Προς το περιεχόμενο

αποριες για αντικατασταση πεταλιων με line 6 m9 ή line 6 mm4


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

       Και εγω πολλες φορες εχω βρεθει σε αναλογο διλημμα, και εχω φτασει στο παρα '1 να δωσω ολα τα πεταλια μου και να παρω all in one λυση πεταλιερας προκειμενου να αποφυγω το βασικοτατο προβλημα του χορευτη πεταλιων. Καθε φορα ομως που συνεβαινε αυτο τελικα εμενα πιστος στη λυση των πεταλιων οχι για τα εφε αλλα κυριως γιατι ποτε δεν με ικανοποιουσαν τα drive καμμιας πεταλιερας απο οσες εχω δοκιμασει.

 

        Επειδη νομιζω οτι και για τον Ηλια και για τον Τακη μαλλον τα drive ειναι που τους απασχολουν περισσοτερο  και οχι τα εφε (στα οποια ετσι κι αλλιως οι πεταλιερες τα πανε πολυ καλα πλεον) γιατι δεν δοκιμαζετε τη λυση των πεταλιων μαζι με ενα switcher τετοιου τυπου με το οποιο γλιτωνετε τν "ασθενεια του χορευτη" ;D ;D ;D???? (http://www.thegigrig.com/acatalog/switching_systems.html    εννοειται οχι το συγκεκριμενο το οποιο ειναι ακριβο αλλα καποιο πολυ οικονομικοτερο)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με τα πετάλια έχω την αίσθηση ότι αυτό δεν ισχύει, ή τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό...

 

φυσικα και ισχυει απλα αντι να κοψεις τα πριμα στο virtual pedal της TL θα γυρισεις το tone του πεταλιου προς τα αριστερα... ;),ασε που με την TL εχεις καμμια...30αρια επιλογες overdrive ...δεν μπορει ΜΙΑ να μην ταιριαζει με τον ενισχυτη,ενω αν εχεις 1-2 πεταλακια τα οποια δεν ταιριαζουν με τον ενισχυτη του μαγαζιου την εκατσες τη βαρκα.

 

ενας απο τους λογους που προτιμω πλεον το...πσηφιο... ;D για τα εφε μου ειναι ΚΑΙ αυτος....(η τερατωδης ευελιξια και ο...απυθμενος πλουτος επιλογων και φυσικα το ατελειωτο  tweaking)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον όντως πρέπει να καταγράψω όλους τους συνδυασμούς που χρησιμοποιώ για να δω ακριβώς πόσα (και ποια) εφφέ χρειάζομαι.

Έχω την...υπόνοια ότι τελικά οι ήχοι μου δεν είναι και τόσο πολύπλοκος όσο νομίζω...

Κουνήσου από τη θέση σου παιδάκι μου!!! ;D ;D ;D

Ναι, αλλά το θέμα είναι ότι αν παίξεις σε κάποιο live με το backline του μαγαζιού (που κάθε φορά ο ενισχυτής διαφέρει) τότε ... τρέχα-γύρευε... Ό,τι preset και να κάνεις προκαταβολικά, δεν είσαι σίγουρος θα ακούγεται καλά στο συγκεκριμένο ενισχυτή.

Με τα πετάλια έχω την αίσθηση ότι αυτό δεν ισχύει, ή τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό...

Καταρχήν γράφω ενώ κουνιέμαι από την θέση μου, οπότε ίσως έχω ορθογραφικά:D

Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι θέμα πολυπλοκότητας ήχου: απλά εαν σε ένα κομμάτι χρησιμοποιείς παραπάνω από δύο συνδιασμούς με τρία διαφορετικά μεταξύ τους εφφέ όπως π.χ.

 

1)leslie+delay +compressor

2)whammy+chorus+wah

3)phaser+tremolo+vibe

 

η Μ9 θα σε δυσκολέψει καθότι θα πρέπει αναγκαστικά μέσα στο κομμάτι να αλλάξεις scenes, κάτι που γίνεται μόνο πατώντας δύο footswitches ταυτόχρονα. Σε κάθε περίπτωση πάντως, εαν κάνεις μια καταγραφή σίγουρα θα είσαι πιο κοντά στο να ξέρεις ακριβώς τι ήχους χρειάζεσαι (και τι τελικά μπορεί να σου προσφέρει η λύση 'πεταλάκια' ή η λύση 'πεταλάκια + Μ9').

 

Όσον αφορά το ζήτημα ενισχυτής (μαγαζιού) +πετάλια, έχω παρατηρήσει αλλαγές στον ήχο μου όταν παίζω με άλλους ενισχυτές (κάτι που είναι αναμενόμενο), όχι όμως τόσες όσες όταν έπαιζα με πεταλιέρα. Δηλαδή τα βασικά χαρακτηριστικά του ήχου* μου παραμένουν ή έρχονται με tweaking του eq του ενισχυτή. Φυσικά, εαν ο ενισχυτής είναι mapa, δεν θα σε σώσουν τα πετάλια :).

 

*έχε υπόψη σου ότι παίζω με always on OD στο όριο του breakup - gain στο '2,5-3'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

        Επειδη νομιζω οτι και για τον Ηλια και για τον Τακη μαλλον τα drive ειναι που τους απασχολουν περισσοτερο  και οχι τα εφε ,γιατι δεν δοκιμαζετε τη λυση των πεταλιων μαζι με ενα switcher τετοιου τυπου με το οποιο γλιτωνετε τν "ασθενεια του χορευτη" ;D ;D ;D????

 

ωραια λυση αγγελε αν και οχι τοσο φτηνη..αν εχεις γυρω στα ..8 πεταλια,θες δυο απο αυτα:

http://www.thomann.de/gr/voodoo_lab_pedal_switcher_b_stock_2.htm (177+177=354)

 

αλλα και αυτο για να σωσεις σε μνημες..:

http://www.thomann.de/gr/voodoo_lab_commander.htm  (200 ευρω)

 

συνολικα δηλαδη 554 ευρω..

 

2 βιντεακια που δειχνουν την παραπανω χρηση ειναι αυτα:

 

 

 

αγγελε αυτο που μου ειπες δεν το τσεκαρα ακομα...

http://www.thomann.de/gr/carl_martin_octaswitch_mkii.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα πηρα το line 6 mm4 αφου το βρηκα σε καλη τιμη μεταχειρισμενο μαζι με το expression pedal!

το πεταλι ειναι παρα πολυ καλο και αφου καταφερα ευκολα να κανω το chorus του,να ακουστει το ιδιο ..γλυκα με το αναλογικο του electro-harmonix deluxe memory man,και αφου με αφησε πολυ ικανοποιημενo και με τα univibe-tremolo-trichorus-vibrato-rotary(ειδικα απο την στιγμη που πολλα απο αυτα θα τα χρησιμοποιω μονο για ενα-δυο κομματια),αρχιζω και σκεφτομαι σοβαρα την λυση της m9.με την πρωτη ευκαιρια θα την παρω και θα την συνδιασω με τα αλλα μου πεταλια δηλαδη:

1)jampedal fuzz

2)jampedal overdrive

3)crazy tube circuits distortion

4)wah

 

και οπως το σκεφτομαι σε πολλα τραγουδια θα ειναι συνεχεια ανοιχτο ή το overdrive ή το distortion και θα εχω μονο να "ασχολουμαι" με τα "wet" εφε απο την M9

 

 

τωρα εχω καποιες τελευταιες αποριες..καποιες που διαβασα στο thread που μου ειπε ο blue να διαβασω και πετρο αν μπορεις επειδη καποια τα λες εσυ αν μπορεσεις βοηθα…:p

 

1)ειπες για την Μ13 πως σε συνδυασμό με expression pedal χάνει πολύ σε ευχρηστία αν τη λειτουργεις σαν σειρά από πετάλια.ισχυει κατι αντιστοιχο για την m9 και τι ακριβως εννοεις;;

 

2)οπως και πως με τα expressions της Μ13 εχεις φαει τετοιο στράβωμα που σκέφτεσαι να την αντικαταστήσεις;γιατι;;παιζει κατι αντιστοιχο στην Μ9?

 

3)στην m9 οταν χρησιμοποιήσω εξωτερικό drive πετάλι τότε αυτό θα βρίσκεται είτε στο τέλος είτε στην αρχή της αλυσίδας μου και οχι ενδιάμεσα στα εφέ.

αυτο τι σημαινει για τον ηχο μου στην περιπτωση μου;

 

4)ποσους ηχους απο modulations μπορω να αποθηκευσω;(στο mm4 μπορω 4 πχ…)

 

5)συνδυασμοι εφέ??μεχρι τρια αν δεν κανω λαθος;; (tonelab πχ δεν γίνεται να βάλεις fuzz+wah, tremolo+flanger κ.α.)

 

6)ο κομπρεσσορας  τι λεει;θα χρειαστει να παρω καποιον σε πεταλι;

 

7)ξεκιναει κομματι με reverb σε καθαρο και chorus και γινεται αλλαγη και μπαινει πχ overdrive στο οποιο δεν θελω reverb+chorus..τι γινεται;μαλλον χοροπηδαω ε;;

 

Το ξερω το αναλυω πολυ αλλα θελω να σιγουρευτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Η Μ9 έχει δύο ρυθμίσεις σχετικές με τις θέσεις των knobs : είτε τα θεωρεί όλα κανονικά πετάλια οποτε "ό,τι κουνάς αποθηκέυεται" ή έχεις αποθηκευμένες τις ρυθμίσεις σου και όταν εναλλάσσεις banks (scenes) δεν έχει σημασία το όποιο πείραγμα έκανες . Για διαφορους λόγους προτιμώ την 1η περίπτωση (πάντα χρειάζεται fine tuning kate me).

 

Εκεί ξεκινάει το πρόβλημα με τα expressions : για να ορίσεις τι θα κάνει το expression πρώτα απ' όλα μπαίνεις στα μέσα μενού και λες σε ποια στήλη εφέ θα λειτουργεί. Τότε παίρνεις τις 2 ακραίες θέσεις του πεταλιού και στην κάθε μία από αυτές ορίζεις με τα knobs σε ποιές τιμές της παραμέτρου θα αντιστοιχούν. Τα προβλήματα που προκύπτουν είναι πολλά σχετικά με τη χρησικότητα : πχ αν έχεις ένα wah στην κάτω αριστερή θέση, δλδ έχεις πει στο expression οτι σε αυτή τη θέση (και την από πάνω της αναγκαστικά) θα δρα το exp, τότε ό,τι πειράζεις στην αποπάνω θα πρέπει να το κάνεις 2 φορές για τις δύο ακραίες θέσεις του πεταλιού (κοινώς έχεις expression και σε ένα εφέ που ΔΕΝ θέλεις να έχει). Επίσης, αν θέλεις απλά να αλλάξεις το mix σε ένα delay στο οποίο δρα το expression (και κάνει μια χαρά τη δουλειά του), θα πρέπει να του εξηγήσεις να ΜΗΝ δρα στο mix (δλδ να ορίσεις την ίδια τιμή για τις 2 ακραίες θέσεις).

 

Το πιο προβληματικό όμως είναι οτι ΔΕΝ αποθηκεύονται καν καλά οι ρυθμίσεις αυτές (αυτό φαίνεται εύκολα στο whammy που το έχεις μια χαρά ορισμένο σε οκτάβες και κάποια στιγμή, επειδή έτσι γουστάρει η πεταλιέρα, χάνει δεκαδικά => βολεύει πολύ στα live αυτό ;D)

 

Ωραία τα είπα αυτά ;D

 

2) ίδιο με το 1 δεν είναι αυτό? Δεν την αντικαθιστώ γιατί δεν βρίσκω κάτι καλύτερο. Απλά έχω συγκεκριμένες ρυθμίσεις και περιορισμούς (πχ έχω στο μυαλό μου οτι expression θα έχει μόνο η 3η στήλη σε μια "σκηνή" και η 1η σε άλλη για να μην μου χαλάει το φενγκ σούι ;D)

 

3) Δε σημαίνει και πολλά : απλά θα έχεις τη σειρά wah->drives->M9 κατά τας Γραφάς.

 

4) Πολλούς : αν εννοείς σε μία σκηνή τότε η απάντηση είναι 6. Αν εννοείς σε όλες τις σκηνές νομίζω 6x48

 

5) 6 εφέ σε κάθε σκηνή από τα οποία μπορούν να είναι ταυτόχρονα on τα 3. Κανένας περιορισμός στα είδη των συνδυασμών.

 

6) τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν το χρησιμοποιώ ως εφέ γενικότερα, οπότε δεν έχω ιδιαίτερη άποψη.

 

7) Ανάλογα : αν εννοείς οτι το drive που χρησιμοποιείς είναι σε εξωτερικό πετάλι τότε χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 πατήματα. Αν είναι από τη Μ9 αρκεί και ενα, αλλά θα την έχεις σε ρύθμιση κατά την οποία κάθε κουμπή αλλάζει banks (δεν τη χρησιμοποιώ έτσι -> είναι το ανάποδο από αυτό που λέμε "τη βλέπω σαν σειρά από πετάλια")

 

 

χρόνια πολλά είπαμε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου