Προς το περιεχόμενο

αποριες για αντικατασταση πεταλιων με line 6 m9 ή line 6 mm4


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..μαλλον θα παω στην λυση να παρω ενα πεταλακι compressor και το line 6 mm4 για να καλυψω τα 4 υπολοιπα:univibe+tremolo+chorus+rotary (leslie)

 

Τάκη το ΜΜ4 περιέχεται στη Μ9. Να ακούσεις οπωσδήποτε πριν αγοράσεις :)

 

Ειναι πραγματικα .....τραγικο που η VOX αντι να εξελιξει την SE συνεχιζει και βγαζει ΒΛΑΚΕΙΕΣ στον τομεα "πεταλιερα"... :'(

 

+1

 

Κάτι ακόμα για τις ρυθμίσεις που δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει : τα (φτηνιάρικα) knobs της Μ9 κάνουν χοντροειδείς ρυθμίσεις. Ειδικά στα modulation fx και όπου χρειάζεται να κάνεις λεπτές ρυθμίσεις mix μεταξύ wet/dry δεν βγάζεις ήχο αν δεν γνωρίζεις το παρακάτω tip : κρατώντας πατημένο το tap tempo, το knob κάνει fine tuning (δλδ αντί αν κινείται με βήμα "1" κινείται με "0,1").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φυσικα και εσυ (οπως και εγω) αφου "αντικαταστησεις" την TL με την HD500 μετα απο 4-5 μερες θα ξαναγυρισεις στην TL....μια και δυστυχως παραμενει η μοναδικη πεταλιερα με τοσο εξωφρενικα καλο/ζεστο/vintage ηχο

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να την ακούσω κάπου την HD500 για να κρίνω τα drive της... Είναι τόσο χάλια;

 

Είμαι κι εγώ στο δίλημμα, μήπως τελικά αξίζει κανείς να στήσει ένα setup με τα αγαπημένα του drive σε συνδυασμό με ένα "πολυεφέ" τύπου M9/M13 ή αν πρέπει να προτιμήσει τη λύση "όλα σε ένα" (πχ TL, HD500 κλπ).

 

Όσο σκέφτομαι τις παλιές εποχές που έπαιζα με πετάλια και για να πάω από τον έναν ήχο στον άλλον έπρεπε να κάνω τη μπαλαρίνα, τρομάζω...  :-\

Σκέφτομαι ότι με τη χρήση που προτείνετε στον Τάκη (πετάλια μπροστά από την M9) δεν αποφεύγει κανείς το tap-dancing...  :-\

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσαν τα drives/fuzzboxes της TL. Με τα υπόλοιπα θα μπορούσα να ζήσω - πάνω κάτω το ίδιο ισχύει και για την Μ9 - άρα, για να απαντήσω στην ερώτησή σου βάσει του προσωπικού μου γούστου, ναι, σίγουρα θα άξιζε να έχεις τα drives/fuzzboxes από dedicated πετάλια σε συνδιασμό με την Μ9. Το κακό φυσικά όπως είπες και εσύ είναι ότι δεν αποφεύγεις το tap dancing*, μια και η M9 είναι (και πάλι) μια σειρά από πετάλια. Όλα τα παραπάνω ισχύουν εάν το budget σου έχει σχετικά χαμηλό 'ταβάνι' (δηλ. εαν έχεις ήδη τα drives/fuzzboxes και σου 'περισσεύουν' 300-400 ευρώ για τα υπόλοιπα).

 

*τα scenes κάπως βοηθάνε βέβαια, αν και δεν διεκδικούν δάφνες στον τομέα ευχρηστίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τόσο χάλια;

 

Ειναι πολυ καλα ,ειδικα ΜΕΣΑ στη μπαντα (o EDGE ας πουμε τα χρησιμοποιει κατα κορον)  ,απλα κατα την ταπεινη μου γνωμη αυτα της TL ειναι πιο καλα  (αλλα και παλι ΓΟΥΣΤΑ ειναι αυτα,και εχει και μεγαλη σημασια πως τα ρυθμιζεις)

 

Αν θες την πεταλιερα κυριως για live χρηση θα εισαι μια χαρα με την HD500.

 

Ετσι κι αλλοιως εχεις τοσο καλο ΕΝΙΣΧΥΤΗ που οτι και να του βαλεις καλα θα ακουγεται...

 

Παντως ως φανατικος οπαδος του "if it ain't broken don't fix it" εξακολουθω να μην μπορω να καταλαβω το ΓΙΑΤΙ θες να αλλαξεις την TL....αφου εχεις ΦΟΒΕΡΟ ηχο με αυτη....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κι εγώ στο δίλημμα, μήπως τελικά αξίζει κανείς να στήσει ένα setup με τα αγαπημένα του drive σε συνδυασμό με ένα "πολυεφέ" τύπου M9/M13 ή αν πρέπει να προτιμήσει τη λύση "όλα σε ένα" (πχ TL, HD500 κλπ).

 

 

Κατά τη γνώμη μου,δεν υπάρχει περίπτωση πεταλιέρα να ανταγωνιστεί σε ποιότητα ένα setup από καλά πετάλια,τουλάχιστον "στα drive" που σε ενδιαφέρουν...(Εκτός ίσως από το AXE FX που δεν νομίζω οτί ανήκει στη κατηγορία των...πεταλιέρων... ;D) Στη θέση σου θα έκανα αυτό ακριβώς που σκέφτεσαι,ένα συνδυασμό.

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ως φανατικος οπαδος του "if it ain't broken don't fix it" εξακολουθω να μην μπορω να καταλαβω το ΓΙΑΤΙ θες να αλλαξεις την TL....αφου εχεις ΦΟΒΕΡΟ ηχο με αυτη....

 

H αλήθεια είναι ότι κι εγώ απόρώ με αυτό.... :)

Απλά ίσως με ..."τρώει η τσέπη" μου και θέλω να δοκιμάσω κάτι πιο σύγχρονο...

Σκέφτομαι ότι από τότε που βγήκε η TL (αρχές 2000 αν δεν απατώμαι), η επιστήμη του modelling έχει εξελιχθεί πολύ και πιθανότατα η Line6 (που ειδικεύεται στο χώρο του modelling) να έχει πετύχει ακόμη πιο αξιόπιστα αποτελέσματα...

 

 

Βέβαια, για να πω και του στραβού το δίκιο, οι ανάγκες μου (πλέον) από effects είναι πιο συγκεκριμένες και ενδεχομένως να καλυπτότανε από ξεχωριστά πετάλια:

 

Βασίζομαι στον καθαρό ήχο του ενισχυτή (συνήθως παίζω με τον Fender Deluxe Reverb II μου) και δε με ενδιαφέρει το modelling (καθαρού ήχου) ενισχυτών.

Χρειάζομαι 3-4 διαφορετικούς overdriven ήχους κλιμακούμενους σε gain αλλά πάνω κάτω στο ίδιο ύφος/χροιά. Fuzz πχ δεν χρησιμοποιώ, αλλά θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να έχω εκτός από overdrive και distrortion.

 

Από άλλα effects χρειάζομαι οπωσδήποτε:

> Tremolo

> Wah

> Delay (programmable και με tap tempo)

 

Σε δεύτερη μοίρα έρχονται τα εξής effects:

> Compressor (επειδή παίζω πολύ με την 335 δεν τον χρειάζομαι συχνα)

> Phaser

> (Κάτι σε στύλ) Univibe/Leslie

 

To πρόβλημα βέβαια που αντιμετώπισα παίζοντας σε live χωρίς τον ενισχυτή μου, ήταν ότι τα drive μου ακουγόντουσαν πολύ διαφορετικά ακόμη και σε ενισχυτές Fender (πχ σε Twin Reverb) από ότι τα είχα συνηθίσει στον δικό μου ενισχυτή.

 

Ίσως με τα πετάλια αυτό το πρόβλημα να μην ήταν τόσο έντονο...

Από την άλλη, με τα πετάλια (πέραν του ότι το κόστος ανεβαίνει στα ύψη), υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα: tap-dancing, άγχος για το αν θα παρουσιάσει πρόβλημα κάποιο καλωδιάκι, βάρος στο κουβάλημα κλπ κλπ...

 

ΥΓ: Τάκη συγνώμη για το έμμεσο hijacking του θέματός σου...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elavd

Μια λύση στο πρόβλημα 'drive με κλιμακούμενο gain' είναι και το παίξιμο με το output του μαγνήτη από το volume knob της κιθάρας. Σε αυτήν την περίπτωση, την γλιτώνεις με ένα (άντε δύο το πολύ) πετάλια drive. Προσωπικά πάντως, εκτός από το θέμα χροιάς ενισχυτή, με την TL είχα και θέμα έντασης (όπως είναι φυσικό): τα drives που έφτιαχνα σε ένταση σπιτιού ακουγόταν εντελώς διαφορετικά σε ένταση drummer :).

 

Στην περίπτωση που επιλέξεις πάντως ένα dirt pedal της αρεσκείας σου, μπορεί να σε καλύψει η M9, με την παρακάτω συνθήκη: πόσα διαφορετικά delays/scenes τελικά χρησιμοποιείς στην LT? Δηλ. έχεις πάνω από 4 ρυθμίσεις delay για τα live? Εαν έγραφες την βασική παλέττα ήχων και συνδιασμών που χρησιμοποιείς (το λέω γιατί έχω βρεθεί σε αντίστοιχη θέση) ίσως είναι πιο εύκολο να καταλάβεις τελικά εαν σε εξυπηρετεί η μέθοδος 'dirt pedals+Μ9'.

 

Όσο για τα τεχνικά θέματα των πεταλιών (καλωδιάκια κλπ), αντιπαρέρχομαι: τι κάνεις εαν 'κλωτσήσει' η TL στο live? (μου είχε τύχει π.χ. να καεί το τροφοδοτικό σε πρόβα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ίσως με ..."τρώει η τσέπη" μου και θέλω να δοκιμάσω κάτι πιο σύγχρονο...

Σκέφτομαι ότι από τότε που βγήκε η TL (αρχές 2000 αν δεν απατώμαι), η επιστήμη του modelling έχει εξελιχθεί πολύ και πιθανότατα η Line6 (που ειδικεύεται στο χώρο του modelling) να έχει πετύχει ακόμη πιο αξιόπιστα αποτελέσματα...

 

κοιτα,για να σοβαρευτουμε κι ολας,μιλαμε για ΕΦΕ...τα ...ΕΦΕ δεν ειναι το....main course του ηχου μας αλλα το..seasoning.....το οτι ενα μηχανημα ειναι...παλιο δεν σημαινει οτι δεν εξακολουθει να εχει φοβερο ηχο ,υπαρχουν δε και DIGITAL μηχανηματα που εχουν SIGNATURE ηχο (ενα απο αυτα ειναι και η SE κατα τη γνωμη μου ) τον οποιο ΔΕΝ τον εχουν τα πιο καινουργια ...(δες τον Edge ας πουμε που ακομα χρησιμοποιει τα αρχαια DD της KORG ή τον Johnny Marr που ακομα παιζει με την.... BOSS GT5.....btw αν σου αρεσει μαθε οτι τωρα πλεον χρησιμοποιει και την Μ13 οποτε...κατι πρεπει να ....λεει το μηχανισμα.... ;D   )

 

ξανασκεψου το λοιπον πριν κανεις αλλαγες....μη  πεταξεις και τα λεφτα σου δηλαδη & δεν ειναι και καιροι για εξοδα... ;D  ,εξαλλου σου ξαναλεω οτι ΤΩΡΑ ο ηχος σου ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ ,οποτε τι καθεσαι και σκας?

 

To πρόβλημα βέβαια που αντιμετώπισα παίζοντας σε live χωρίς τον ενισχυτή μου, ήταν ότι τα drive μου ακουγόντουσαν πολύ διαφορετικά ακόμη και σε ενισχυτές Fender (πχ σε Twin Reverb) από ότι τα είχα συνηθίσει στον δικό μου ενισχυτή.

 

ελα τωρα μη με..στεναχωρεις... ;D...24 μπανκες εχει η TL φτιαξε διαφορετικα drive preset για τους διαφορετικους ενισχυτες με τους οποιους κατα καιρους παιζεις και θα εισαι μια χαρα

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση που επιλέξεις πάντως ένα dirt pedal της αρεσκείας σου, μπορεί να σε καλύψει η M9, με την παρακάτω συνθήκη: πόσα διαφορετικά delays/scenes τελικά χρησιμοποιείς στην LT? Δηλ. έχεις πάνω από 4 ρυθμίσεις delay για τα live? Εαν έγραφες την βασική παλέττα ήχων και συνδιασμών που χρησιμοποιείς (το λέω γιατί έχω βρεθεί σε αντίστοιχη θέση) ίσως είναι πιο εύκολο να καταλάβεις τελικά εαν σε εξυπηρετεί η μέθοδος 'dirt pedals+Μ9'.

 

Μάλλον όντως πρέπει να καταγράψω όλους τους συνδυασμούς που χρησιμοποιώ για να δω ακριβώς πόσα (και ποια) εφφέ χρειάζομαι.

Έχω την...υπόνοια ότι τελικά οι ήχοι μου δεν είναι και τόσο πολύπλοκος όσο νομίζω...

 

Όσο για τα τεχνικά θέματα των πεταλιών (καλωδιάκια κλπ), αντιπαρέρχομαι: τι κάνεις εαν 'κλωτσήσει' η TL στο live? (μου είχε τύχει π.χ. να καεί το τροφοδοτικό σε πρόβα)

 

Κουνήσου από τη θέση σου παιδάκι μου!!! ;D ;D ;D

 

 

ξανασκεψου το λοιπον πριν κανεις αλλαγες....μη  πεταξεις και τα λεφτα σου δηλαδη & δεν ειναι και καιροι για εξοδα... ;D

 

Λες ε;  ::) ::)

 

ελα τωρα μη με..στεναχωρεις... ;D...24 μπανκες εχει η TL φτιαξε διαφορετικα drive preset για τους διαφορετικους ενισχυτες με τους οποιους κατα καιρους παιζεις και θα εισαι μια χαρα

 

Ναι, αλλά το θέμα είναι ότι αν παίξεις σε κάποιο live με το backline του μαγαζιού (που κάθε φορά ο ενισχυτής διαφέρει) τότε ... τρέχα-γύρευε... Ό,τι preset και να κάνεις προκαταβολικά, δεν είσαι σίγουρος θα ακούγεται καλά στο συγκεκριμένο ενισχυτή.

Με τα πετάλια έχω την αίσθηση ότι αυτό δεν ισχύει, ή τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου