Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή synth από ένα άτομο


prang

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας. Έψαξα το forum για παρόμοια ζητήματα αλλά δεν βρήκα κάτι. Εκτός από άλλα μεγαλεπίβολα σχέδιά μου, σκέφτηκα να στήσω ένα (πολύ) μικρό αναλογικό συνθεσάιζερ. Το κύκλωμά μου, θα αποτελείται μόνο από μια γεννήτρια ήχου (ηχητικού σήματος), μερικούς ταλαντωτές και οτιδήποτε άλλο εφφέ θα μπορέσω να εφαρμόσω. Μπορείτε είτε να με βοηθήσετε ή να με αποτρέψετε από ένα τέτοιο εγχείρημα;;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε και respect για τα ενδιαφεροντα σου.

Δεν ξερω τι γνωσεις ηλεκτρονικης εχεις, οποτε θα σου προτεινω απλα πραγματα:

 

- με 250 ευρω αγορασε και συναρμολογησε ενα PAIA FATMAN.

 

9308C-fatman-lg.jpg

 

http://www.paia.com/proddetail.asp?prod=9308KP

Οι γνωσεις που θα αποκτησεις ειναι πολυ σημαντικες για την περαιτερω ενασχοληση σου.

 

- Αργοτερα μπορεις να φτιαξεις και ενα MOOG αν θελεις :

 

moogpanel3.gif

 

mini1.jpg

 

http://www.meadowfield.freeuk.com/synth/mini.html

 

Ελπιζω να βοηθησα λιγο ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να σε αποτρέψω >:( :)

 

Νομίζεις πως θα φτιάξεις κάτι που δεν υπάρχει;

Ζούμε σε εποχή κορεσμένη … τα πάντα υπάρχουν :'( :'( :'(

 

Νομίζω πως θα δώσεις αρκετά χρήματα, θα ξοδέψεις πολύ χρόνο

και θα κάνεις μια τρύπα στο νερό. :P :)

 

Χώρια που θα κολλήσεις την αρρώστια  ;D

και αμέσως μόλις το φτιάξεις θα πας για το επόμενο

που θα το κάνεις "και καλά" καλύτερο, πολυφωνικό κλπ.

 

Εκτός και αν αυτό που ψάχνεις είναι η εμπειρία, οπότε προχώρα … ;)

 

Αλλιώς πάρε ένα συνθάκι του εμπορίου και παίξε μουσικούλα.

Αυτά.

 

 

Α, ναι !!!!

Καλύτερα να ασχοληθείς με την ακουστική του δωματίου σου.

Απορρόφηση – διάχυση κλπ. 

Αξίζει και είναι κάτι που δεν υπάρχει χύμα στο εμπόριο … 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ σας. Έψαξα το forum για παρόμοια ζητήματα αλλά δεν βρήκα κάτι. Εκτός από άλλα μεγαλεπίβολα σχέδιά μου, σκέφτηκα να στήσω ένα (πολύ) μικρό αναλογικό συνθεσάιζερ. Το κύκλωμά μου, θα αποτελείται μόνο από μια γεννήτρια ήχου (ηχητικού σήματος), μερικούς ταλαντωτές και οτιδήποτε άλλο εφφέ θα μπορέσω να εφαρμόσω. Μπορείτε είτε να με βοηθήσετε ή να με αποτρέψετε από ένα τέτοιο εγχείρημα;;

 

Γιατί να σε αποτρέψουμε; Βίτσια είναι αυτά... :-)

 

Μπορείς να αρχίσεις με κάτι σαν αυτό

http://www.amazon.com/Handmade-Electronic-Music-Hardware-Hacking/dp/0415975921

για γρήγορα αποτελέσματα και στη συνέχεια, όσο αντέχεις διάβαζε για VCOs, VCAs, φίλτρα, κλπ. Το internet είναι γεμάτο από schematics και από γνώσεις δεν είναι ανάγκη να έχεις πτυχίο ηλεκτρονικού (αν και θα ήταν χρήσιμο  :) ). Επίσης η synth-diy mailing list βοηθάει αρκετά αν και κάτι φορές παραείναι για προχωρημένους...

 

Προχώρα άφοβα απλά έχε στο νου σου ότι καλύτερα είναι σε αυτήν τη φάση (αλλά και γενικότερα) να μην πειραματίζεσαι με κυκλώματα που καταλήγουν κάποια στιγμή στη ΔΕΗ άρα για να ελέγχεις τον ήχο των δημιουργημάτων σου, είτε χρησιμοποιείς ακουστικά (με κάποιο ενισχυτή ακουστικών με μπαταρία), είτε κάποιο φορητό ενισχυτάκο επίσης με μπαταρία (εγώ χρησιμοποιώ κάτι μπαταριοηχειάκια των 10ευρώ από τα multirama).

 

Πάντως έχει απίστευτη πλάκα η κατασκευή συνθιών (ειδικά αν συνδυαστεί με circuit bending πρακτικές)...

 

Πάντως ο Ιχνηλάτης έχει ένα δίκιο, αν θες να φτιάξεις το κλασικό συνθ του στυλ 2xVCO με detune -> ADSR -> φίλτρο -> κλπ. ίσως να δεις ότι η όλη διαδικασία δεν αξίζει. Από την άλλη πάλι, η επιλογή του τι θα υλοποιήσεις είναι δική σου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, ναι !!!!

Καλύτερα να ασχοληθείς με την ακουστική του δωματίου σου.

Απορρόφηση – διάχυση κλπ. 

Αξίζει και είναι κάτι που δεν υπάρχει χύμα στο εμπόριο … 

 

 

 

+1000

 

Έτσι έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομίζεις πως θα φτιάξεις κάτι που δεν υπάρχει;

Ζούμε σε εποχή κορεσμένη … τα πάντα υπάρχουν :'( :'( :'(

 

... ειχε πει ενας στον εφευρετη του τροχου πριν 100.000 χρονια, λιγο πριν πελεκησει μια στρογγυλη πετρα...

 

... ειχε πει ενας στον Leo  πριν 60 χρονια λιγο πριν καταπιαστει με τις κιθαρες...

 

... ειχε πει ενας στους ιδιοκτητες της Google πριν 10 χρονια, λιγο πριν αρχισει να γραφουν τον κωδικα τους ...

 

αντικαταστηστε ονομα,εποχη, εφευρεση με ο,τι σας αρεσει. Χομπι ειναι. Αν κανεις κεφι και εχεις χρονο/χρημα/ορεξη καντο. Και αν δουλεψει κιολας, καλυτερα..

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ψάχνω λίγο ακόμα, βρίσκω μερικά φτηνά synth που ίσως να μπορέσω να βρω κάποια στιγμή. Από musicorama έχω δει κάποια, και ο Θωμάς έχει μερικά μέχρι 300 euros. Δίκιο έχετε, απλά, αν με 100 ευρώ το πολύ μπορούσα να φτιάξω κάτι ενδιαφέρον, που θα έβγαζε έστω έναν καλό ήχο, και τίποτα άλλο, μπορεί και να το έκανα.

 

Ψάχνω, ψάχνω, ψάχνω

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομίζεις πως θα φτιάξεις κάτι που δεν υπάρχει;

Ζούμε σε εποχή κορεσμένη … τα πάντα υπάρχουν :'( :'( :'(

 

... ειχε πει ενας στον εφευρετη του τροχου πριν 100.000 χρονια, λιγο πριν πελεκησει μια στρογγυλη πετρα...

 

... ειχε πει ενας στον Leo  πριν 60 χρονια λιγο πριν καταπιαστει με τις κιθαρες...

 

... ειχε πει ενας στους ιδιοκτητες της Google πριν 10 χρονια, λιγο πριν αρχισει να γραφουν τον κωδικα τους ...

 

αντικαταστηστε ονομα,εποχη, εφευρεση με ο,τι σας αρεσει. Χομπι ειναι. Αν κανεις κεφι και εχεις χρονο/χρημα/ορεξη καντο. Και αν δουλεψει κιολας, καλυτερα..

 

Φίλε μου η εποχή αυτή έχει περάσει.

Σήμερα η έρευνα έχει προχωρήσει πολύ,

και μόνον σε κάποιο σύγχρονο εργαστήριο και με καταρτισμένους επιστήμονες

μπορεί να βγεί κάτι τι νέο.

 

Πόσο μάλλον σε έναν τομέα όπως αυτός των σύνθ

που έχει πλέον κορεστεί και έχει αρκετά χρόνια να βγεί κάτι ουσιαστικά νέο.

 

Το google δεν έκανε τίποτα νέο, απλά το έκανε καλά,

και σε μια στιγμή που υπήρχε ζήτηση για κάτι τέτοιο.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το ψάχνω λίγο ακόμα, βρίσκω μερικά φτηνά synth που ίσως να μπορέσω να βρω κάποια στιγμή. Από musicorama έχω δει κάποια, και ο Θωμάς έχει μερικά μέχρι 300 euros. Δίκιο έχετε, απλά, αν με 100 ευρώ το πολύ μπορούσα να φτιάξω κάτι ενδιαφέρον, που θα έβγαζε έστω έναν καλό ήχο, και τίποτα άλλο, μπορεί και να το έκανα.

 

Ψάχνω, ψάχνω, ψάχνω

 

Μπα, από κόστος μην ανησυχείς, συνήθως είναι φτηνό το DIY στα σύνθια (π.χ. ένας pulse oscillator που έφτιαξα χτες είχε κόστος 3ευρώ και δε μου πήρε πάνω από 10λεπτά), αλλά αυτό που θα φτιάξεις:

- Δε θα μπορείς να το ελέγξεις μέσω MIDI. Αν του φτιάξεις κατάλληλο κύκλωμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις βέβαια αντάπτορα MIDI to CV αλλά πρέπει ο ταλαντωτής που θα φτιάξεις να δέχεται το κατάλληλο CV... Θα μου πεις υπάρχουν χίλιοιδυο τρόποι να ελέγξεις ένα σύνθι, βλ. theremin για παράδειγμα  :) :) :)

- Συνήθως δεν πρόκειται να έχει πολυφωνία γιατί τα πράγματα περιπλέκονται...

 

@Ιχνηλάτη: ε όχι και κορεσμένος ο χώρος των συνθ :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομίζεις πως θα φτιάξεις κάτι που δεν υπάρχει;

Ζούμε σε εποχή κορεσμένη … τα πάντα υπάρχουν :'( :'( :'(

 

... ειχε πει ενας στον εφευρετη του τροχου πριν 100.000 χρονια, λιγο πριν πελεκησει μια στρογγυλη πετρα...

 

... ειχε πει ενας στον Leo  πριν 60 χρονια λιγο πριν καταπιαστει με τις κιθαρες...

 

... ειχε πει ενας στους ιδιοκτητες της Google πριν 10 χρονια, λιγο πριν αρχισει να γραφουν τον κωδικα τους ...

 

αντικαταστηστε ονομα,εποχη, εφευρεση με ο,τι σας αρεσει. Χομπι ειναι. Αν κανεις κεφι και εχεις χρονο/χρημα/ορεξη καντο. Και αν δουλεψει κιολας, καλυτερα..

 

Φίλε μου η εποχή αυτή έχει περάσει.

Σήμερα η έρευνα έχει προχωρήσει πολύ,

και μόνον σε κάποιο σύγχρονο εργαστήριο και με καταρτισμένους επιστήμονες

μπορεί να βγεί κάτι τι νέο.

 

... ειπε καποιος στον Linus Torvalds, Bill Gates, Steve Jobs, Αινσταιν, Μαρια Καλλας, Hendrix, BB King, τον εφευρετη του φερμουαρ, του χριτς χριτς που κουμπωνουν τα παπουτσια, στους οργανοποιους, μαραγκους, ξυλουργους, γλυπτες, καλλιτεχνες, στον εφευρετη του σνοουμποντ, σε αυτον που σκεφτηκε να γραψει το ονομα σε ενα κομματι ρυζι και να το πουλαει στα πανυγηρια, στον αλλον που εφτιαξε το πρωτο πλαστικο χριστουγεννιατικο δεντρο, στον τυπο που αρχιζε να φερνει τις πιτσες στο σπιτι και να μην πηγαινεις να τις παιρνεις εσυ, σε αυτον που εβαλε πρωτος τυροσαλατα στο σαντουιτς, στον αλλον που εκανε τα κυματιστα πατατακια Ραφλερς, σε αυτον που εφτιαξε τα ποστ-ιτ, σε αυτον που αλλαξε τους μαγνητες του στην κιθαρα με καποιους αλλους, στον Μαραντονα πριν αρχισει να κλωτσαει μπαλα ...

 

Φιλε μου ως linuxας, χομπιστας κιθαροπαικτης, μαστροχαλαστης διαφορων εξαρτηματων και μονο διαφωνω καθετα. Χιλιες φορες χαλια παικτης μεσα στο γηπεδο, παρα στην κερκιδα με αγορασμενο εισητηριο... Ασε που καμια φορα υπαρχει η ελπιδα παιζε-παιζε για την πλακα να φτασεις να τριπλαρεις και καναν επαγγελματια...

...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου