Προς το περιεχόμενο

να παω για ddr2 ή ddr3??


STEFMAISTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά αυτό που θα σου χρειαστεί περισσότερο όσον αφορά τη μνήμη είναι η ποσότητα και όχι η ταχύτητα, δηλαδη 4-6GB με 800άρες είσαι μια χαρά.

Για τον επεξεργαστή θα σου πω οτι, όταν βγήκε η σειρά Q8xxx ήταν η αναβάθμιση της σειράς Q6xxx και η υποβάθμιση της Q9xxx η διαφορές είναι οτι η Q8 έχει μικρότερη cache απο την Q9 αλλά έχει στο σετ εντολών πυρήνα τις SSE4.χ που δεν τις είχε η σειρά Q6.

Αν σε μπέρδεψα, συγγνώμη, απλά θέλω να πω οτι είναι καλύτερο να δεις και τη σειρα Q9xxx, μεγάλη διαφορά σε επιδώσεις μικρή διαφορά στα χρήματα.

Η λύση της DFI πάντος, είναι άψογη.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά αυτό που θα σου χρειαστεί περισσότερο όσον αφορά τη μνήμη είναι η ποσότητα και όχι η ταχύτητα, δηλαδη 4-6GB με 800άρες είσαι μια χαρά.

 

φίλε μου συγνώμη αλλά αν απαιτούνται τέτοιες μνήμες για DAW και ηχογράφηση και γενικώτερα επεξεργασία ήχου, για επεξεργασία βίντεο τι πρέπει να απαιτείται;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ίδια ;D

 

Αν γράψεις ένα κομμάτι με 6 audio και 4 midi κανάλια, αρχίσεις να φορτώνεις plugins, VTSi όργανα κλπ κλπ καλούδια συν το master section, τότε θα τά χρειαστείς. Φυσικά αν θέλεις να αποφύγεις τα κλίκ και drop-out.

Εγώ προσωπικά την πάτησα μία φορά, έσπασαν τα νεύρα μου, φόρτασα ram και τώρα, ύσηχος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράψεις ένα κομμάτι με 6 audio και 4 midi κανάλια, αρχίσεις να φορτώνεις plugins, VTSi όργανα κλπ κλπ καλούδια συν το master section, τότε θα τά χρειαστείς. Φυσικά αν θέλεις να αποφύγεις τα κλίκ και drop-out.

Εγώ προσωπικά την πάτησα μία φορά, έσπασαν τα νεύρα μου, φόρτασα ram και τώρα, ύσηχος.

Υπερβάλλεις φίλε μου... αυτά γίνονται ακόμα και με 1 Gb RAM. Σκέψου ότι έχουν γραφτεί και μιξαριστεί ολόκληροι δίσκοι σε PC με 2 Gb μνήμης!

 

Αυτή τη στιγμή είναι λογικό να βάλει κανείς 4 Gb σε ένα καινούριο PC αλλά μόνο γιατί πλέον είναι πάμφθηνες οι μνήμες και για να υπάρχει περιθώριο να κάνεις καφρίλες αν το θελήσεις τώρα ή στο μέλλον. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που θα σου χρειαστεί περισσότερο όσον αφορά τη μνήμη είναι η ποσότητα και όχι η ταχύτητα, δηλαδη 4-6GB με 800άρες είσαι μια χαρά.

Για τον επεξεργαστή θα σου πω οτι, όταν βγήκε η σειρά Q8xxx ήταν η αναβάθμιση της σειράς Q6xxx και η υποβάθμιση της Q9xxx η διαφορές είναι οτι η Q8 έχει μικρότερη cache απο την Q9 αλλά έχει στο σετ εντολών πυρήνα τις SSE4.χ που δεν τις είχε η σειρά Q6.

Αν σε μπέρδεψα, συγγνώμη, απλά θέλω να πω οτι είναι καλύτερο να δεις και τη σειρα Q9xxx, μεγάλη διαφορά σε επιδώσεις μικρή διαφορά στα χρήματα.

Η λύση της DFI πάντος, είναι άψογη.

thanx για το reply καταρχας!

θα βαλω αυτες τις μνημες μαλλον στο dfi μετα την συμβουλη του Alchemist να παω για ddr3 http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&product=1145150

4 GB με 1333 ταχυτητα (δεν διαβαζει κ παραπανω απ οτι ειδα στα specs του το dfi,ή 1066 ή 1333)....αλλα αν δεν κανω λαθος καπου διαβαζα σ ενα αρθρο οτι τα 32bit- windows xp που χρησιμοποιω τωρα δεν "βλεπουν" παραπανω απο 3.5 ή 3.5+ gb ram...αλλα οπως κ να χει θα ειναι πολυ καλυτερα απο την ddr1 που εχω τωρα στο 1 gb!!!!!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Socket 775 κατά την ταπεινή μου άποψη είναι νεκρό. Συντηρείται από το γεγονός ότι τα συστήματα με i7 είναι ακριβότερα.

 

Όσον αφορά τον Q8400, θα σου συνιστούσα, αν τελικά μείνεις με Socket 775, να τον αποφύγεις γιατί: κάθε πυρήνας έχει διαθέσιμη μόνο 2MB L2 Cache, όταν ο Q9550 τρέχει σε υψηλότερη συχνότητα με τριπλάσια συνολική L2 Cache. Αυτό μεταφράζεται οι audio εφαρμογές να τρέχουν συγκριτικά καλύτερα, ειδικά όταν το latency είναι μικρό.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ghen ευχαριστω για to reply!...εεεε χμ...απ αυτα που λες καταλαβαινω οτι ειναι καλυτερος σιγουρα ο i7 κ ο Q9550...αλλα ξεφευγουν κ οι 2 απο το budget μου...αυτο που λες μου φαινεται λιγακι εξειδικευμενο...για παραδειγμα...τρεχω το ableton live το 8 με pod x3 live για καρτα ηχου και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα...δεν θελω να γινω ηχοληπτης,ουτε να κανω παραγωγη στην ασπα :P...παντως στο πλαισιο μεσα γραφει οτι εχει 4mb cache στα  specs (L2 Cache Memory 4 MB),αν εννουμε το ιδιο πραγμα...οπως κ να χει χωρις να ειμαι ειδικος..μου φαινεται value for money με 155 ευρω....και δε νομιζω τα επομενα 4-5 χρονια να θεωρηθει τετραπυρηνος στα 2.66 ξεπερασμενος!!.....θενξ παντως!

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Socket 775 κατά την ταπεινή μου άποψη είναι νεκρό. Συντηρείται από το γεγονός ότι τα συστήματα με i7 είναι ακριβότερα.

 

+100000

 

Πάντως στα €150 - €200 νομίζω η καλύτερη λύση είναι AMD και μάλιστα ο Phenom 2 X4. Βέβαια πας για άλλη μητρική.

 

Να προσθέσω και συγκεκριμένες προτάσεις:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1221914&HYMOTHERBOARDSOCKET=AM2%2b&Manufacturer=DFI&category=69977721&catalog=20

 

http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=CEFDD32CBFD46248B21854CDA5CCE5F8&pa=5BD6856D89AF834087014E967610884B

 

Επειδή πρόσφατα έκανα αναβάθμιση στο σύστημά μου, το έψαξα λίγο σε άλλο forum.

Πείστηκα για αγορά AMD cpu καθώς οι συγκεκριμένες λύσεις προσφέρουν μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο γιατί όλοι οι επεξεργαστές AM3 μπαίνουν και θα μπαίνουν στη μητρική AM2+ για πολλά χρόνια ακόμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια,σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

αλλα νομιζω οτι αρχιζει και ξεφευγει λιγακι η συζητηση...χωρις να σημαινει οτι ειναι απαραιτητα κακο...απλα αν αρχισουμε κ προτεινουμε ολοι πραγματακια +50 ευρω τοτε απλα στο τελος θα μου προτεινετε να παω για mac..... :P :P....οπως ανεφερα κ στα προηγουμενα posts μου το budget ειναι μεχρι 500 ευρω...ας μην παρω τον καλυτερο τετραπυρηνο στην κατηγορια...και πραγματικα αν ο intel θεωρειται "νεκρος" τοτε ο amd που εχω στα 3000+ τι ειναι??σαπισμενος??λετε να παω ν ανοιξω το κουτι κ να παθω αιμορο'ι'δες??

ειμαι οικιακος χρηστης που απλα θελω ενα καινουργιο pc που ν αντεξει για τα επομενα 4-5 χρονια κ να μπορω να ηχογραφω με την ανεσα μου,να τρεχω τις εφαρμογες μου γρηγορα κ ανετα και...... να παιζω κανα καινουργιο παιχνιδι ;D ;D...ενας τετραπυρηνος επεξεργαστης στα 2.66,μια καλη καρτα γραφικων και καινουργιες μνημες θεωρειτε οτι δεν θα μου το εξασφαλισουν αυτο?? :o

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι οικιακος χρηστης που απλα θελω ενα καινουργιο pc που ν αντεξει για τα επομενα 4-5 χρονια κ να μπορω να ηχογραφω με την ανεσα μου,να τρεχω τις εφαρμογες μου γρηγορα κ ανετα και...... ενας τετραπυρηνος επεξεργαστης στα 2.66,μια καλη καρτα γραφικων και καινουργιες μνημες θεωρειτε οτι δεν θα μου το εξασφαλισουν αυτο?? :o

 

Σαφώς. Κι ένας 2πύρηνος ακόμη. Ακόμη κι ο Pentium D με winXP μπορεί να κάνει τα απλά πραγματάκια αν δεν ανεβάζεις τις απαιτήσεις σου όσο περνάει ο χρόνος. Όμως:

 

...... να παιζω κανα καινουργιο παιχνιδι ;D ;D...ενας τετραπυρηνος επεξεργαστης στα 2.66,μια καλη καρτα γραφικων και καινουργιες μνημες θεωρειτε οτι δεν θα μου το εξασφαλισουν αυτο?? :o

 

::)  ::)  ::)  ??? Αυτό το ξέρεις εσύ, εξαρτάται τι θέλεις να παίξεις. Απλά έθιξες τον πλέον απαιτητητικό τομέα σε απαιτούμενες επιδόσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου