Προς το περιεχόμενο

Velvet Underground - I'll Be Your Mirror (cover)


Λέων

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξαναρχίζω να παίζω μετά από τρια χρόνια

οποιαδήποτε συμβουλή μουσική/mixing βοηθάει ❤️

 

 

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που διαλεξες τετοια τραγουδαρα στην ηλικια που εισαι παιρνεις 100 βαθμους,τα υπολοιπα ειναι λεπτομερειες.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο. Για μένα είναι το καλύτερο τραγούδι του δίσκου που τραγουδάει η Nico.

Και 'συ το είπες όμορφα. Το σεβάστηκες. Παρέλειψες όμως το σημείο από το 2.03 και κάτω που μ' αρέσει πολύ.

 

Τώρα αν κάνεις μια προσπάθεια παραπάνω στη προφορά θα είσαι τέλειος.

Επεξεργασμένο από Nestoras

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι σε πολύ καλό επίπεδο, αλήθεια - εκτός από ένα πραγμα. Παίζεις και τραγουδάς ωραία, η μείξη είναι μια χαρά, και το βίντεο είναι πολύ καλο σε όλα του. Αλλά δυστυχώς η προφορά το σκοτώνει. Θα ακουστεί σκληρό, αλλά όσοι με ξέρουν, ξέρουν ότι μιλάω πάντα με ειλικρίνεια, αλλά πάντα για καλό. Είναι ίσως από τις χειρότερες προφορές που έχω ακούσει.

 

Δεν "φωνάζει" Έλληνας όπως σε άλλες, αλλά έχει κάποια πολύ κακά στοιχεία. Για παράδειγμα, στο "Reflect what you are" ε δεν μπορείς να λες γουατσουά, μου φάνηκε σχεδόν αστείο. Για την ακρίβεια όλα "you" τα λες ΓΙΟΥ, με τεράστιο τονισμό στο ΟΥ, που δεν υπάρχει ούτε στα βρετανικά ούτε στα αμερικάνικα.

 

Το χω πει πολλές (μάλλον εκατοντάδεις) φορές, ότι η προφορά θέλει ηθοποιία. Πρέπει να ξεχάσεις τελείως τα ελληνικά γράμματα, και να ακούσεις με λεπτομέρεια τον τρόπο προφοράς. Το You δεν θα είναι ποτέ ούτε ΓΙΟΥ ούτε ΙΟΥ. και το Ou/oo δεν είναι OY. Είναι κάτι άλλο. Ιδίως τα αγγλικά φωνίεντα είναι ασταθή, κάνουν κύκλους μέσα στο στόμα ενώ "διαβάζεις" μόνο ένα. Ψάξε το.

 

Για αρχή, προσπάθησε να κατεβάσεις ακαπέλα κομμάτια, και ηχογράφησε τον εαυτό σου προσπαθώντας να μιμηθεί, όχι βάσει αυτών που ξέρεις, αλλά βάσει αυτών που ακούς.

 

Με αγάπη και καλοσύνη στα λέω, αλήθεια είμαι γλυκούλης στην πραγματικότητα :) :) :)

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Με αγάπη και καλοσύνη στα λέω, αλήθεια είμαι γλυκούλης στην πραγματικότητα :) :) :)

Χαχα, καλά ούτε και η Nico έχει καμιά προφορά της προκοπής. Είναι όμως ...@.

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Χαχα, καλά ούτε και η Nico έχει καμιά προφορά της προκοπής. Είναι όμως ...@.

 

 

Δε ξέρω ούτε το κομμάτι, ούτε τη Nico. Τώρα το έβαλα να το ακούσω. Μόλις μπήκε η φωνή της είπα είναι Γερμανίδα (ή κάτι από εκεί γύρω).

 

Κάθε γλώσσα έχει τους κανόνες της, θέλουμε δε θέλουμε. Οκ, η πληροφορία περνάει και με κακή προφορά, αλλά αυτό γίνεται και με έλλειψη ορθογραφίας και γραμματικής. Αυτό δε σημαίνει ότι, ε αφού περνάει η πληροφορία θα αγνοήσουμε ό,τι μπορούμε, για να κάνουμε τη ζωή μας πιο εύκολη. Όχι, πρέπει να γίνεται σωστά από πάνω μέχρι κάτω.

 

Υπερβάλλω? Μπορεί. Αλλά είμαι της τελειότητας τρομάρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πείτε τα ξερά! Άλλος τρόπος να το καταλάβω (ότι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην προφορά) και να προσπαθώσω να βελτιωθώ, δεν υπάρχει. 

 

Τέλεια, τώρα ξέρω τι προηγείται να δουλέψω.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και τον χρόνο που μου δώσατε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου αρεσε. Κι η προφορα. Ουτε η Νικο ειχε. 

Δυο ενστασεις. 

Καπου λιγο το κουρδισμα.

Και το ολο καθαρο του βιντεο και της παρουσιασης. Στο κομματι θα πηγαινε ενα πιο σκοταδι, μια θολουρα και σιγουρα οχι το daw απο πίσω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Δε ξέρω ούτε το κομμάτι, ούτε τη Nico

 

https://youtu.be/dE5-XsBXMHc

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εμενα μου αρεσε. Κι η προφορα. Ουτε η Νικο ειχε. 

Δυο ενστασεις. 

Καπου λιγο το κουρδισμα.

Και το ολο καθαρο του βιντεο και της παρουσιασης. Στο κομματι θα πηγαινε ενα πιο σκοταδι, μια θολουρα και σιγουρα οχι το daw απο πίσω.

 

το διορθώνω.

Επρεπε να είναι πολύ το θέμα με το κούρδισμα. Όπως του μακαρίτη του Λου.

Εδώ ήταν ...λίιγο.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου