Προς το περιεχόμενο

P90 για Les Paul Custom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα...

Πριν λίγο καιρό πήρα μια Gibson Les Paul Custom Black Beauty του '85.

Κατ'αρχήν να πω πως έχω πάθει μεγάλη πλάκα...αν και πάντα είμουν ταγμένος φανατικά στο "Fender στρατόπεδο"(Jazzmaster,Tele) τώρα με βλέπω με το ένα πόδι στο "αντίπαλο" :D Πέρα απ'τα βρώμικά της τα οποία το ήξερα ότι σκοτώνουν,έχει απίστευτα καθαρά,ειδικά με τον neck μαγνήτη..βέβαια δεν μιλάμε για το πόσο ΟΓΚΟ έχει..τελικά αυτο που υποστηρίζουν κάποιοι οτι πρέπει να παίξεις με 10 Les Paul για να βρεις μια που να παίζει καλά,ίσως να ισχύει,απλά εγώ πρέπει να είμουν τυχερός και δεν χρειάστηκε να παίξω τις άλλες 9 :D .Βέβαια έχει και τα μειονεκτήματα της..είναι βαρια,είσαι δηλαδή μετά από κάποιο σημείο σε φάση "κάτω απ'τη κιθάρα!",κατά το "κάτω απ'τη μπάρα!" :D ,όπως επίσης και το ααάπειρο sustain της(για κάποιους βέβαια αυτό δεν έιναι μειονέκτημα).

Τέλος παντων..αρκετά..άλλο ήθελα να ρωτήσω..συγχωρέστε μου την ακατάσχετη πολυλογία αλλά δικαιολογείται κάπως απ'τον υπερβολικό ενθουσιασμό μου :)

Θέλω να βάλω P90 bridge,αλλά σε humbucker size..έχει να προτείνει κάποιος κάποιον?Βρήκα τους SD Phat cat..τους έχει παίξει κάποιος?Τίποτα άλλους?

 

1000 ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γίνω λίγο σπαζαρ%$#ης και να σε ρωτήσω τι ακριβώς δεν σου αρέσει στον bridge;

Ψάχνεις π.χ. περισσότερη ατάκα;

Αν βάλεις Ρ90 στον bridge σκέψου ότι συχνοτικά η διαφορά με τον neck θα είναι τεράστια, δηλαδή ο bridge θα σου ακούγεται πολύ "ψόφιος" χαμηλά, σε σχέση πάντα με τον neck.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοιειναι εξαιρετικοι και σε σχετικα λογικη τιμη...

 

γιατι ομως θες να αλλαξεις τον μαγνητη απο τη στιγμη που η κιθαρα σε εχει ενθουσιασει?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσεκαρε εδω' date='

http://store.guitarfetish.com/me90gocaalp9.html

Cheers![/quote']

Σαν κάτοχος ενός Mean-90 Στην Johnson LP δεν μπορώ να πώ οτι ενθουσιάστηκα.. Έχει περισσότερο μουντό ήχο απο έναν μονό και λιγότερο όγκο απο έναν διπλό...

Για μένα, είναι καλύτερος για βρώμικο παίξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολυ παιδιά για τις τόσο άμεσες απαντήσεις! :)

Ναι ρε συ Κwstas79..ακριβώς αυτό!Αttack..bite,growl..όλα τα χαρακτηριστικά δηλαδή των P90s που είναι απωθημένο μου χρόνια...Θα μου πεις τότε,εεε πήγαινε και πάρε μια vintage LP/SG Junior με P90 που είναι η καλύτερη κιθάρα ever...επίσης έχουν ήδη αισθητή διαφορά σε output με τον neck,παρόλο που ο bridge είναι ρυθμισμένος πολύ ψηλά..μήπως να χαμηλώσω τον neck?? :D Bασικά για να μην σας κουράζω θέλω να συνδιάσω τον συνδυασμό HB/P90 σε μια κιθάρα..βλ.Νeil Young ,βέβαια αυτός έχει mini-humbucker και ΤΟΝ ΗΧΟ...

Anyway...thanx και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως καλύτερα να βάλεις ένα ζευγαράκι P90 στο λεσπόλι σου, καλύτερα καθαρά θα έχεις από τον neck και γενικά πιό ισορροπημένο ήχο από το σετ. Έκτος αν γουστάρεις ανωμαλίες οπότε κάνε ότι σκέφτεσαι.

Αν στην τελική πας για ΗΒ-Ρ90, πρέπει να χαμηλώσεις πολύ τον ΗΒ για να ισορροπήσει το σετ αυτό.

Καλές μοντίφες φίλε! ;)

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ολες τις Les Paul πρεπει να κατεβασεις ΠΟΛΥ τον neck για να ισορροπησει με τον bridge. :wink:

 

ο ηχος του Neil Young δεν οφειλεται μονο στη κιθαρα του αλλα κυριως στον τιγκαρισμενο Fender Deluxe ενισχυτη του.. καθως και σε μερικα αλλα..

 

κολπακια.... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσεκαρε εδω' date='

http://store.guitarfetish.com/me90gocaalp9.html

Cheers![/quote']

Σαν κάτοχος ενός Mean-90 Στην Johnson LP δεν μπορώ να πώ οτι ενθουσιάστηκα.. Έχει περισσότερο μουντό ήχο απο έναν μονό και λιγότερο όγκο απο έναν διπλό...

Για μένα, είναι καλύτερος για βρώμικο παίξιμο

 

Ναι αλλα αυτος ακριβος ειναι ο ηχος ενος Ρ-90! :lol: :lol:

Α...και μην ξεχναμε και το βουητο 60 Hz cycle hum! :lol: :lol:

 

geofet9 παρ'ολο που λατρεθω τους Ρ-90 και εχω μια Gibson Les Paul special,δεν ειμαι της αποψης να αλλαξεις μαγνητες στην Gibson ,δεν θα πειραζα ενα τετοιο εργαλειο,ειδικα επειδη ειναι του '85!

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σε όλες τις LP/SG που έχω παίξει, συμπεριλαμβάνεται φυσικά και η δική μου, όντως πρέπει να χαμηλώσει κανείς πάρα πολύ το neck μαγνήτη για να μπορεί να αλλάζει θέσεις με ισορροπημένο ήχο.

 

Φαντάζομαι ένας P90 με περισσότερο ακόμη attack στη θέση bridge θα κάνει τα πράγματα ακόμη πιο περίεργα. Αν θέλεις να μειώσεις το sustain της LP καλύτερα πειραματίσου με τα ποτενσιόμετρα της κιθάρας, είναι απίστευτο πόσο ευαίσθητα "ακούνε" στις αλλαγές, αλλιώς θα πρότεινα να αλλάξεις όλο το set με P90s. Μου φαίνεται πολύ ανώμαλος ο συνδυασμός των δύο ειδών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου