Προς το περιεχόμενο

αποριες για αντικατασταση πεταλιων με line 6 m9 ή line 6 mm4


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η κατασταση εχει ως εξης:

 

εχω εναν ενισχυτη τον  germino club 40 ο οποιος δεν εχει λουπα..

 

τα πεταλακια που εχω ειναι:

1)delay

2)overdrive

3)distortion

4)tuner

5)wah

 

θα ηθελα να αποκτησω ακομα τα εξης:

1)univibe

2)rotary(leslie)

3)compressor

4)tremolo

5)chorus

6)reverb

 

αλλα..επειδη θα ηθελα να αποφυγω να εχω ..11 πεταλακια και θα μου αρεσε να μπορω να αποθηκευω και καποιους ηχους,σκεφτηκα καποιες εναλλακτικες και εδω θα ηθελα να με βοηθησετε.

πριν δειτε ομως τι ακριβως ψαχνω να εχετε ως δεδομενο οτι θελω οπωσδηποτε να εχω στα ..ποδια μου το jampedal overdrive  tubedreamer 72 αλλα και το crazy tube circuits-black magic!και το λεω αυτο γιατι θυμαμαι πως με την vox tonelab υπηρχε ενα θεμα σε αυτον τον ..συνδιασμο...

 

1)για πρωτη επιλογη ειδα το line 6 m9 stompbox modeler που εχει πολλα απο αυτα που ψαχνω σε πεταλια ή ακομα και θα μπορουσε να με κανει να αντικασταστησω καποια απο τα υπαρχουσα πεταλια μου.Το  m9 εχει τα εξης που με ενδιαφερουν:

1)tuner

2)delay

3)univibe

4)tremolo

5)chorus

6)volume pedal

7)compressor

8)rotary (leslie)

9)reverb

 

το line 6 m9 πως θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω;σε ενισχυτη ο οποιος δεν εχει λουπα οπως ο germino θα μπορουσε να παει μπροστα "διπλα" απο τα πεταλια μου (overdrive-distortion-wah), και να το χρησιμοποιω στην ουσια για τους "wet" ηχους μου;

 

εχει καποιος εμπειρια απο το συγκεκριμενο για να μου πει και ποσο αξιοπρεπεις ηχους εχει αλλα και ποσο αξιοπιστο ειναι γνεικα;εχωντας αυτο θα μπορουσα απο τα πεταλια μου να κρατουσα μονο το overdrive το wah και το distortion!

 

και απο οτι βλεπω αν το παρει κανεις αυτο αξιζει να παρει και το expression pedal με το οποιο μπορεις να ρυθμισεις το reverb το delay το tremolo που μπορεις να εχεις κτλ!

 

2)δευτερη επιλογη το line mm4 και το οποιο θα μου δωσει:

>chorus

>tremolo

>univibe

>rotary

 

σε σχεση με το m9 δεν θα μου δινει:

>tuner

>delay

>volume pedal

>compressor

>reverb

 

αλλα αυτο δεν ειναι τοσο θεμα αφου θα μπορω να το παρω απο 1-2 πεταλια παραπανω..

 

ευχαριστω εκ των προτερων περιμενω βοηθειαααα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εφόσον δεν χρησιμοποιείς το drive του ενισχυτη, το θέμα fx loop δεν χρειάζεται να σε απασχολεί.

 

Όσον αφορά τις επιλογές σου, δεν νομίζω ότι αξίζει να κοιτάς την σειρά MM της line6 εάν είναι και η M9 στο παιχνίδι, καθώς η τελευταια χρησιμοποιεί την ίδια 'μηχανη'. Προσωπικά την αγόρασα για τους ίδιους λόγους με εσένα +το looper της. Όσον αφορά τα vibe και tremolo της, σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα, οπότε καλό θα ήταν να την ακούσεις πριν 'διώξεις' τα δικα σου.Τα modulation και reverb της πάντως είναι μια χαρά. Εάν δε αναλογιστεις ότι μεταχειρισμένη κοστίζει περίπου όσο δυο καινούργια πεταλια 'μεσαίας' κατηγορίας, θα έλεγα πως δεν έχεις και πολλα να χάσεις απο την αγορα της :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα μιλωντας, η m9 με εχει αφησει απολυτα καλυμμενο. χρησιμοποιω κυριως τα delay της και καποια modulation, σπανιως καποια απο τα πιο εξεζητημενα φιλτρα που εχει και επισης, η χρηση expression pedal και το γεγονος οτι συγχρονιζει ολα τα εφε με ταπ τεμπο την καθιστουν εξαιρετικο εργαλειο. να σημειωσω παντως οτι δεν χρησιμοποιω κανενα drive-compressor η οτιδηποτε τετοιο που εχει αλλα εχω κρατησει τα πεταλια  μου γι αυτες τις δουλειες. εν κατακλειδει ειμαι παραπανω απο ευχαριστημενος.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα μιλωντας, η m9 με εχει αφησει απολυτα καλυμμενο. χρησιμοποιω κυριως τα delay της και καποια modulation, σπανιως καποια απο τα πιο εξεζητημενα φιλτρα που εχει και επισης, η χρηση expression pedal και το γεγονος οτι συγχρονιζει ολα τα εφε με ταπ τεμπο την καθιστουν εξαιρετικο εργαλειο. να σημειωσω παντως οτι δεν χρησιμοποιω κανενα drive-compressor η οτιδηποτε τετοιο που εχει αλλα εχω κρατησει τα πεταλια  μου γι αυτες τις δουλειες. εν κατακλειδει ειμαι παραπανω απο ευχαριστημενος.

 

+1

 

Όσον αφορά τα vibe και tremolo της, σίγουρα υπάρχουν και καλύτερα, οπότε καλό θα ήταν να την ακούσεις πριν 'διώξεις' τα δικα σου.Τα modulation και reverb της πάντως είναι μια χαρά.

 

+1

 

To bold το λέω και για τα υπόλοιπα εφέ της, αλλά το γεγονός οτι τα έχεις όλα σε ένα πακέτο (+όσα λέει ο matawan) την κάνει αναντικατάστατη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις παιδια!

 

αρα βαζω την m9 μπροστα σαν πεταλι;και που ακριβως στην αλυσιδα αν υποθεσουμε οτι θα εχω και ενα compressor+overdrive+distortion+wah?

 

blue γιατι θυμαμαι πως με την vox tonelab υπηρχε ενα θεμα σε αυτον τον συνδιασμο?? και εννοω να εχεις και πεταλια distortion στην σειρα μπροστα απο τον ενισχυτη…η m9 δεν εχει τετοιο θεμα?

θα μπορουσες να μου κανεις και μια συγκριση της tonelab με την m9?(πολλα σε ρωτησα το ξερω αλλα…:p)

 

και οκ ξερω οτι δεν θα ειναι τοσο καλα τα εφε οσο αν τα ειχα σε ..καλα πεταλια αλλα νομιζω οτι αν μαθεις να τα χρησιμοποιεις σωστα αυτο μετραει..η σωστη χρηση τους.την οποια αν την κανεις,μετα ολα καλα ακουγονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις παιδια!

 

1)αρα βαζω την m9 μπροστα σαν πεταλι;και που ακριβως στην αλυσιδα αν υποθεσουμε οτι θα εχω και ενα compressor+overdrive+distortion+wah?

 

2)blue γιατι θυμαμαι πως με την vox tonelab υπηρχε ενα θεμα σε αυτον τον συνδιασμο?? και εννοω να εχεις και πεταλια distortion στην σειρα μπροστα απο τον ενισχυτη…η m9 δεν εχει τετοιο θεμα?

θα μπορουσες να μου κανεις και μια συγκριση της tonelab με την m9?(πολλα σε ρωτησα το ξερω αλλα…:p)

 

3) και οκ ξερω οτι δεν θα ειναι τοσο καλα τα εφε οσο αν τα ειχα σε ..καλα πεταλια αλλα νομιζω οτι αν μαθεις να τα χρησιμοποιεις σωστα αυτο μετραει..η σωστη χρηση τους.την οποια αν την κανεις,μετα ολα καλα ακουγονται..

 

1) μετά από τα υπόλοιπα πετάλια σου

 

2) ναι, έχουν το ίδιο θέμα : αν θέλεις παραμόρφωση σε πετάλι είτε θα την έχεις πριν από την πεταλιέρα είτε μετά από αυτή. Το πρόβλημα ήταν χειρότερο στην TL γιατί δεν σου επέτρεπε να χρησιμοποιήσεις το καταπληκτικό wah της μπροστά από πετάλι παραμόρφωσης (εκτός αν επέτρεπες να είναι και τα delay μπροστά του). *

 

Αυτό δεν είναι περιοριστικό στη Μ9 γιατί δεν την παίρνεις για τα wah της. Σε μια γενικότερη σύγκριση, πρόκειται για 2 διαφορετικούς κόσμους, οπότε σου λέω αυτά μόνο που φαντάζομαι οτι θα σε ενδιαφέρουν  :

 

  • η TL είναι πεταλιέρα, ενώ η Μ9 είναι ουσιαστικά 3 πετάλια σε σειρά
  • η TL έχει πιο ωραία εφέ (ειδικά delay + wah), αλλά η Μ9 έχει περισσότερα (και πιο εξειδικευμένα)
  • Το μέγεθος
  • τα expressions της TL είναι πολύ καλύτερα (και σαν κατασκευή και σαν απόκριση) , αλλά δεν κάνουν τα πάντα
  • η TL έχει προσομοιώσεις ενισχυτών/καμπινών
  • στο tap tempo της Μ9 δηλώνεις ρυθμικές αξίες (τρίηχα, παρεστιγμένα κλπ)
  • θέλεις looper?

 

3) Kάποιος που θέλει ένα vibe, ένα chorus και ένα reverb δεν έχει κανένα λόγο να πάρει πολυμηχάνημα. Κάποιος που θέλει ένα whammy για το τσακίρ κέφι, ένα φίλτρο που το χρησιμοποιεί σε 3 κομμάτια (και είναι μοντέλο ενός πεταλιού που κάνει 300€), 3 delay ταυτόχρονα (με expression), ένα looper, κλπ έχει κάθε λόγο να πάρει τη Μ9.

 

ΥΓ. Αν δεις το θέμα "τι ΔΕΝ μου αρεσει στην πεταλιέρα μου" θα βρεις και πολλά αρνητικά της Μ9. Γενικά δεν συμπαθώ τα προϊόντα της Line6, αλλά με έχει βρει στην ανάγκη τώρα εξαιτίας αυτών που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ ;D

 

___________

*Στη Μ13 (που επίσης είχα) δεν υπήρχε τέτοιο θέμα : μπορείς να βάλεις μια σειρά από εξωτερικά πετάλια σε οποιαδήποτε θέση ανάμεσα στα εφέ. btw θεωρώ μεγάλη παράλειψη την απουσία αυτού του χαρακτηριστικού από τη Μ9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Line 6 M9 κανει 400 ευρω....για να δουμε τι μπορεις να παρεις με αυτα απο πεταλακια

 

 

1)univibe

2)rotary(leslie)

4)tremolo

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_tr7_tremolorotary.htm

 

ΤΡΟΜΕΡΟ πεταλι με TAP TEMPO & τα καλυπτει ΟΛΑ αυτα 100% (140 ευρω)

 

 

3)compressor

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_ed1.htm

 

μια χαρα κομπρεσσορας και σιγουρα καλυτερος απο αυτον της Μ9 (58 ευρω)

 

 

5)chorus

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_cr_7_stereo_chorus.htm

 

μαμαει και δερνει και εχει και πολυ ωραια leslie εφφε αν το ψαξεις (99 ευρω)

 

 

 

6)reverb

 

http://www.thomann.de/gr/digitech_hardwire_hw_rv_7_stereo_reverb.htm

 

οτι reverb τραβαει η ψυχη σου με 119 ευρω..

 

αρα....ισα βαρκα ισα νερα  ;)

 

Προσωπικα παντως εμενα η Μ13 που εχει τα ιδια εφε με την Μ9 μου αρεσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και με την ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ολα τα εφε της ειναι more than enough... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ είμαι σε μια φάση που σκέφτομαι να αναβαθμίσω το rig μου, αντικαθιστώντας την TL μου με κάτι πιο σύγχρονο (παρόλο που όλα αυτά τα χρόνια με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο και δεν έχω ιδιαίτερα παράπονα) και σκεφτόμουνα να πειραματιστώ είτε με την Μ9/Μ13 είτε με κάποιο άλλο πολυεφφέ της Line6 (πχ HD400/500).

 

Για ποιο λόγο θα προτιμούσε κανείς το M9 ή το M13 έναντι της σειράς HD (και τούμπαλιν);

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να αντικαταστησεις την TL παρε την HD500.H M9/M13 δεν μπορουν να αντικαταστησουν ΠΛΗΡΩΣ την TL ενω η HD500 εχει ολους τους ηχους των Μ9/Μ13 & προσομοιωσεις ενισχυτων/καμπινων.

 

Φυσικα και εσυ (οπως και εγω) αφου "αντικαταστησεις" την TL με την HD500 μετα απο 4-5 μερες θα ξαναγυρισεις στην TL....μια και δυστυχως παραμενει η μοναδικη πεταλιερα με τοσο εξωφρενικα καλο/ζεστο/vintage ηχο....οποτε save your money & παρε 2  TL SE να τις εχεις καβατζα... ;D  (εκτος και αν εχεις αποφασισει να κανεις στροφη στον ηχο σου και να κινηθεις στο χωρο του... ελευθερου φιουζιονμεταλπρογκρεσιβ... ;D)  ***

 

 

Ειναι πραγματικα .....τραγικο που η VOX αντι να εξελιξει την SE συνεχιζει και βγαζει ΒΛΑΚΕΙΕΣ στον τομεα "πεταλιερα"... :'(

 

***disclaimer για να μην αρχισει παλι ο...πολεμος....αναφερομαι στην χρηση που κανεις ΕΣΥ στην πεταλιερα δηλ.ΜΟΝΟ μπροστα απο καλο καθαρο λαμπατο ενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω και παλι για τις προτασεις και για τον χρονο που αφιερωσατε να γραψετε ολα αυτα παιδια!

με βαση αυτα που μου προτεινατε αλλα και το thread που μου ειπες να διαβασω blue(και το οποιο πιο πολυ με αποθαρρυνε),νομιζω οτι θα κοιταξω κατι προς την λυση του superfunk αλλα με μια παραλλαγη..

 

απο την στιγμη που τα βασικα εφε που με ενδιαφερουν (και δν τα εχω ηδη σε πεταλια)ειναι τα:

1)univibe

2)rotary(leslie)

3)compressor

4)tremolo

5)chorus

 

..μαλλον θα παω στην λυση να παρω ενα πεταλακι compressor και το line 6 mm4 για να καλυψω τα 4 υπολοιπα:univibe+tremolo+chorus+rotary (leslie)

 

..και θα μεινω με τα πεταλια:

1)delay

2)overdrive

3)distortion

4)tuner

5)wah

6)line 6 mm4(univibe+tremolo+chorus+rotary (leslie))

7)compressor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου