Προς το περιεχόμενο

Πρόβήμα κατά την εκκίνηση υπολογιστή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά, αυτό πού δέν ήθελα νά πάθω τελικά έγινε, κόλησε  ο σκληρός καί ενώ φορτώνουν τά windows δέν ανοίγει τό pc.Τό έπαθε μετά από ένα dvd πού έβαλα ,γνήσιο νοικιασμένο από βίντεο κλάμπ.Επίσης έχω μιά μικρή υποψία ότι μπορεί νά φταίει  τό ups γιατί μού είχε βγάλει ένδειξη ότι δέν έχει αρκετή μπαταρία, χωρίς όμως νά κλείσει απότομα.

Όταν κάνω επανεκίνηση μού βγάζει τήν οθόνη γιά επιλογές ασφαλούς λειτουργείας-κανονική εκίνηση κ.τ.λ.Πάτησα καί τήν επιλογή νά ανοίξη μέ τίς ρυθμίσεις πρό τού προβλήματος αλλά πάλι τά ίδια , φορτώνει καί δέν ανοίγει.Μπήκα στό BIOS καί αναγνωρίζει από ότι κατάλαβα καί τούς 3 δίσκους πού έχει.

Ποιά ή γνώμη σας;Έχει κρασάρει ό σκληρός;Θά γλιτώσω τό φορμάτ;(καί έχω πολύ πράμα μέσα)

Καμιά ιδέα; ???   

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεκινάει το λειτουργικό σε safe mode (κρατώντας πατημένο το F8 και επιλέγοντας στο στην εκκίνηση) δοκίμασε να κάνεις system restore.

Αν δεν γίνεται ούτε αυτό τότε ίσως χρειαστεί να κάνεις repair την εγκατασταση των windows bootάρωντας απο το CD του λειτουργικού και επιλέγοντας repair στην εγκατάσταση που θα έχει ήδη βρει αφήνοντας ανέπαφο τον σκληρό δίσκο. Θα πάρει αρκετή ώρα αλλά θα το λειτουργικό σου θα είναι εκεί με όλες τις ρυθμίσεις και τα αρχεία σου.

Οι παραπάνω τρόποι μου έχουν δουλέψει καλά πολλές φορές.

(Μιλάω για ΧΡ τώρα αν έχεις 7 ή κάτι άλλο δεν ξέρω τι παίζει)

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξεκινάει το λειτουργικό σε safe mode (κρατώντας πατημένο το F8 και επιλέγοντας στο στην εκκίνηση) δοκίμασε να κάνεις system restore.

Αν δεν γίνεται ούτε αυτό τότε ίσως χρειαστεί να κάνεις repair την εγκατασταση των windows bootάρωντας απο το CD του λειτουργικού και επιλέγοντας repair στην εγκατάσταση που θα έχει ήδη βρει αφήνοντας ανέπαφο τον σκληρό δίσκο. Θα πάρει αρκετή ώρα αλλά θα το λειτουργικό σου θα είναι εκεί με όλες τις ρυθμίσεις και τα αρχεία σου.

Οι παραπάνω τρόποι μου έχουν δουλέψει καλά πολλές φορές.

(Μιλάω για ΧΡ τώρα αν έχεις 7 ή κάτι άλλο δεν ξέρω τι παίζει)

Θά προσπαθήσω νά τό κάνω έτσι μέ τό cd.Έχω τά XP.Θά δοκιμάσω καί θά σάς πώ.Ευχαριστώ.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Με το repair νομίζω ότι θα γίνει format όμως και θα χαθεί ό,τι υπάρχει στον system σκληρό.  ???

Σε ποιά κατάσταση θα τον επαναφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το repair νομίζω ότι θα γίνει format όμως και θα χαθεί ό,τι υπάρχει στον system σκληρό.  ???

Σε ποιά κατάσταση θα τον επαναφέρει;

Όχι δεν είναι φορματ το repair. Από όσο έχω καταλάβει αντιγράφει πάλι κάποια βασικά προγράμματα και αρχεία σε περίπτωση που κάποια από αυτά έχουν καταστραφεί ή χαθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όχι δεν είναι φορματ το repair. Από όσο έχω καταλάβει αντιγράφει πάλι κάποια βασικά προγράμματα και αρχεία σε περίπτωση που κάποια από αυτά έχουν καταστραφεί ή χαθεί.

 

U got that right!

"Boot off the XP install CD.

 

Let the drivers install (do not hit F2 for Automated System Recovery)

 

Choose "Install Windows XP XXX" (hit Enter)

 

Hit F8 to agree to the EULA.

 

Install will detect your current installation...make sure that partition is highlighted, and hit R.

 

It will repair your system files w/o bothering your installed programs."

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Βρωμοπισιά $%%^$%$^  >:(, δέν γίνεται τίποτα, τό έκανα εγκατάσταση χωρίς διαμόρφωση,δοκίμασα  νά κάνω επιδιόρθωση καί μού βγάζει τήν μαύρη οθόνη.

Ποιός περνάει πάλι όλα τά προγράμματα από τήν αρχή μέ φορμάτ.Θά τό φάνε οι αράχνες βλέπω, καί όλα αυτά αιτία ένα βρωμοdvd από video club μιάς κινέζικης βρωμοεταιρείας  >:( >:( >:(

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά που λες είμαι σχεδόν σίγουρος ότι "χάλασε" το boot αρχείο.

Μου έτυχε σε ένα laptop ενός φίλου.

Έκανα repair στο boot αρχείο και όλα καλά.

Δυστυχώς δε θυμάμαι να σου πω ακριβώς τις εντολές που είχα γράψει.

Αν όμως έχεις μια ελάχιστη με προγραμματισμό (εγώ επί παραδείγματι δεν έχω καμία σχέση), θα είναι πολύ εύκολο να βρεις τη λύση.

Αν όχι, στείλε πμ και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου