Προς το περιεχόμενο

Απόπειρα δημιουργίας Κέλτικης Μουσικής


Room101

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδες, παλευω να φτιαξω κατι σαν κελτικη μουσικη γιατι μ αρεσει το ειδος!!! Θελω τη γνωμη σας!!! Μη λαβετε υπ οψιν την φωνη, ειναι η δικη μου και ειναι τραγικη!!!

 

 

          http://www.box.net/shared/13x66qqanf

 

Ευχαριστω για το χρονο σας!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το κομμάτι. Στο λαπτοπ οι ήχοι μου ακούγονται καλοί. Τα τύμπανα δε μου έκατσαν αλλά αν δεις τις γνώμες μου και σε άλλους, όλο αυτό λέω. Γιατί πολύ δύσκολα βρίσκω τύμπανα που να μου κάθονται καλά, οπότε είμαι επιφυλακτικός σχετικά με την εγκυρότητα της κρίσης μου. Επίσης το "άδειασμα" δεν είναι όσο "αδειασμα" πρέπει (όσο περιμένω εγω δηλαδή).

 

Κατα τ'αλλα είναι ένα πολύ ωραίο κομμάτι κι αν είχε κρουστά αντί για ντραμς. θα το έβαζα στo playlist μου. (και τώρα το έβαλα, αλλά  να'χαμε να λέγαμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε. Πραγματικά πολύ καλό και πολύ "κέλτικο".

Πολύ καλό "emulation" στις γκάιντες και η φωνή μου αρέσει πολύ, παρά ορισμένα μικρά λαθάκια - τα οποία όμως παραδόξως κολλάνε.

 

ΑΛΛΑ...

 

Πάρε έναν ντράμερ να σου "γράψει / συνθέσει" drums. Γνώμη μου είναι ότι θέλει πολύ πιο straight τύμπανα (ίσως καμιά δεκαρία bpm πιο αργά) και ακόμη λιτότερο bass line. Γενικά πρέπει να είναι πιο απλό το κομμάτι.

 

Επίσης πρέπει να βρεις ένα σημείο να κόψεις το ρυθμό, ίσως να αλλάξεις και κλειδί, γιατί στο τέλος γίνεται λίγο βαρετό λόγω της επανάληψης.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ευχαριστω για τα καλα σας λογια!! Θα λαβω τις παρατηρησεις σοβαρα υπ οψιν αλλωστε γι αυτο το ανεβασα!! Μερικα τα εχω εντοπισει και εγω οπως τα ντραμς που ειναι λιγο ξεμπαρκα!!! Θα βγει και εκδοση μονο οργανα και μπιτ αντι για ντραμς!!! Να ακουγοντε καλυτερα και τα βιολια, τσελο κλπ!!! Εκανα τοσο κοπο ο καημενος να τα γραψω!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με κρουστά bells και κάνα μεμβρανόφωνο με βαθύ ήχο (κέλτικο μπεντίρ ;D ) Και φυσικά μη ξεχνας τις μπύρες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε με κρουστά bells και κάνα μεμβρανόφωνο με βαθύ ήχο (κέλτικο μπεντίρ ;D ) Και φυσικά μη ξεχνας τις μπύρες ;)

 

Φίλε με σωζεις, ξερεις ποσα οργανα ακουγα απο μικρος στα παραδοσιακα του Νησιου και δεν ηξερα που να τα βρω, πως τα λενε??? Θα υπαρχουν ομως σαμπλαρισμενα σε κανενα προγραμμα???

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά μη ξεχνας τις μπύρες ;)

 

Ασε, εκανα παρτυ το Σαββατο και ηπια με ενα φιλο μου μια πενταλιτρη και απο ενα κουτακι μεγαλο ο καθενας μας!!!

Έσβησ' αέρας το κερί που κράτουνα στη χέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bells εννοώ αυτό εδώ το μαραφέτι

 

http://www.thomann.de/gb/sonor_gsb_glockenkranz.htm

 

Το μπεντιρ πιστεύω θα κολλήσει πολύ. Γενικά οι Κέλτες χρησιμοποιούσαν βαθια μεμβρανόφωνα και το κομμάτι θα πάρει την μυρωδιά εποχής (που ίσως θέλεις)  ;).

 

Μια τύπισσα στο myspace που δεν παίζει κέλτικα, αλλά μπορεί να σου δώσει φοβερές ιδέες για κρουστά.  :D

 

http://www.myspace.com/tirillmusic

 

Για samples δεν έχω ιδέα  ::). Έπεσες στον πιο ακατάλληλο άνθρωπο. Ότι βρω βάζω στα κομματια μου. Γι'αυτό και οδεύω προς synthesizers παρά προς σαμπλερς.  :)

 

Ασε, εκανα παρτυ το Σαββατο και ηπια με ενα φιλο μου μια πενταλιτρη και απο ενα κουτακι μεγαλο ο καθενας μας!!!

 

Ε τότε είσαι εντάξει. Το'χεις... 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου