Προς το περιεχόμενο

καθαρα fender hot rod deluxe


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα κυρίες και κύριοι.

 

η ερώτηση είναι η εξής.

 

τα καθαρά του HRD έχουν καμία σχέση με αυτά του blues jr.?

 

και ρωτάω γιατί ξέρω ότι αυτοί οι δυο ενισχυτές  έχουν διαφορετικό τύπο λυχνίες (οι οποίες παίζουν βασικότατο ρόλο στον ήχο)

 

δηλαδή αν έχεις ακούσει τον HRD και θες κάτι παρόμοιο σε λιγότερα watt και ελαφρύτερο θα μπορούσες να συμβιβαστείς με τον blues jr.

 

μιλάω ΜΟΝΟ για τον καθαρό ήχο     

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα το'λεγα.

 

αν θες κάτι παρόμοιο και ελαφρύτερο και φτηνότερο άκου τον Kustom defender που σταφτια μου τουλαχιστον ακουγεται "της ίδιας σχολης" με τον HRD.

 

Τον blues jr τον θεωρώ εναν πολύ μετριο ενισχυτη και επιπλέον πολύ ακριβό. (Τον είχα περιπου 1 χρονο στην κατοχή μου, δε το λέω έτσι)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! και επειδή σε βλέπω οτι ανησυχείς για τα watt, αν σκέφτεσαι θέματα εντάσεων μην σκας: Απο 5 watt και πάνω, οι εντάσεις είναι πολύ μεγάλες ουτως η αλλως, μόνο που ο 15άρης μπορεί να μη σου προσφέρει το δυναμικό εύρος που θες στο στουντιο ή live. Και τα 15 και τα 50 βατ μια χαρά θα παιξουν και χαμηλα οπως και ναχει.

 

Να πω και ακομα ενα πράγμα για τους ενισχυτές γενικά, δώσε βάση στην καμπίνα τους. Ο blues jr εχει στριμόκωλη καμπίνα ενώ ο HRD (και ο defender) εχει χώρο στην καμπίνα, το οποίο σημαίνει όγκος, και πιο ωραία μπάσα.

 

Μην περιμένεις δηλαδή ποτέ ενας ενισχυτακος σαν τον BJ να ακουστει σαν HRD μονο και μόνο λόγω καμπίνας.

 

Άκου τον defender! ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε.

 

βασικά δεν έχω πρόβλημα με τα watt απλά δεν χρειάζομαι τόση ένταση γιατί η χρήση θα είναι κατά 90% για σπίτι. 

 

πριν κάποιο καιρό έψαχνα για 2ο ενισχυτή,πήρα τον vox ac15 πού είναι αρκετά καλός ενισχυτής αλλά όχι τόσο πολύ του γούστου μου.

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος με τον BJ. Στο σπιτι δεν προκειται να ακουσεις καλα τον HRD γιατι οι εντασεις ειναι πολυ μεγαλες. Εγω με τον BJ ταν τον ανοιγω ακουγεται αρκετα δυνατα. Μιλαω παντα για το σπιτι. Οποτε λαβε υποψιν και αυτον τον παραγοντα . οπως και τα κιλα.

We are the Sultans Of Swing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξέρω ρε παιδιά νομίζω πως υπάρχει αυτη η ψευδαίσθηση με τα βατ και τις εντάσεις, και εξηγούμαι:

 

Κάποτε είχα στην κατοχή μου τον Laney Cub12R 15watt. Στα 15 βατ όντως ακουγόταν πιο σιγανά στο δωμάτιο από ό,τι ο καινούριος μου laney vc30 (30watt), όμως ο laney cub είχε μια καμπίνα που ίσα ισα χωρούσε το 12άρι και ο vc30 έχει μια καμπινάρα να.

Ο δε defender που αναφέρω παραπάνω, όπως και ο HRD έχουν ακόμα μεγαλύτερη καμπίνα, και όλοι τους πάντα ειναι με 12" μεγαφωνο.

 

Αυτό που παρατηρώ είναι πως οι εταιρίες σπάνια βγάζουν ενισχυτές με λίγα βατ και ευρυχωρες καμπίνες, οπότε ο κόσμος αποδίδει την διαφορά "ογκου" & "γεμισμα του χωρου" στα περισσότερα βατ. Κανεις δε προσέχει το μεγεθος της καμπίνας.

 

Ο laney cub μου έδειξε εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα και φυσικά μεγαλύτερη αντιληπτή ένταση και όγκο όταν τον συνδεσα σε μια ευρυχωρη εξωτερική καμπίνα που είχα, με πολύ μικρή διαφορά στην ευαισθησία του μεγαφώνου.

 

Τον HRD τον έχω ακούσει σε εντάσεις πολύ χαμηλές σε δωμάτιο, τον kustom defender επισης, και μπορώ να πω οτι τουλάχιστον και οι 2 στα καθαρά τους ήτανε μια χαρά. Τριτο παράδειγμα ο καινουριος μου VC30 που παιζει φανταστικά στο δωμάτιο.

 

Τον kustom και τον VC30 τους εχω παιξει και σε δυνατες εντασεις στο στουντιο, οπου γεμιζαν τον χώρο, άκουγες καθαρά αυτά που επαιζες.

 

Αντιθετα ο laney cub και ο BJ σε εντάσεις στουντιο θαβόντουσαν απο τα άλλα όργανα, επρεπε να ανεβάζεις την ένταση για να ξεχωρίσεις και στο τέλος αυτό που ξεχώριζε ήταν ένα πριμο πράγμα με μπόλικο κομπρεσσάρισμα.

 

 

Αυτά τουλάχιστον ακουσανε τα αφτιά μου, μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Αλήθεια, εσυ που έχεις δοκιμάσει τον vox ac15 που έχει 12" αλλά συνδυασμένο με ευρυχωρη καμπίνα, δε σου φάνηκε ολοκληρωμένος ηχητικά και με αρκετό όγκο? Ασχετα αν δε σαρεσε η χροια του.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, εσυ που έχεις δοκιμάσει τον vox ac15 που έχει 12" αλλά συνδυασμένο με ευρύχωρη καμπίνα, δε σου φάνηκε ολοκληρωμένος ηχητικά και με αρκετό όγκο? Ασχετα αν δε σ' άρεσε η χροια του.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου Ηρακλή. Έχοντας παίξει (όχι όμως σε συνθήκες πρόβας) και με τον blues junior και με τον vox ac15, o vox σε ίδιες εντάσεις μου ακουγόταν αρκετά "μεγαλύτερος", πιο γεμάτος και γενικά ΠΙΟ...., άσχετα με το ηχόχρωμά του που είναι θέμα γούστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αντιθετα ο laney cub και ο BJ σε εντάσεις στουντιο θαβόντουσαν απο τα άλλα όργανα, επρεπε να ανεβάζεις την ένταση για να ξεχωρίσεις και στο τέλος αυτό που ξεχώριζε ήταν ένα πριμο πράγμα

 

Αυτο τον καιρό εχω δίπλα δίπλα εναν VC30 ,εναν ΑC 15 και εναν fender super reverb.

Η ποιότητα του super είναι στα καθαρά κορυφαία, χάνει στις παραμορφώσεις πού βγαίνουν  λιγο αδύναμες.

Οι δύο compo φοραν το ίδιο μεγάφωνο απο ένα eminence tonker, και μέχρι τώρα θεωρούσα τον laney καταπληκτικό καί στα καθαρά καίστην παραμόρφωση, τώρα όμως με τον AC 15 δίπλα του ακούγεται μια σκληράδα στις υψηλομεσαίες που τώρα πια με ενοχλεί!

Ο AC 15 ακούγεται πιο Ηι fi με καταπληκτικά καθαρά καί παραμόρφωση βέβαια έχει αφαιρεθεί ο πυκνωτής στο volume που έδινε υπερβολικά πρίμα και τα ελατήρια του είναι για τα μπάζα πανε για αλλαγή, όλα αυτά σε χαμηλομεσαίες εντάσεις στούντιο γιατί ο VC30 σε πιο ψηλές εντασεις δεν παραμορφώνει.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, εσυ που έχεις δοκιμάσει τον vox ac15 που έχει 12" αλλά συνδυασμένο με ευρυχωρη καμπίνα, δε σου φάνηκε ολοκληρωμένος ηχητικά και με αρκετό όγκο? Ασχετα αν δε σαρεσε η χροια του.   

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

 

Αλήθεια, εσυ που έχεις δοκιμάσει τον vox ac15 που έχει 12" αλλά συνδυασμένο με ευρυχωρη καμπίνα, δε σου φάνηκε ολοκληρωμένος ηχητικά και με αρκετό όγκο? Ασχετα αν δε σαρεσε η χροια του.

 

ναι,και αυτός είναι και ο βασικός λόγος που τον προτίμησα αντί του blues jr.

ο vox είναι πιο ενισχυτής (για τα αυτιά μου)

 

είχα βάλει και το tonker στον vox και είχε μεγάλη διαφορά.

όπως και με τα μεγάφωνα του peavey classic 50 (που έχω ως βασικό ενισχυτή) ακουγόταν τρομερά καλύτερα.

 

ο vox είναι ένας αξιοπρεπέστατος  ενισχυτής αλλά δεν μου κάνει.

δοκίμασα και τον peavey classic 30 αλλά ήταν σχεδόν ίδιος με τον classic 50 και δε νομίζω να είναι και το καλύτερο να έχεις 2 ίδιους ενισχυτές.

 

       

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου