Προς το περιεχόμενο

Above the clouds


spy2m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά! Παρακολουθώ καιρό το forum και θα ήθελα να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους για όλη τη σπουδαία δουλειά που γίνεται εδώ....

 

Στο δια ταύτα λοιπόν...

 

Είμαι σχετικά καινούργιος στο home recording και ακόμη έχω πολλά πράγματα να μάθω, όμως θα εκτιμούσα πολύ τις απόψεις σας για το κομματάκι που έγραψα και πως θα μπορούσα να το βελτιώσω... Κάθε κριτική ευπρόσδεκτη και να είστε σίγουροι ότι θα τη λάβω πολύ σοβαρά υπόψη..

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων....

Above_the_clouds.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες!!

 

Μου άρεσε πάρα πολύ αυτό που άκουσα, σίγουρα θα σου προτείνουν τα παιδιά εδώ τίποτα ήχους να χρησιμοποιήσεις ώστε να ακούγεται πιο ρεαλιστικά τα όργανα (δυστυχώς εγώ δε ξέρω επ' αυτού). Πάντως πολύ ωραίο το κομμάτι!!

 

Και χάρηκα πάρα πολυ που άκουσα πιάνο και όχι κιθάρα!! ;D

 

(Α πες και τι και πως το έγραψες να ξέρει ο κόσμος!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήλθες κι απο 'μένα!

 

Πραγματικά πολύ ωραίο κομμάτι, τα περάσματα με τις ελλατωμένες μου αρέσουν πάρα πολύ, του δίνουν ένα πιο baroque χαρακτήρα σ'αυτά τα σημεία.

Στο 2:05 να φανταστώ οτι ήθελες να βάλεις strings, γιατί έτσι θα μου ακουγόταν καλύτερα.

Δεν ξέρω τι VSTi χρησημοποιείς, αλλά εγώ στη θέση σου, θα δοκίμαζα να βάλω εκεί full strings με λίγο περισσότερο βάθος και ανεβασμένα τα μπάσσα (στα strings).

Αλήθεια, τι VSTi έχεις βάλει?

 

Και πάλι μπράβο για το κομμάτι σου.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους κατ' αρχήν που μπήκατε στον κόπο να το ακούσετε...

 

Όπως σας είπα είμαι καινούριος στο άθλημα, και έτσι χρησιμοποίησα τα ήδη υπάρχοντα  VSTi του Cubase Essential (τραγικός ε?) καθώς ακόμη δεν έχω ψαχτεί ιδιαίτερα με τους ήχους ώστε τα όργανα να ακούγονται πιο ρεαλιστικά  :-[. Παρεπιπτώντος τα φωτα σας θα ήταν παραπάνω παραπάνω από ευπρόσδεκτα σε αυτό το θέμα....

 

Ο στόχος στο 2:05 ήταν για strings (... και μεταξύ μας αυτό νόμιζα ότι είχα βάλει αλλά ξέρω ότι ο ήχος τους δεν είναι καλός).

 

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και τα σχόλια σας.... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ όμορφο, μπράβο.

Με ηχητικές αδυναμίες (στε(γ)νό βιολί και λίγο ψεύτικες stringoχροιές) αλλά όπως ειπώθηκε διαφορετικά όμορφο και όμορφα διαφορετικό από τα clips (αντε και του Νικόλα μέσα που μας κακόμαθε το αυτί στα αληθοφανή κομπιουτεροκλασσικοακούσματα) που συνήθως ανεβαίνουν.

Keep 'em coming.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν μπράβο!Πολύ ωραία η ιδέα σου.Έχω να παρατηρήσω τα εξής....

 

Όταν άρχισε το κομμάτι,περίμενα πως στη συνέχεια το αρχικό θέμα θα πάει και παραπέρα.Όχι τόσο αρμονικά-που ήταν θαυμάσιο-όσο για το θέμα τής ενορχήστρωσης.

Δηλαδή αυτό το συνεχόμενο αρπέζ στο πιάνο προσωπικά με κούρασε.Ίσως να έδινες το ρόλο σε τύμπανα ή άλλα έγχορδα.

Μια εναλλαγή ας πούμε με κιθάρα θα φρεσκάριζε το κομμάτι νομίζω.

 

Πολύ καλή άποψη πάντως.Συγχαρητήρια!

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ που παιρνετε το χρόνο να μοιράζεστε την άποψη σας.

 

Pacoman, σε ότι αφορά το θέμα της ενορχήστρωσης που αναφέρεις, ήταν ακριβώς αυτός ο προβληματισμός μου. Πως θα εμπλουτίσω το κομμάτι ώστε τα αρπίσματα να μη γίνονται κουραστικά χωρίς όμως να χαθεί το βασικό θέμα... Ευχαριστώ για τις προτάσεις σου και εννοείται ότι θα πειραματιστώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιο και διαφορετικο απο

οτι εχουμε συνηθισει (επιτελους  :P)

 

Eμενα δεν με ακουρασαν τα arpeggios

του πιανου. Tο string section σιγουρα

με αλλους ηχους θα ηταν καλυτερο.

Aν θες δοκιμασε τo Miroslav Philarmonik Orchestra vst,

αξιζει προσοχης.

 

A, επισης πολυ ωραια αρμονια  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου