Προς το περιεχόμενο

Hχογράφηση με Cool Edit 2.1 και GTR 3..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και καιρό κανω ηχογραφήσεις στον Η/Υ με τον εξής τρόπο:

 

-Ηχογραφώ στο πρώτο καναλι του Cool Edit 2.1 το backing track που μου αρεσει, επιλέγοντας απο το panel ηχογραφησης των windows να ηχογραφείται η έξοδος "wave". (ή φορτώνω το mp3 στο κανάλι όπως είναι)

 

-Έπειτα ηχογραφώ σε άλλο κανάλι (πχ 2ο καναλι) την κι8άρα μου έτσι ώστε να μπορώ να διορ8ώσω τυχόν λάθη, επιλέγοντας απο το panel ηχογραφησης των windows να ηχογραφείται μόνο το "mic" ,

 

Όλα καλα μέχρι εδω γιατι χρησιμοποιούσα παντα το GT-8 της Boss, το οποίο μου εφτιαχνε τον ήχο όπως τον ηθελα και τον έστελνε στο mic της καρτας ηχου μου. Όμως τώρα που δεν εχω την πεταλιέρα μαζί μου (σπουδαζω και την αφησα στη μαμα πατριδα) ψάχτηκα και ανακάλυψα το πρόγραμμα GTR 3 της Waves που με έχει αφήσει πολυ ευχαριστημένο και έχει πραγματικά πολύ καλό ηχο.

 

Όμως τώρα όταν ηχογραφώ όπως παλιά , η είσοδος mic παίρνει τον ήχο απο την κιθάρα ξερό και απεξέργαστο με αποτέλεσμα να ηχογραφείται ετσι κι ας έχοντας ανοικτό το GTR 3. Η ερώτηση είναι η εξής:

 

-Πως μπορώ να ηχογραφώ σε ενα κανάλι μόνο τον επεξεργασμένο  ήχο της κι8άρας απο το GTR 3 , την στιγμή που ακούω το backing track χωρίς να ηχογραφείται το τελευταιο δυο φορες? ( χαλάει τον ήχο). Ψάχνω δηλαδή να βρώ την έξοδο του GTR 3 έτσι ωστε να την ηχογραφώ ξεχωριστά.

 

ΥΣ: έχω επιλέξει στο GTR 3

input:mic , output:wave 

και η ενταση της κι8άρας στο panel των windows αλλάζει μονο απο το "master"..

 

Tα φώτα σας. . και εύχομαι να καταλάβατε. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά νομίζω μπορείς να το βάλεις μετά σαν effect

 

δηλαδή να φτιάξεις τον ήχο σου όπως θες στο guitar rig, να παίζεις και να ηχογραφεί όπως είπες τον καθαρό ήχο από την είσοδο του mic, ενώ εσύ θα ακούς τα εφέ που έχεις διαλέξει στο guitar rig τρέχοντάς το σαν standalone πρόγραμμα και στο τέλος να τα φορτώσεις στο καθαρό κανάλι που ηχογράφησες χρησιμοποιώντας το guitar rig σαν plugin

 

ελπίζω να κατάλαβες γιατι μάλλον τα είπα λίγο μπερδεμένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου