Προς το περιεχόμενο

Απορια με την συνδεση ενισχυτη-καμπινας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω καινουριο ενισχυτη και εψαχνα στο thomann για να βρω καλωδιο για να συνδεσω τον ενισχυτη με την καμπινα αλλα δεν βρηκα τιποτα.τα μονα που βρηκα ηταν καλωδια για οργανα.ειμαι τοσο τυφλος ωστε να μην τα βρισκω η δεν εχει το thomann??(πραγμα λιγο απιθανο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι όντως δύσκολο να βρεις Lautsprecherkabel αν δεν ξερεις ...Γερμανικά :)

 

πάντως υπάρχει κατηγορία στο Online Catalogue -> Cables and Plugs -> Speaker Cables

http://www.thomann.de/gr/speaker_cables.html

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια, ίσως χαζή για κάποιους, ερώτηση; Τι διαφορά έχει το οποιοδήποτε καλώδιο για όργανο από το ιδικό καλώδιο για καμπίνα; Τόσο καιρό έχω απλά καλώδια για να συνδέω την κεφαλή με την καμπίνα μου. Τι παραπάνω μπορεί να προσφέρει ένα φθηνό ιδικό καλώδιο για καμπίνα. Επίσης είδα ότι δεν έχει καλώδια για καμπίνα με γωνία, τα οποία εμένα με έχουν βολέψει πολύ. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος γι' αυτό;

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλωδιο για ΟΡΓΑΝΑ (αυτο που χρησιμοποιεις εσυ απο οτι καταλαβα) ειναι ΕΙΔΙΚΟ καλωδιο και ΕΝΤΕΛΩΣ ακαταλληλο για συνδεση καμπινας-ενισχυτη,το καλωδιο για συνδεση καμπινας- ενισχυτη δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα απλο καλωδιο πριζας (για ηλεκτρικες συσκευες δηλ.οπως η....τοστιερα σου) που επειδη εχει ΠΟΛΥ μεγαλυτερη διαμετρο απο το καλωδιο κιθαρας (που μαλλον χρησιμοποιεις τωρα) ειναι πολυ καταλληλοτερο για να περναει ΡΕΥΜΑ μεσα απο αυτο, αρα δεν κινδυνευεις να γινεις...ψητος..... (οπως συντομα θα γινεις ΕΣΥ αν συνεχισεις να χρησιμοποιεις καλωδιο κιθαρας για να συνδεεις την κεφαλη σου με τον ενισχυτη σου)  

 

ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙΣ ΤΟΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΟΥ (μια και μπορει να τον "μπερδεψεις" και να μη βλεπει το σωστο loading).

 

η συμβουλη μου ειναι να κρατησεις τα ΒΥΣΜΑΤΑ που εχει το τωρινο σου καλωδιο και να πας στον ηλεκτρολογο της γειτονιας σου να αγορασεις λιγο καλωδιο για ΠΟΡΤΑΤΙΦ ( ;D ξερει αυτος) και να φτιαξεις μονος σου ενα ΣΩΣΤΟ καλωδιο για να συνδεεις την κεφαλη με τον ενισχυτη σου...

 

 

Επίσης είδα ότι δεν έχει καλώδια για καμπίνα με γωνία, τα οποία εμένα με έχουν βολέψει πολύ. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος γι' αυτό;

 

οχι δεν υπαρχει,μπορεις ανετα να φτιαξεις speaker cables με γωνιες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς δλδ που δεν έχω λαμπαδιάσει ακόμα με τα 120 watt... Και να φανταστείς ότι εδώ και πολλούς μήνες όχι μόνο έχω καλώδια κιθάρας αλλά τα κλασικά κακομοίρικα καλώδια που δίνουν τσάμπα δώρο με καμιά κιθάρα. Και πάνω που είχα βρει χρησιμότητα για 2 από τα πολλά που έχουν μαζευτεί. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

facebook.com/potergeist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακριβά που έχει ο thomann έχουν λόγο ύπαρξης έχουν;

Εγώ έχω ακολουθήσει τη συμβουλή του superfunk και έχω φτιάξει μόνος μου απο χοντρό καλώδιο που είναι για ηλ, συσκευές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου