Προς το περιεχόμενο

Adespotoi Alites-DiCe


AstrO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα Παιδια..

Πρωτα Απο ΟΛα Ευχαριστω Οπιον Αφιερωσει Τον Χρονο Του Γιαυτο Το Θεμα..

 

Λοιπον Μετα Απο Προσπαθειες Εβγαλα Αυτο Το Κοματι...(δεν ξερω γιατι αλλα στο ΓιουΤιυμπ ΔενΑκουγεται Πολυ Καλα Αν Το Κατεβασετε Γινεται Καλυτερη Ποιοτητα..)

 

Adespotoi Alites-DiCe

 

Αυτο Εδω Ειναι..

Αν Θελετε Και Μπορειτε Πειτε Μου Γνωμες...

Σας Ευχαριστω Ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε πρώτη φάση το αποτέλεσμα είναι αποδεκτό και απόλυτα χρήσιμο για περεταίρω επεξεργασία ή για να το ακους με τους φίλους σου. Αρα η ηχογράφηση αρχικά πέτυχε.

 

Ποιο είναι όμως το ζητουμενο εδώ;

Δεν θα κρίνω τους στιχους γιατί είναι αισθητικό το θέμα και όχι τεχνικό.

 

Θα σου πω όμως ότι ενορχηστρωτικά έχει πρόβλημα.

Ακούω 2 λούπες. Ενα λικ πιάνου και ντραμς. Μπάσο;

Το χαμηλό μέρος του κομματιού εκπροσωπείται μόνο από τη μπότα που δεν είναι αρκετή. Σι, Λα, Ρε, Σι, Μι, ένα πολύ απλό ριφ σε ένα synth bass θα κάνει τη νύχτα μέρα.

 

Συνθετικά το κομμάτι δεν έχει εξέλιξη. Είναι ένα κουπλέ. Δεν χαρακτηρίζεται ολοκληρωμένο τραγούδι. Χρειάζεται τουλάχιστον ένα ρεφραιν.

 

Οπότε για να καταλήξουμε: Αν δεν είσαι μουσικός βρες κάποιον φίλο σου και συνεργάσου. Πρόσθεσε εξέλιξη στο κομμάτι συνθετικά και τόνωσε προσθέτωντας τα βασικά τουλάχιστον.  Η καλύτερα μάθε μουσική... ένα όργανο. Δεν είναι τίποτα αν την αγαπάς. Θα ξεκολλήσεις από τις λούπες και θα παίζεις ο ίδιος τα μέρη. Καλή συνέχεια.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Yaheth, χρειάζεται ένα μπάσο για να «δέσει» το...γλυκό ;D. Καλή προσπάθεια, αλλά με αδυναμίες. Εκτός από το μπάσο, θα έλεγα ότι ότι η μπότα παρά ήταν «έξω», το ίδιο και οι φωνές- βέβαια σε αυτό το στιλ που λες πολλά θέλεις να ακουστούν ευκρινώς οι στίχοι- με αποτέλεσμα να ακούγεται λίγο ασύνδετο με τη λούπα που έπαιζε στο βάθος... Πολύ... βάθος  ;)

Μια φιλική άποψη. Συνέχισε ακάθεκτος και θα το βρεις.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Και για να μην είμαι μόνο λόγια, πάρε και 2 λουπίτσες που έπαιξα. Δυστυχώς είχα μπάσο μπροστά μου και όχι πληκτρα. Δοκίμασε όποιο γουστάρεις.

bass1.wav

bass2.wav

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος  :)

 

θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες στο θέμα του μπάσου, από εκεί και πέρα θα κάνω τις δικές μου παρατηρήσεις

1) το τραγούδι συνθετικά, θα μπορούσα να το θεωρήσω ολοκληρωμένο..δεν μου λείπει ένα ρεφρεν ας πούμε, αλλά μια γέφυρα ίσως ή και τίποτα..αυτό εξαρτάται από σενα και την δικιά σου αισθηση περι του κομματιού..αν εσένα σου λείπει κάτι ας πούμε, υπάρχει χώρος να το προσθέσεις  ;)

2) δεύτερη φωνή χμμ...πειραξέ την λιγο με εκουαλαιζερ, reverb, panning, level..ακούγεται κάπως νομιζω..κοινώς ξαναδούλεψέ την

3) η φωνή σου αυτή καθεαυτή και για το συγκεκριμένο στυλ πάντα, μου άρεσε..μου άρεσε πολύ, θα έλεγα..ακόμα και η αναπνοή πριν τις φρασεις, που την προηγούμενη φορά που σε άκουσα μου φάνηκε ψιλοενοχλητική, τώρα μου φάνηκε πιό στοιχειο της ερμηνειας σου, ας πούμε..έχεις και κωλοπαιδαριστικη χροια που στο ειδος μετράει ;) και γενικώς η ερμηνεια ήταν καλή

4) οι στιχοι επισης καλοί, ωραια αυτά με τα τσιμενταρισμένα γρασιδια κλπ, βέβαια ειναι πράγματα που έχουν ξαναειπωθει, ειναι κάπως στανταράκια στο ειδος, χωρις βέβαια να σημαινει οτι δεν τα νοιώθεις κι ολας  ;) γενικά, θα μπορουσες να εξελιξεις την στιχοπλοκή σου γράφοντας και γράφοντας κομμάτια..σε αυτό ειναι μια χαρά!!

5) το sample πιανάκι ολα τα λεφτά

6) το θέμα ήχος-ηχογραφηση θα το αναβαθμισεις με την τριβή και την εμπειρια

 

well done, από μενα  :)

 

edit: yameth, σ' ωραιος ρε  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Παιδια..

Πρωτα Απο ΟΛα Ευχαριστω Οπιον Αφιερωσει Τον Χρονο Του Γιαυτο Το Θεμα..

 

Λοιπον Μετα Απο Προσπαθειες Εβγαλα Αυτο Το Κοματι...(δεν ξερω γιατι αλλα στο ΓιουΤιυμπ ΔενΑκουγεται Πολυ Καλα Αν Το Κατεβασετε Γινεται Καλυτερη Ποιοτητα..)

 

Adespotoi Alites-DiCe

 

Αυτο Εδω Ειναι..

Αν Θελετε Και Μπορειτε Πειτε Μου Γνωμες...

Σας Ευχαριστω Ολους!

Παιδια Συγνωμη Αλλα Ξεχασα Να Σας Πω Οτι Η Μουσικη Δεν Ειναι Δικια Μου...

Ειναι InstrumentaL  Οποτε ΠεριοριΖομαι Και Λιγακι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με τα κεφαλαία καθε τόσο πως το κανεις? ;D

 

Εμενα δυστυχως μου φανηκε ενοχλητικη η αναπνοη αναμεσα στις φρασεις.

Και το οτι χρησιμοποιηθηκαν όλα τα κλισε του ειδους αυτου. Παιδικη ηλικία, απροσωπη κοινωνια που κατακρινει, φιλια και προδοσια και φυσικά η απαραιτητη περιαυτολογια.

 

Δεν ειναι οτι δεν το'χεις, αλλα θελει δουλεια για να γίνει κατι αξιοπροσεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδια Συγνωμη Αλλα Ξεχασα Να Σας Πω Οτι Η Μουσικη Δεν Ειναι Δικια Μου...

Ειναι InstrumentaL  Οποτε ΠεριοριΖομαι Και Λιγακι....

Μέσα σε 2 προτάσεις έγραψες 3 φάουλ.

 

1. "Ξεχασα Να Σας Πω Οτι Η Μουσικη Δεν Ειναι Δικια Μου" - Η μουσική σύνθεση είναι στο πιάνο ριφ που ξεσήκωσες. Κανονικά πρέπει να έχεις τη συμφωνία του παίκτη/συνθέτη ή απλά μπορεί να είναι μέρος μια συλλογής γι αυτή την δουλειά οπότε δεν σε πειράζει. Εσύ ξέρεις.

2. Ειναι InstrumentaL - Αυτό σημαινει ότι είναι ορχηστρικό . Χωρίς λόγια δηλαδή. Τίποτα άλλο.

3. Οποτε ΠεριοριΖομαι Και Λιγακι - Περιορίζεσαι λόγω αδυναμίας να παίξεις. Το έχουμε καταλάβει αυτό. Σε μουσικούς μιλάς. Διότι μάλλον δεν σου πέρασε από το νου ότι περιορίζεσαι από ότι χρησιμοποίησες με το δικό σου όνομα τη μουσική άλλου. Το έκανες ήδη αφου το ανεβασες στο YouTube. Τώρα δεν αλλάζει τίποτα.

 

Εχεις όμως κάτι... δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, ούτε να σε μειώσω.

Αν καταλάβεις οτι η σύνθεση, εκτέλεση, ενορχήστρωση, Ηχογράφηση, Μείξη, είναι διαφορετικά πράγματα και ασχοληθείς λιγουλάκι με ένα όργανο, τότε θα δεις αυτο που γουστάρεις να έχει αποτέλεσμα και θα πάψεις να εξαρτάσαι από τις λούπες. Θα μπορείς να τις χρησιμοποιείς μεν αλλά θα μπορείς και να αλλάζεις τόνο ή να προσθέτεις τις δικές σου ιδέες... αυτά που δεν βρίσκεις.

 

Για την ώρα βάλε και το μπάσο "στη μίξη" και δες τι συμβαίνει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, ένα ακόμη foul. Τον Dice, του οποίου ιδιοποιείσαι τα graffiti και το όνομα, τον ξέρεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου