Προς το περιεχόμενο

ΧΡΗΣΗ ΠΕΤΑΛΙΕΡΑΣ VOX TONELAB SE


THIASOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΗΚΑ..ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΑ ΤΗΝ TONELAB ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΜΟΥ ΒΗΜΑΤΑ.[ΠΑΙΖΩ 13 ΧΡΟΝΙΑ ΚΙΘΑΡΑ].ΚΑΘΟΤΙ ΑΠΕΙΡΟΣ ΜΕ ΤΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΠΟΡ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΤΩΝ ΑΓΓΛΙΚΩΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΤΑ 17 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ 34 ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΜΠΑΣΤΟΥΝΙΑ ΜΕ ΤΟ MANUAL ΑΦΕΝΩΣ ,ΑΦΕΤΕΡΟΥ Ο ΗΧΟΣ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΤΩΝ ΕΤΟΙΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟΣ ΕΝΩ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΟΥ ΑΠΟΠΕΙΡΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΜΟΥ ΖΑΛΙΣΑΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ................ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ NOIZ ME TO SYGKEKRIMENO ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ

ΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΡΑΠΕΤΕΥΟΥΝ ΕΜΑΘΑΝ ΤΙ ΓΥΡΕΥΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ήλθες καταρχήν.

 

¶ριστη επιλογή Thiasos η Tonelab.Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι ότι όπως κάθε πεταλιέρα και αυτή θέλει 3 πράματα.Ψάξιμο ψάξιμο και ψάξιμο :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την χρησιμοποιω εδω και εναμιση χρονο περιπου & με το σωστο προγραμματισμο εχω βγαλει τοσο καλους,ζεστους,"αναλογικους" ηχους που η τεραστια αναλογικη πεταλιερα μου εχει αρχισει να μαζευει σκονη..

 

ZHMIAA_Gagarin_sp_Feta0005.jpg

 

δεν μας ειπες ομως,για να σε βοηθησουμε καλυτερα,πως την χρησιμοποιεις,δηλ. παιζεις με ενισχυτη (και ΤΙ ενισχυτη?),την βαζεις κατευθειαν στο PA ,ηχογραφεις directly?

επισης τι ηχο θελεις να βγαλεις (vintage,modern,τι μουσικη παιζεις?)

θα βοηθουσε να μας ελεγες & με τι κιθαρα παιζεις.

 

η tonelab θελει διαφορετικες ρυθμισεις για καθε περιπτωση.

 

παντως μην αγχωνεσαι,εχεις αγορασει την με ΔΙΑΦΟΡΑ καλυτερη πεταλιερα στην αγορα αυτη τη στιγμη (& για πολλα χρονια ακομα) :wink:

η χρηση της δε ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΙΑ FENDER STRATO USA [ΟΧΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΚΟΜΑΤΙ] ΚΑΙ FENDER 100 FM ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟ[ΔΥΣΤΗΧΩΣ].

ΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΡΑΠΕΤΕΥΟΥΝ ΕΜΑΘΑΝ ΤΙ ΓΥΡΕΥΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk ελλατωσε λιγο τη "διαφορα" απο τις αλλες πεταλιερες γιατι πιστευω οτι τα σκηπτρα κρατιουνται μεν απο την tonelab αλλα κατα ποδας ακολουθει κ η gt-8. :)

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΙΑ FENDER STRATO USA [ΟΧΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ ΚΟΜΑΤΙ] ΚΑΙ FENDER 100 FM ΤΡΑΝΖΙΣΤΟΡΑΤΟ[ΔΥΣΤΗΧΩΣ].

 

Μια χαρα ειναι το Gear σου & ο τραντζιστορατος Fender θα σου φανει ΠΟΛΥ χρησιμος με την Tonelab μια και τα πολλα βατ του θα σου δωσουν το Headroom που η πεταλιερα χρειαζεται.

 

Λοιπον εχουμε & λεμε...

 

Καταρχην θα βοηθουσε να αγορασεις ενα φθηνο πεταλι-κομπρεσσορ (π.χ.MARSHALL ED1 50 euros) μια & δυστυχως ο κομπρεσσορας της tonelab βρισκεται στην ιδια μπάντα με τα "πεταλια" της :twisted: & δεν μπορει να χρησιμοποιηθει μαζι τους ταυτοχρονα.

 

επιμενω στη χρηση του κομπρεσσορα μπροστα απο την πεταλιερα γιατι θα δυναμωσει το σημα σου & θα του δωσει "ζωη" πριν "χτυπησει" την πεταλιερα.

 

Κατα δευτερον ΞΕΧΑΣΕ τελειως την προενισχυση του ενισχυτη σου & βαλε την πεταλιερα ΚΑΤΕΥΘΙΑΝ στο power amp in (η στο effect loop return) ετσι ωστε να "βλεπει" μονο τον τελικο του ενισχυτη σου.

 

Τωρα πλεον ΟΛΟΣ ο ηχος σου θα καθοριζεται απο την πεταλιερα & τα simulations των ενισχυτων που προσφερει,χωρις να χρωματιζεται απο τον ηχο της προενισχυσης του ενισχυτη σου.

 

Επελεξε την επιλογη LN (line) πατωντας το "Global" .

Τωρα το Tonelab εχει ρυθμιστει για χρηση σαν ο μοναδικος σου προενισχυτης.

 

Ρυθμισε την συνολικη εξοδο (το ποντεσιομετρο στην ΠΙΣΩ πλευρα της) περιπου στα 3/4 ,ετσι το bypass σημα σου θα ειναι ΙΔΙΟ με το effected

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ για να εχεις τον καθαροτερο δυνατον ηχο με τα λιγοτερα "ξυσιματα" αλλα με αρκετη εξοδο ωστε να εχει ζωντανια & παχος.

 

Ξεκινησε ρυθμιζοντας τα "μοντελλα"των ενισχυτων σου,ξεκινα με τον Fender Βlackface για τον καθαρο σου ηχο.

Σε ολους τους "μοντελλαρισμενους" ενισχυτες βαλε το VIRTUAL GAIN στο FULL!(ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ)

Ρυθμισε μετα το volume του ενιχυτη (σε line ρυθμιση βαλε το γυρω στο 9 για τους καθαρους & στο 7 για τους βρωμικους ενισχυτες),μετα ρυθμισετο gain μεχρι να ακουσεις τον πιο γεματο ηχο (π.χ. στον "Fender Blackface" βαλτο στο 3,5)

Σωσε σε καθε μπαντα τους "καθαρους" ενισχυτες σου στο Α & τους "βρωμικους" στο Β ωστε να εχεις σε καθε μπαντα 2 ενισχυτες (εναν καθαρο & εναν βρωμικο) ειναι αφανταστα βολικο στο Live.

 

Πειραματισου με τα εφε & τα πεταλακια χρησιμοποιωντας το control για να ανοιγοκλεινεις τα διαφορα εφε & τα wah pedals για να επηρεαζεις real time τα εφε.

 

Καλη διασκεδαση!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUPERFUNK ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΟΙ ΕΞΟΜΟΙΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΕΝΙΣΧΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΑΜΠΙΝΩΝ ΠΙΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ? ΤΟ ΛΕΩ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΟΥΣ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΛΟΓΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΕΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ Π.Χ RECTO....ΣΕ ΤΑΛΑΙΠΟΡΩ ΤΩΡΑ

ΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΡΑΠΕΤΕΥΟΥΝ ΕΜΑΘΑΝ ΤΙ ΓΥΡΕΥΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BLACK 212=FENDER TWIN,TWEED 112=FENDER TWEED DELUXE,TWEED 410=FENDER BASSMAN,UK BLUES=MARSHALL BLUESBREAKER,UK 68P=MARSHALL&PLEXI,UK 80=MARSHALL JCM 800,UK 90=MARSHALL JCM900,UK MODERN=MARSHALL JCM2000,RECTO=MESA BOOGIE DUAL RECT.,AC30=VOX AC30,AC30TB=VOX AC30 TB,AC15=VOX AC15,AC15TB=VOX AC15TB,US HIGH GAIN=VHT,BOUTIQUE OD=DUMBLE,BOUTIQUE CLEAN=DUMBLE&&

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ. ΜΑΛΛΟΝ ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΕ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ[ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΟΝΤΙΝΟ]ΜΕ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΕ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ..ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΠΡΟΓΟΥΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ--------ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ ΤΩΝ PINK FLOYD,KAI ΣΑΝ ΠΟΥΡΟΡΟΚΕΡ ΠΟΥ ΣΕΒΕΤΑΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΣΥΓΚΙΝΟΥΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ..ΠΕΝΙΕΣ ΤΟΥ PAGE, ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΜΑΛΑΜΑ ΣΩΚΡΑΤΑΚΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΠΡΟΦΙΛ ΓΙΑ ΔΕΣΙΜΟ!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ...

ΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΡΑΠΕΤΕΥΟΥΝ ΕΜΑΘΑΝ ΤΙ ΓΥΡΕΥΟΥΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου