρκα /σειρά βγάζουν διαφορετικό ήχο (ιδίως στις ακριβές σειρές) και συνήθως πάμε με τα πιατίνια μας για να δούμε τι ταιριάζει / συμπληρώνει τα ήδη υπάρχοντα.

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω βρει μαγαζί στην Αθήνα που να έχει διπλά πιατίνια, κέφι ο πωλητής να σου κάνει τα παραπάνω (λίγες εξαιρέσεις) και γενικά την ποικιλία που θα έπρεπε να υπήρχε δεδομένου ότι λεφτά είναι, πελάτες είμαστε κ' φυσικά έχουμε πάντα δίκιο (...λέμε τώρα, εντάξει το ξέρω στην Ελλάδα ζούμε).

 

Πρέπει να πάω στην Πάτρα ας πούμε για να δοκιμάσω όπως πρέπει ένα συγκεκριμένο πιάτο από την αγαπημένη μου σειρά και να επιλέξω ακριβώς τον ήχο που ψάχνω?

 

Τι στο καλό???? (Αγγλιστί: WTF?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η επιλογή γενικά των μουσικών οργάνων και των παρελκομένων "φίλε" μου στην Ελλάδα είναι καμένο χαρτί . Η μόνη λύση αν έχεις καταλήξει φυσικά κάπου ,&(νηφάλιος)&, θα έλεγα ότι είναι να τσεκάρεις τα online καταστήματα που σου προσφέρουν τρομερά συμφέρουσες τιμές . &Θα μου πείς " ρε φίλε θέλω να χαρώ κατά την αγορά του " τι να κάνουμε . Φαντάσου μία ζυγαριά :&

1) έχεις την χαρά να αγγίζεις το πιατίνι σου και να είναι μέσα σε 10 λεπτά δικό σου

2) έχεις την φάτσα του πωλητή που σε κοιτάει στην τσέπη και στραβομουτσουνιάζει αν δεν σαρεσει κάτι&γιατί έκανε τόσο κόπο να σηκωθεί απο την καρέκλα του και να βγάλει απο το σταντ τα πιατίνια σου που ίσως& πάρεις καταβάλοντας το "αστείο" ποσό των 200 ,400 ευρώ&.

Απο την άλλη

1) δεν έχεις καμμία άμεση επαφή με το πιατίνι σου

2) η τιμή του θα είναι& σίγουρα κατα 40% χωρίς παζάρια κάτω

Τι σε συμφέρει "φίλε" μου ??????

που γέρνει η ζυγαρία ?????

βέβαια βασικός παράγοντας στην αγορά online έιναι να έχεις ακούσει το πιατίνι σου όχι γουρουνι στο "σακε"

&

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ απλο..

&

καταρχην αγοραζουμε ενα εισητηριο με επιστροφη με το τρενο για Κων/πολη (κανει 98 ευρω & κοιμασαι στο τρενο ξυπνωντας φρεσκος-φρεσκος στην Πολη.

κλεινουμε ενα ωραιοτατο δωματιο σε ενα απο τα πολλα πολυτελη & φθηνα ξενοδοχεια της Πολης (για 2 μερες γυρω στα 100 ευρω)

το φαϊ &&οι μεταφορες ειναι σχεδον τζαμπα.

παιρνουμε το τραμ & κατεβαινουμε στην Ιστικλαλ.

&

εκει εχει περιπου 30 μαγαζια που πουλανε πιατινια (& κερνανε τσαι & μπακλαβα)

αγοραζουμε&σε τρομερες τιμες τα καλυτερα πιατινια του κοσμου ,αν καταφερουμε να αποφασισουμε μια & θα δοκιμασουμε 100αδες.

βλεπουμε την υπεροχη Πολη & συχτηριζουμε την πανασχημη Αθηνα

την αλλη μερα επιστρεφουμε με τα πιατινια μας (τελωνειο ΔΕΝ υφισταται) στην πατριδα!

με ενα σμπαρο 2 τρυγονια!&

&

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς φίλε Τέλε γουρόυνι στο σακί δεν παίζει στο πιατίνι.... οπότε η δοκιμή είναι απαραίτητη.

 

Φίλε Σούπερ έχεις ένα point όσον αφορά την Πόλη. ¶μα έχεις κόλλημα με τα Paiste όμως τί γίνεται??? Θα πείς αποκλείεται να μην βρείς κάτι αντίστοιχο, άν όχι καλύτερο - και μπορεί να μήν έχεις και άδικο.

 

Οργανώνουμε ομαδική εκδρομή Νόιζ στην Πόλη???

 

Είναι μιά σοβαρή σκέψη.... :roll:

 

Το πρώτο ερώτημα που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο ήχος των πιατινιών που παίζουν εκεί σε σχέση με τα signature και το δεύτερο σε τι τιμές παίζουν?

 

Feedback παιδιά παρακαλώ :? :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος drumer κολημένος με την sabian πήγε στην Πόλη και συγκεκριμένα στο εργοστάσιο της instanbul cymbals και με περίπου 400 ευρώ αγόρασε 1 ride 1 flat ride, 2 crash (δεν θυμάμε τι ακριβώς), 1 mini hi hat και ένα splash 8". Ήρθε σε επικοινωνία με την εταιρία μέσω του site τους www.instanbulcymbals.com. Όταν πήγε εκεί ήρθαν και τον πήραν από το ξενοδοχείο που έμενε και τον πήγαν στο εργοστάσιο, του κάνανε full ξενάγηση του δήξανε τους φούρνους και πώς "χτυπάνε" τα πιατίνια και τέλος μέσα σε μια αίθουσα με 100άδες πιατίνια τον αφήσαν με την ησυχία του να διαλέξει όποια θέλει. Του κάνανε και δώρο hard case, μπλουζάκια και μπροστά δέρμα για την μπότα με το σήμα της εταιρίας. Τα πιατίνια φυσάνε και είναι πολύ ανώτερα από κάποια άλλα πανάκριβα χειροποίητα άλλων εταιριών. Και το καλήτερο, του είπαν ότι μπορούν αν θέλησει ποτέ να του κάνουν και custom κατασκευή χωρίς παραπάνω κόστος. Πιστεύω πως ένα τέτοιο ταξίδι είναι εμπειρία ζωής για έναν drumer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως!

Παρόλα αυτα τα τουρκικα πιατινια εχουν ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικη φιλοσοφια απο τα PAISTE & σιγουρα δεν υπαρχει τουρκικο πιατινι με τη λαμπεραδα των PAISTE (οπως & δεν υπαρχει μηχανικα κατασκευασμενο πιατινι τυπου PAISTE η MEINL που να εχει το βαθος & τον ογκο ενος χειροποιητου τυπου Τουρκιας)

Τα κορυφαια τουρκικα πιατινια που βρισκεις στην Πολη (ISTANBUL,BOSPORUS κ.ο.κ) ειναι ολα της σχολης της ZILDJAN,SABIAN οποτε οποιοι ντραμμερ γουσταρουνε αυτον τον ηχο θα βρουνε τον παραδεισο στην Πολη μια & η ποικιλια ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ (την τελευταια φορα που πηγα στο "εργοστασιο" της BOSPORUS μεσα σε 5 ωρες δεν δοκιμασα παρα το 10% των πιατινιων που ειχαν..!) & η ποιοτητα κορυφαια ασε που υπαρχουν & "ειδικα" πιατινια που δεν τα βρίσκεις με τιποτα (π.χ. ενα κορυφαιο ride BOSPORUS ELVIN JONES SIGNATURE που οσο πιο δυνατα το χτυπας τοσο πιο ΣΙΓΑ ακουγεται!!!!!!!!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα να προσθεσω οτι συμφωνω σε ολα αυτα που ειπατε και να προσθεσω την γνωμη μου.

υπηρχαν μεχρι στιγμης 2 σχολες που εβγαζαν πιατινια στον κοσμο

η πρωτη ειναι με νοοτροπια ανατολιτικη οπως sabian-zildjian και ολες οι τουρκικες,και η δευτερη σχολη ειναι πιο ευρωπαικη οπως paiste κτλ

ενω λοιπον η πρωτη εχει πιο ανοιχτους-σκοτεινους ηχους η δευτερη εχει ενα πιο κοντρολλαρισμενο-συγκεντρωμμενο ηχο,που ειναι και λογικο καθως επικεντρωνεται σε πιο ποπ-ροκ(καθαρες γενικως) καταστασεις.αυτα ομως μεχρι στιγμης και λεω μεχρι στιγμης καθως στην παρεα τους μπηκε και μια τριτη νοοτροπια-κατι το ενδιαμεσο.και το ονομα της ειναι meinl.

εχοντας δοκιμασει λοιπον τις σειρες classic-raker-amun,εχω να πω τα εξης.

τα πιατινια τους φτιαχνονται με τον ιδιο τροπο που φτιαχνονται και τα paiste

και ειναι πολυ κοντα στον ηχου τους,αλλα μοιαζουν να ειναι σαφως ανωτερα απο τα αντοιστιχα σε τιμες.

εχοντας μεινει ικανοποιημενος απο ολα τα πιατα θα ελεγα πως ειναι λοιπον μια πολυ ενδιαφερουσα αγορα για καποιον που θελει να επεκτεινει το σετ του.ειδικα το σετ απο θωμα που εχει 18"+12" classic chinas και 10" classic splash ειναι σαν να τους κλεβεις κανονικα ...μα 100 ευρω?.

τα classic ειναι πιο controlled ηχος-κατι μεταξυ alpha paiste και 2002

ta amun εχουν ενα πιο dark χαρακτηρα και τα raker πολυ heavy

σε ηχογραφηση ο ηχος απλα ειναι εντυπωσιακος...!!!

αυτα..τα λεω αυτα μια και τα περνω κοψοχρονια.

εγω εχω απο meinl

14" classic soundwave heavy hh

8"classic powerfull bell

10" classic splash

10" amun splash

16" amun thin crash

18" china classic

12" china classic

(ολα made in germany)

και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο την επιλογη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Κι εγώ από την Πόλη ψώνισα, αλλά δεν είδα πουθενά τον παράδεισο που αναφέρετε..Χρειάστηκε να μπώ σε πολλά μαγαζια με όργανα στην Ιστακλάλ ώσπου να βρώ κάποιον που να φέρνει "Ιστανμπούλ".

Για το εργοστάσιο δεν ήξερε κανείς..

Ούτε τσάι ούτε μπακλαβά δεν είχε η αγορά μου. Μόνο 3 υπέροχα πιάτα σε χαμηλή τιμή..

 

Όσο για τα Μέηνλ δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιο που να με ενθουσιάσει...

(αλλά γούστα είναι αυτά όπως και σε όλα τα όργανα..Ίσως κάποιος να κάνει το ταξίδι στην Πόλη και να μη βρεί κάτι που να τον ικανοποιεί..)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Κι εγώ από την Πόλη ψώνισα' date=' αλλά δεν είδα πουθενά τον παράδεισο που αναφέρετε..Χρειάστηκε να μπώ σε πολλά μαγαζια με όργανα στην Ιστακλάλ ώσπου να βρώ κάποιον που να φέρνει "Ιστανμπούλ".

Για το εργοστάσιο δεν ήξερε κανείς..

Ούτε τσάι ούτε μπακλαβά δεν είχε η αγορά μου. Μόνο 3 υπέροχα πιάτα σε χαμηλή τιμή..

 

Όσο για τα Μέηνλ δεν έχω ακούσει ποτέ κάποιο που να με ενθουσιάσει...

(αλλά γούστα είναι αυτά όπως και σε όλα τα όργανα..Ίσως κάποιος να κάνει το ταξίδι στην Πόλη και να μη βρεί κάτι που να τον ικανοποιεί..)[/quote']

 

ζητησες να σε φερουν σε επαφη με καποιο εργοστασιο??

εμεις ψωνισαμε απο ενα μαγαζι που ειχε Bosporus & οι τυποι οχι μονο μας κερασαν αλλα μας πηγαν & στο "εργοστασιο" 40 χιλιομετρα εξω απο την Πολη οπου εκτος απο το φαγοποτι που εστησαν για την παρτη μας,μας αφησαν με την ησυχια μας να διαλεξουμε ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ απο την παραγωγη (μαλιστα ενας μαστορας προσφερθηκε να μας σφυριλατησει πιατινι ΑΚΡΙΒΩΣ οπως το θελουμς φτανει να του λεγαμε τι ΑΚΡΙΒΩΣ ζηταμε (δεν χρειαστηκε βεβαια γιατι ειχαν ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ που μας υπερκαλυψαν)

Αγορασαμε βεβαια καμμια 20αρια πιατα...

Παντως τα BOSPORUS ειναι τα TOP πιατινια καλυτερα & απο τα ISTANBUL.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι μυρωδιές της Πόλης (και ο μπακλαβάς :wink: ) αλλά δεν οδηγούν όλοι οι δρόμοι στην Πόλη.

 

Επίσης πολύ ενδιαφέρων ο διαχωρισμός ήχου "Τούρκικης Σχολής / Ευρωπαικής" και το θέμα σηκώνει κουβέντα ίσως από μόνο του.

 

Πλήν Πόλης όμως "Πώς Διαλέγουμε Πιατίνια?" (βλ. αρχικό post)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου