Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για αγορα κιθαρας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τους τελευταιους 3μηνες ψαχνω για κιθαρα αφου πουλησα την παλια μου ibanez rg470.εχω παει σε ολα τα μαγαζια,εχω ακουσει ολα τα samples του ''θωμα",και εχω χασει τελειως την μπαλα.ειχα καταληξει σε 2,την bc rich nj deluxe και την esp ltd ec1000,αλλα νομιζω οτι χρειαζομαι και παλι βοηθεια...ο λογος?δεν εχω αγγιξει καμια απο τις 2 παραπανω και οσες δοκιμασα δεν μου εκανε καμια το κλικ,αλλη ειχε κακο καθαρο,αλλη ηταν πανακριβη κτλ.δηλωνω απεριφραστα οτι ειμαι χαμηλου επιπεδου,δεν νομιζω οτι μπορω να παιξω με σχημα V,explorer και δεν τρελαινομαι και για το les paul χωρις να το απορριπτω.ηχητικα θελω μια κιθαρα για πιο ρυθμικες καταστασεις(λογω αναπηριας για σολο)τυπου ας πουμε τεχνικου thrash και γενικοτερα riffoκατασταση αλλα οχι τυπου meshuggah.αυτα,οποιος θελει ριχνει μια γνωμη...thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω θα αγοραζα αυτη εδω

δεν νομιζω οτι θες κατι παραπανω για αυτα που λες

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_warlock_exotic_spalted.htm

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν τρελαινεσαι για το les paul σχημα πως γινεται να εχεις καταληξει σε ltd eclipse; Βασικα ρε φιλε τις απερριψες σχεδον ολες...superstrat σχημα λογικα το βαρεθηκες, για το les paul δεν τρελαινεσαι, v και explorer δε μπορεις να παιξεις...ε δεν εμειναν και πολλα, μονο η bc rich που ανεφερες αλλα αμα δεν τη δοκιμασεις δε μπορεις να ξερεις αν θα σου κανει κι αυτη κι αν μπορεις να παιζεις ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον εχεις δικιο να με κραζεις ολιγον,κανω σα γκομενα που εχει περιοδο.για το les paul δεν τρελαινομαι αλλα οι περισσοτεροι μου λενε οτι ειναι το καλυτερο σχημα για να εχεις καλο και βαρυ ηχο στα ρυθμικα και γι'αυτο δεν το απορριπτω,απλα προτιμω το superstrat που λες και γι'αυτο ειδα και την bc rich που με βολευει.αλλα μετα ακουσα και μεγαλο κραξιμο για τις bc rich και προβληματιστικα.εσυ ποια θα προτιμουσες απο τις 2 τελικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλα να βοηθησω θελω γι'αυτο σου ειπα οτι ειπα :) Superstrat βασικα ειναι το σχημα της ibanez που ειχες οπως και αλλων παρομοιων κιθαρων, οχι της bc rich της οποιας νομιζω λεγεται warlock. Γενικα να ξερεις πως για να εχεις βαρυ και ασηκωτο ηχο τον μεγαλυτερο ρολο (για 'μενα το 80% και ισως λεω λιγο) παιζει ο ενισχυτης, η πεταλιερα, η καμπινα, το μεγεθος του μεγαφωνου, ο αριθμος τους κλπ. παρα η κιθαρα. Βαλε μια les paul σε εναν combo με 8ρι μεγαφωνο και μια telecaster με μονο μαγνητη σε εναν dual rectifier με 4x12 καμπινα, που θα βγαλεις πιο ογκωδη ηχο; Οποτε αν απο αυτα εισαι ενταξει τοτε ναι οι καλες les paul βγαζουν απο τους πιο βαρεις ηχους. Αλλα μια κιθαρα δεν την παιρνεις μονο για τον ηχο της, αν και θα πρεπει να ειναι το πρωτο που σε απασχολει, γιατι αμα σε χαλαει ή δεν την γουσταρεις τοσο πολυ παλι δεν θα βγαλεις καλο ηχο, ακομα και η ψυχολογια παιζει ρολο στον ηχο, θα πρεπει να το γουσταρεις καργα το οργανο. Και οι bc rich που εχουν αναφερθει ειναι μια χαρα οργανα, το θεμα ειναι εσενα αν σε βολευουν λογω σχηματος. Εγω παντως ειμαι les paul τυπος, αν θες καμια προταση κιθαρας γι'αυτο το σχημα μου λες. Βασικα μεχρι ποσα λεφτα εισαι διατεθειμενος να δωσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σχημα της warlock με βολευει πιο πολυ απο to les paul αλλα αν ειναι να παρω καλυτερη κιθαρα στα ιδια λεφτα(γυρω στα 800 παιζουν αυτες) θα το συνηθισω υποθετω.ελεγα να δωσω μεχρι ενα χιλιαρικο αφου ειμαι και amateur,αν εχεις να προτεινεις κατι για μεταλοριφοκατασταση(και ας ειναι les paul) δεκτον,απλα εχε κατα νου οτι δεν θελω την κιθαρα μονο για το σπιτι αλλα θελω να ηχογραφησω καποια πραγματα σε στουντιο γι αυτο ψαχνομαι τοσο,για σπιτι κρατουσα και την ibanez...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.αλλα μετα ακουσα και μεγαλο κραξιμο για τις bc rich και προβληματιστικα.εσυ ποια θα

Το θεμα ειναι τι σου αρεσει εσενα στο ματι και στο χερι και οχι τι ακους απο αλλους,οσο για το κραξιμο που λες....αυτοι που κραζουν ζητημα αν εχουν πιασει bc rich στα χερια τους.Ειδικα αυτη που εχεις βαλει στο λινκ ειναι αξιολογη κιθαρα.

Δεν υπερασπιζομε τις bc rich ουτε λεω οτι ειναι υπερκιθαρες αλλα αυτο που λες ειναι συνηθες φαινομενο ειδικα στις ιibanez,b.c.rich....

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πιο πολυ η bc rich ειδικα με μια ωραια θηκη coffin gasket! αλλα ακουγοντας τα samples του θωμα η esp ακουγεται οντως καλυτερη κιθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πιο πολυ η bc rich ειδικα με μια ωραια θηκη coffin gasket! αλλα ακουγοντας τα samples του θωμα η esp ακουγεται οντως καλυτερη κιθαρα...

Τα samples που εχει που λεει Rock,blues κλπ νομιζω οτι ειναι σε ολες ιδια αν λες αυτα.

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι παιγμενα με την αντιστοιχη κιθαρα καθε φορα,αν αντιπαραβαλεις σε δυο παραθυρα δυο διαφορετικες κιθαρες θα το ακουσεις,αυτος ειναι υποθετω ο λογος που το κανουν και γι αυτο δεν εχει σε ολες τις κιθαρες samples...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου