Προς το περιεχόμενο

Roland Echo Chorus RE-301 - πρόβλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα Roland Echo Chorus RE-301 που το πήρα σε πολύ καλή κατάσταση και για 2 χρόνια έπαιζε άψογα. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι ότι μόλις ανοίγω το ECHO volume κάνει έναν πολύ ενοχλητικό και συνεχή θόρυβο που νομίζεις ότι θα σκίσει τα ηχεία του ενισχυτή. Αν κλείσω το echo volume, όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά (chorus, reverb).

Το πήγα για service, καθάρισαν τις κεφαλές και όταν το πήρα έπαιζε ακόμη καλύτερα από πριν. Δυστυχώς, χτες κατά τη διάρκεια του live μου εμφάνισε το ίδιο πρόβλημα.

 

Any help???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το έχεις πάει για service δεν θα ήταν καλύτερο να το ξαναπάς στο μαγαζί και να τους πεις τι πρόβλημα υπάρχει?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το έχεις πάει για service δεν θα ήταν καλύτερο να το ξαναπάς στο μαγαζί και να τους πεις τι πρόβλημα υπάρχει?

 

Θα το πάω, εννοείται. Απλώς, το μαγαζί μετακομίζει αυτήν την περίοδο και θα ανοίξει σε 2 εβδομάδες. Αν κάποιος φίλος έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και το μηχάνημα χρειάζεται ανταλλακτικό, θα το παραγγείλω και θα γλιτώσω χρόνο ;)

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους θόρυβο έχεις?

Η χροιά του είναι παρόμοια με αυτήν που βγαίνει όταν ένα ποτενσιόμετρο έχει σκόνη και κάνει "χρατς-χρουτς". Η διαφορά είναι ότι ο θόρυβος είναι συνεχής από τη στιγμή που ανοίγω το echo volume και πολύ πιο έντονος σε σημείο που δεν τολμάς να ανοίξεις το ποτενσιόμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Repeat & Intensity είναι χαμηλωμένα?!  ;D

 

Λογικά έχεις κάποια βλάβη στο κύκλωμα αλλά πριν το πας για επισκευή δοκίμασε να βγάλεις την ταινία και να δεις αν στο κάνει ακόμα. Ποτέ δεν ξέρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Repeat & Intensity είναι χαμηλωμένα?!  ;D

 

Λογικά έχεις κάποια βλάβη στο κύκλωμα αλλά πριν το πας για επισκευή δοκίμασε να βγάλεις την ταινία και να δεις αν στο κάνει ακόμα. Ποτέ δεν ξέρεις!

Τον θόρυβο τον κάνει ανεξάρτητα από τον αν είναι ανοιχτά το Repeat και το Intensity ή οποιοδήποτε άλλο κουμπί.

Το περίεργο είναι ότι προχτές στο studio έπαιζε κανονικά.  ???

Το ίδιο μου όμως είχε κάνει και την προηγούμενη φορά : ενώ είχε εμφανίσει το πρόβλημα, έπαιξε μια μέρα χωρίς πρόβλημα για ένα 2ωρο και μετά τέλος.

Θα δοκιμάσω αυτό που μου είπες με την ταινία, σε ευχαριστώ πολύ!

Ελπίζω να βγάλω άκρη, γιατί διάφορα συμβαίνουν τελευταία και κινδυνεύω να πάρω τον τίτλο του «ακατανόμαστου»!  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου