Προς το περιεχόμενο

να παω για ddr2 ή ddr3??


STEFMAISTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα παιδια,

τις επομενες μερες θα στησω ενα συστημα απο το 0.το σκεφτομαι μαλλον για τετραπυρηνο και εχω βρει κ motherboard ddr2 με 4 Χ 16 pci θυρες ετσι ουτως ωστε στο μελλον να παρω κ μια καλη καρτα ηχου κ να μη χρησιμοποιω μονο το pod x3 για να ηχογραφω ....απλα ο κυριος προβληματισμος μου ειναι...να επιλεξω motherboard ddr2 ή με μνημες ddr3??αν εχω καταλαβει καλα,ειναι πολυ νωρις ακομα για τις ddr3 να βγουν τρελλα στην επιφανεια(ακομη ειναι σχετικα ακριβες) καθως και νεα mboard ddr2 βγαινουν ακομα κ για τα επομενα 2-3 χρονια δεν νομιζω να βγει κατι το οποιο να θελει ddr3  αποκλειστικα....εσεις τι ξερετε πανω σε αυτο???

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχικά δεν κατάλαβα τί σχέση έχουν οι τέσσερις PCI-Express x16 θύρες με την κάρτα ήχου... αυτές οι θύρες προορίζονται για κάρτες γραφικών! Ακόμα και για κάρτες ήχου να ήταν γιατί χρειάζεσαι τέσσερις; ???

 

Τέσπα, καλύτερα να μη λυπηθείς τα 50 ευρώ επιπλέον που είναι η συνολική χρηματική διαφορά από DDR2 σε DDR3. Ειδικά αν το σύστημα που φτιάχνεις θα κοστίσει 500 ευρώ και πάνω*. ;)

 

 

*Αναφέρομαι στην τιμή του tower, χωρίς οθόνη και περιφερειακά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά δεν κατάλαβα τί σχέση έχουν οι τέσσερις PCI-Express x16 θύρες με την κάρτα ήχου... αυτές οι θύρες προορίζονται για κάρτες γραφικών! Ακόμα και για κάρτες ήχου να ήταν γιατί χρειάζεσαι τέσσερις; ???

 

 

δεν χρειαζομαι 4, αλλα τι θα λεω τωρα στο φιλο μου το βαγγελη που ειναι πληροφορικαριος (συναδελφος σου...) κ πηρε pc πριν 2 χρονια??πως θα του τη βγω?να μην εχω κ καμια θυρα παραπανω απο κεινον?? >:( >:(

τεσπα....θενξ για το info ,προφανως καταλαβαινεις οτι μιλας με ανθρωπο που δεν ξερει κ πολλα...απλα θελω να στησω ενα συστημα κοντα στα 500 ευρω (τα περιφερειακα τα εχω) με το οποιο να ειμαι κομπλε για τα επομενα χρονια κ το Motherboard να εχει μια "α" επεκτασιμοτητα.....

θενξ κ παλι....

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια θύρα PCI μπορεί και κάρτα γραφικών να πάρει και κάρτα ήχου και άλλος τύπους, π.χ. κάρτα τηλεφωνίας ή firewire ή SCSI

 

το δίλημμα dd2/3 δεν είναι άξιο ιδιαίτερου προβληματισμού, μη δίνεις τόση σημασία

 

κοίτα η μητρική να είναι από κορυφαίο κατασκευαστή και να σηκώνει ό,τι έχεις να της βάλεις πάνω, αφήνοντας και χώρο επέκτασης, π.χ. σε μνήμη και θύρες PCI/USB/Firewire

 

επίσης πάρε ΚΑΛΟ τροφοδοτικό, καθώς και κουτί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια θύρα PCI μπορεί και κάρτα γραφικών να πάρει και κάρτα ήχου και άλλος τύπους, π.χ. κάρτα τηλεφωνίας ή firewire ή SCSI

Ποιός μίλησε για PCI θύρες και δεν το κατάλαβα; Για κοίτα λίγο καλύτερα για τί είδους θύρες συζητάμε... ;)

 

 

Φίλε Stefmaister, δεν γράφεις και τη σύνθεση που σκοπεύεις να κάνεις για να έχουμε και μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα χαρας ;D

 

- Intel Quad Core 8400 (s775, 2.66 GHz, Box)

- motherboard αν παω τελικα για ddr2 λεω για το Asus P5Q Premium ή αν τελικα παρω ddr3 το DFI UT P45 T3RS

- μνημες αναλογως τα προηγουμενα....

- καρτα γραφικων Asus ENGT s250 1GB

κουτι και ψηκτρες τα εχω ολα απο εναν φιλο που δεν τα χρειαζεται.....

 

ευχαριστω πολυ alchemist και gdevelek !

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός μίλησε για PCI θύρες και δεν το κατάλαβα; Για κοίτα λίγο καλύτερα για τί είδους θύρες συζητάμε... ;)

 

εγώ πάλι με τη σειρά μου βλέπω να αναφέρεται ο φίλος στο πρώτο του ποστ σε θύρες PCI

 

σε κάθε περίπτωση ΚΑΙ οι θύρες PCI express έχουν και άλλες χρήσεις εκτός από κάρτες γραφικών, όπως κάρτες δικτύου ή storage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι με τη σειρά μου βλέπω να αναφέρεται ο φίλος στο πρώτο του ποστ σε θύρες PCI

 

σε κάθε περίπτωση ΚΑΙ οι θύρες PCI express έχουν και άλλες χρήσεις εκτός από κάρτες γραφικών, όπως κάρτες δικτύου ή storage

Τραγικά off-topic πλέον αλλά πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε αυτό...

 

1) Αν είδες καλά, ο φίλος μίλησε συγκεκριμένα για PCI-Express x16.

 

2) Οι 16άρες PCI-Express θύρες δεν είναι το ίδιο με τις απλές PCI-Express x1 και x4 θύρες (για τις οποίες όντως υπάρχουν κάρτες ήχου, δικτύου κλπ).

 

3) Οι 16άρες PCI-Express είναι ΜΟΝΟ για κάρτες γραφικών, τουλάχιστον για τον κόσμο των home computers.

Καμία commercial κάρτα δεν ταιριάζει στο physical connector της 16άρας και οι ελάχιστες high-end, πανάκριβες server κάρτες που όντως ταιριάζουν στην υποδοχή, δεν παίζουν σε 16άρι mode αλλά σε 8άρι.

 

Ελπίζω τώρα να μην υπάρχουν παρανοήσεις.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου