Προς το περιεχόμενο

να παω για ddr2 ή ddr3??


STEFMAISTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμη κι ο Pentium D με winXP μπορεί να κάνει τα απλά πραγματάκια αν δεν ανεβάζεις τις απαιτήσεις σου όσο περνάει ο χρόνος.

 

όχι ΜΟΝΟ τα απλά... τα απλά τα κάνεις και με celeron 800 σε ΧΡ... έχω πρόσφατη ιδία πείρα...  web, email, office, mp3 conversion, avi watching, avi editing, mysql, tomcat, db2...

 

ΠΑΡΑ πολλά πράγματα κάνεις με PentiumD  ;)

 

Αυτό το ξέρεις εσύ, εξαρτάται τι θέλεις να παίξεις. Απλά έθιξες τον πλέον απαιτητητικό τομέα σε απαιτούμενες επιδόσεις...

 

ακριβώς, οι πλέον απαιτητικοί Home users είναι οι παιχνιδάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παίδες να το επαναφέρω λίγο;

 

Τι είναι προτιμότερο ddr2 ή ddr3 μνήμη; Ξέρω ότι υπάρχει σημαντική διαφορά στην τιμή και υπάρχουν πολλοί εκεί όξω που λένε ότι σημαντική διαφορά στις επιδόσεις που να δικαιολογούν και αυτήν τη διαφορά είναι στους υψηλούς χρονισμούς. Λένε δηλαδή ότι μια 1033 ddr3 δεν είναι και πολύ γρηγορότερη από μια ddr2 που τρέχει στα 800mhz, μάλιστα λένε ότι είναι και χειρότερη εξαιτίας της μεγαλύτερης καθυστέρησης ενώ το bandwith της δεν είναι τέτοιο που να μπορεί να το ξεπεράσει σε σχέση με τη ddr2.

 

Να πχ:

http://www.xbitlabs.com/articles/memory/display/ddr3_14.html#sect0

 

Κάποιος άλλος που ασχολείται με το αντικείμενο, μπορεί να ρίξει λίγο φως;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες να το επαναφέρω λίγο;

 

Τι είναι προτιμότερο ddr2 ή ddr3 μνήμη; Ξέρω ότι υπάρχει σημαντική διαφορά στην τιμή και υπάρχουν πολλοί εκεί όξω που λένε ότι σημαντική διαφορά στις επιδόσεις που να δικαιολογούν και αυτήν τη διαφορά είναι στους υψηλούς χρονισμούς. Λένε δηλαδή ότι μια 1033 ddr3 δεν είναι και πολύ γρηγορότερη από μια ddr2 που τρέχει στα 800mhz, μάλιστα λένε ότι είναι και χειρότερη εξαιτίας της μεγαλύτερης καθυστέρησης ενώ το bandwith της δεν είναι τέτοιο που να μπορεί να το ξεπεράσει σε σχέση με τη ddr2.

 

Να πχ:

http://www.xbitlabs.com/articles/memory/display/ddr3_14.html#sect0

 

Κάποιος άλλος που ασχολείται με το αντικείμενο, μπορεί να ρίξει λίγο φως;

 

bouka αυτό που παρέθεσες είναι απ'το Σεπτέμβριο του 2007. Βλέποντας τις συνθήκες του τεστ και τα σχόλια βλέπω οτι οι τύποι δεν έχουν καταλάβει τι παει να πει DDR και τι σημαίνει η έκδοση 3.

 

Η έκδοση 3 έχει να κάνει με το Interface και επιτρέπει υψηλότερο bus rate για τα  SDRAM modules από την έκδοση 2.

 

Συνεπώς για να αξιοποιήσεις τις αυξημένες δυνατότητες της DDR3 σε σχέση με την DDR2 πρέπει να βάλεις τα modules σε mobo που υποστηρίζει τα αυξημένα bus rates που ξεπερνούν αυτά της DDR2. Αν το βάλεις σε mobo με bus rates για DDR2 δεν κάνει διαφορά.

 

Επίσης, η DDR3 έχει 20-30% χαμηλότερη κατανάλωση σε ισχύ οπότε έχουμε και χαμηλότερες θερμοκρασίες (τυπικά).

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, βασικά ddr3 σε mobo για ddr2 ΔΕΝ μπαίνει εξαιτίας της διαφοράς στη διάταξη των pin.

Επίσης πολλά benchmark που έχω δει (και που τα βρίσκεις πανεύκολα στο νετ) λένε αυτό το πράμα ακριβώς, ότι λόγω σχεδιασμού υστερούν σε καθυστέρηση, οπότε πρέπει να ανέβεις σε χρονισμό για να δεις αισθητές διαφορές, όπως συνέβαινε και στην περίπτωση των ddr vs ddr2.

Κάτι ψιλά στο θέμα latency αναφέρει και το wikipedia, αλλά λέει ότι επί της ουσίας δεν υπάρχει κάποια διαφορά κι εκεί κάπου χάθηκα!!!

http://en.wikipedia.org/wiki/DDR3_SDRAM

 

Τες πα κάτι θα μου διαφεύγει εδώ

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν mobos με slots για DDR2 ΚΑΙ DDR3  ;)

 

asrock-p35d-motherboard-90-mxg830-a0uayz-l.jpg

 

Τα νούμερα για το latency είναι μεγαλύτερα αλλά όπως λέει και στη wikipedia, το clock cycle είναι μικρότερο στη DDR3 οπότε πρακτικά βγαίνει στα ίδια περίπου ή και καλύτερα από τη DDR2.

 

 

λόγω σχεδιασμού υστερούν σε καθυστέρηση, οπότε πρέπει να ανέβεις σε χρονισμό για να δεις αισθητές διαφορές, όπως συνέβαινε και στην περίπτωση των ddr vs ddr2.

 

AFTO EINAI  ;D

 

Η όλη ουσία όπως την έχω καταλάβει εγώ, είναι οτι η DDR3 απλά είναι η απαραίτητη αλλαγή αρχιτεκτονικής στο interface για να μπορέσουμε να αρχίσουμε να αξιοποιούμε κατάλληλα επεξεργαστές σαν τους i7 με triple channel σε 64 bit OS.

 

Αν θες δες και εδώ:

http://benchmarkreviews.com/index.php?option=com_content&task=view&id=174&Itemid=38&limit=1&limitstart=4

 

Κάνει μια αρκετά καλή ανάλυση της τεχνολογίας και βγάζει αρκετά σωστά συμπεράσματα ΙΜΗΟ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το budget σου είναι €500. Αν θες να τα δώσεις σε cpu - παππού, δώσε τα, αν έχεις πάρει ήδη την απόφασή σου. Απλά αν σε 2 χρόνια θέλεις να αλλάξεις cpu, τότε αλλάζεις και μητρική καθώς το 775 ήδη αργοπεθαίνει εδώ και καιρό. Τα ερωτήματά σου σχετικά με τις μνήμες όπως κατάλαβες απαντώνται μόνο σε σχέση με τη cpu που θα αγοράσεις. Με τον παππου, είναι οκ η ddr2, αν πάρεις i7 τότε καλές είναι και οι ddr2 και φυσικά και οι ddr3, με phenom 2 πάιζεις πολύ άνετα και με τις 2 όπως και με τον i7.

Η δική μου γνώμη είναι πως άδικα το σκαλίζεις καθώς αν δε σου φαίνεται αργός ο 3000άρης AMD που έχεις, τότε δε θα καταλάβεις απολύτως καμιά διαφορά από ddr2 σε 3.

Μιας και πρόκειται για all - around pc, εγώ θα σου πρότεινα να θέσεις το ερώτημά σου και σε κάποιο φόρουμ ειδικευμένο στους υπολογιστές, να δούμε κι εκεί τι απαντήσεις θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το budget σου είναι €500. Αν θες να τα δώσεις σε cpu - παππού, δώσε τα, αν έχεις πάρει ήδη την απόφασή σου. Απλά αν σε 2 χρόνια θέλεις να αλλάξεις cpu, τότε αλλάζεις και μητρική καθώς το 775 ήδη αργοπεθαίνει εδώ και καιρό. Τα ερωτήματά σου σχετικά με τις μνήμες όπως κατάλαβες απαντώνται μόνο σε σχέση με τη cpu που θα αγοράσεις. Με τον παππου, είναι οκ η ddr2, αν πάρεις i7 τότε καλές είναι και οι ddr2 και φυσικά και οι ddr3, με phenom 2 πάιζεις πολύ άνετα και με τις 2 όπως και με τον i7.

Η δική μου γνώμη είναι πως άδικα το σκαλίζεις καθώς αν δε σου φαίνεται αργός ο 3000άρης AMD που έχεις, τότε δε θα καταλάβεις απολύτως καμιά διαφορά από ddr2 σε 3.

Μιας και πρόκειται για all - around pc, εγώ θα σου πρότεινα να θέσεις το ερώτημά σου και σε κάποιο φόρουμ ειδικευμένο στους υπολογιστές, να δούμε κι εκεί τι απαντήσεις θα πάρεις.

 

μα αυτο ειπα...οτι ειναι πολυ αργος ο δικος μου... ::)......το dfi motherboard καλα κρατει στο μελλον....ενηγουεη θενξ παντως...

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου