Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια!Χαλασμένες Βόλτες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα πως με τον καιρό μου χάλασαν οι βόλτες στις τρύπες για το καπάκι του tremolo cavity(η κουφάλα του τρεμόλου :lol: ) 3 από τις μισές τρύπες έχουνε "χαλάσει".Η βίδα κρατιέται μέσα αλλά για να βγει πρέπει να την τραβήξω και όχι βα την ξεβιδώσω.Γίνεται να κάνω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έννοείς πως έχουν χαλάσει οι βόλτες πάνω στ ξύλο; Αν ναι άκου νέε μου τι θα κάνεις:

 

θα πάρεις οδοντογλυφίδες και θα τις κάνεις κομματάκια, θα τις κόψεις κατα μήκος εννοώ ώστε να φτιάξεις κομματάκια ξύλου σαν ακίδες!

 

Θα τις ανακατέψεις με λίγη ξυλόκολλα και θα τις βάλεις στις τρύπες που μπαίνουν οι βίδες. Κοίτα να τις υπολογίσεις καλά για να μην εξέχουν!

 

Μετά θα βιδώσεις τις βίδες και θα αφήσεις την κιθάρα σου ήσυχη μέχρι να στεγνώσει η κόλλα!

 

Μόλις στεγνώσει η κόλλα είσαι έτοιμος!!! ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο Κώστας. Αυτή είναι η μία πατροπαράδοτη μέθοδος. Η αλλη είναι να τις αφήσεις όπως είναι. Το κάλυμα του tremolo cavity δεν δέχεται καμία πίεση, οπότε δε θα έχεις και κανένα πρόβλημα που οι βίδες δεν βιδώνουν σφιχτά.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδοντογλυφίδα είναι όντως το γιατρικό.

Προσωπικά όμως δεν θα βίδωνα, με υγρή την κόλλα.

Εγώ λέω να καρφώσεις, οσο βαθειά πάει μια οδοντογλυφίδα, που έχεις βουτήξει σε ξυλόκολλα (και μιά σταγόνα SuperGlue δεν είναι άσχημη για την περίπτωση αυτή).

Μόλις στεγνώσει καλά-καλά, κόψε σύριζα την οδοντογλυφίδα με ένα ξυράφι-κοπίδι, και είσαι έτοιμος να βιδώσεις, όσο σφιχτά θές . . .

 

 

Φιλικά, Γιώργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ κι εγώ με την πατέντα της οδοντογλυφίδας,και μάλιστα ούτε κόλλα.

Απλά φίλε Sammy έτσι απο περιέργεια,επειδή δεν μου έχει τύχει.Κάθε μέρα κάνεις setup ??? Γιατί άν είναι έτσι,σου έχω καλύτερη πρόταση.

Μεντεσέ στο καπάκι και μόνο μια βίδα :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει το tremol-no(ψάξτε στο google)και επειδή τώρα έτυχε να δίνω την κιθάρα και σε κάποια άλλα παιδιά οπότε πρέπει να το λύνω-δένω κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου