Προς το περιεχόμενο

προβλημα με το kurzweil...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αααχχ, θα τρελαθω...

τι φταιει ρε παιδια και το k2600 μου δεν διαβαζει ολους τους ηχους απο τα sample cd's;ενω τα δειγματα εμφανιζονται στο μενου οτι εχουν φορτωθει και ακουγονται οταν επιλεξω να παιξει το δειγμα μεμονωμενα, οταν επιλεγω τον ηχο δεν ακουγεται τιποτα. δεν συμβαινει σε ολους τους ηχους, αλλα συμβαινει σε αρκετους.

τα δειγματα ειναι ολα multisampled και keymapped, οποτε επρπε να ακουγεται το καθε program.

δοκιμασα τα ιδια cd's στο halion2 και δουλευουν κανονικα.ολοι οι ηχοι ακουγονται.

πληροφοριακα το format τους ειναι akai s1000 και s3000.

τι να κανω; :( :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο την στιγμη που καποιοι δουλευουν μαλλον θα υπαρχει καποιο προβλημα "ασυμβατοτητας". Δεν εχω δουλεψει με πολους Akai ηχους στο kurzweil για να θυμαμαι τετοιου ειδους προβληματα. Παντως οι ηχοι σε kurzweil format και δουλεουν και ακουγονται καλυτερα επειδη ειναι φτιαγμενοι για το οργανο.

Φυσικα αυτο που λεω δεν λυνει το προβλημα σου.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι φταιει ρε γαμωτο...

παντως αφου το kurzweil ειναι συμβατο με akai, κανονικα θα επρεπε να παιζει τους ηχους. το περιεργο ειναι οτι τα δειγματα τα διαβαζει και τα παιζει κανονικα ολα, αλλα οταν παω στο program mode, καποιοι ηχοι, γιοκ!!

τελοσπαντων, οταν μπορεις κανονισε με το σπυρο να ανταλλαξουμε cd.εχω πανω απο 150 sample cd's.ας ειναι καλα ο ανθρωπος που μου τα δανεισε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι κατι βρηκα τελικα απο το k2600 group του yahoo.μου ειπε ενας χρηστης kurzweil οτι πρεπει να αλλαξω τα start/end/loop points στο καθε δειγμα που παρουσιαζει προβλημα.ετσι υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ακουστει σωστα.τα κακο ειναι οτι τα manual του k2600 τα εχω αφησει στα γιαννενα(πατριδα!!!).ρε underground ή οποιοσδηποτε αλλος ξερει απο kurzweil, μπορειτε να με βοηθησετε σε αυτο το θεμα?πως καθοριζονται απο το μενου αυτα τα points στα δειγματα?

γραψτε μου σας παρακαλω αν ειναι ευκολο τα βηματα.

ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι αλλο που ξεχασα...μπορειτε να μου προτεινετε εναν converter ωστε τα akai να γινουν .wav?εχω το cdxtract, αλλα δεν βρισκω πουθενα επιλογη convert to wav.κανω λαθος?αν ναι, τι μπορω να κανω στο συγκεκριμενο software?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο site της Kurzweil και κατεβασε τα manual.

Τα start/end/loop points τα αλλαζεις μεσα απο το soft button sample που βρισκεται στην κεντρικη οθονη. Ομως μου φαινεται λιγο ταλαιπωρια το ολο θεμα, γιατι πρεπει να αλαξεις αρκετα δειγματα.

Το cdxtract πρεπει να κανει αυτο που θες αλλα πρεπει να κοιταξω τον υπολογιστη μου και δεν τον εχω σπιτι, ειναι στο στουντιακι μου. Μπορει επισης απο Akai να μπορεσεις να τα κανεις και κurzweil format.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στο cd extract επιλεγεις ολα τα wav και πατας...save..!!εκει επιλεγεις αν θα ειναι wav η κατι αλλο...υπαρχει ενα προγραμματακι στο ιντερνετ που μετατρεπει ta wav σε krz(προγραμμα για kurzweil..!!!)

Λεγεται wav2krz.... :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου