Προς το περιεχόμενο

Steinberg Grand Piano 3 σε Logic 9


Manolu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω την εκπαιδευτική έκδοση του εν λόγω VST. Θα έχω πρόβλημα αφου χρησιμοποιώ MAC και LOGIC 9? Το έχει δουλέψει κανείς έτσι...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Logic δεν υποστηρίζει VST plug-ins. Αντ' αυτού, χρησιμοποιεί το AudioUnit format (AU).

 

Για να παίξουν VST plug-ins στο Logic, μπορείς να πάρεις κάποιο wrapper που να μετατρέπει τα VST σε AU για να είναι συμβατά με το format του Logic. Π.χ. το Adapter της FXpansion:

http://www.fxpansion.com/index.php?page=5

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"For using as plug-in or ReWire slave-device, a VST2, VST3, AU or ReWire compatible host is required."

http://www.steinberg.net/en/products/vst/thegrand3/specs_downloads.html

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Alchemist, ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μάλλον έκανα λάθος εκφώνιση της απορίας μου. Το ξέρω οτι Logic τρέχει AU και όχι VST. Το εν λόγω πρόγραμμα έχει δυνατότητα AU λειτουργίας. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα στην πράξη. Γενικά εγω τα λιώνω όλα τα hardware και software και θέλω να δώ αν είναι ικανό για τέτοιου είδους χρήση μέσω του LOGIC 9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Alchemist, ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μάλλον έκανα λάθος εκφώνιση της απορίας μου. Το ξέρω οτι Logic τρέχει AU και όχι VST. Το εν λόγω πρόγραμμα έχει δυνατότητα AU λειτουργίας. Απλά ήθελα να ρωτήσω αν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα στην πράξη. Γενικά εγω τα λιώνω όλα τα hardware και software και θέλω να δώ αν είναι ικανό για τέτοιου είδους χρήση μέσω του LOGIC 9

Χωρίς να έχω δουλέψει το The Grand 3, δεν βλέπω γιατί να δημιουργηθεί πρόβλημα από τη στιγμή που το πρόγραμμα προσφέρεται εξ' αρχής από τη Steinberg σε AU format. Το να βγάλει πρόβλημα η χρήση με wrapper θα ήταν πιο πιθανό αλλά τώρα... χλωμό.

 

Και πάλι, υποθέτω μόνο επειδή όμως δεν ξέρω πολλούς να δουλεύουν το συγκεκριμένο plug-in (κανέναν που να έχει την έκδοση 3) και ειδικά με Logic.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, τότε μάλλον θα "τζογάρω" και θα σας πω τα αποτελέσματα... ;D

Δεν είναι πολλά τα 120 για την edu edition αλλά...ΑΛΛΑ!

 

Θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις σαν πρωτοπόρος... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου