Προς το περιεχόμενο

Slow bluesy jam, σας αγάπησα μαντάμ


pascal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια και χαρά ...

 

Βαδίζεις κάπως ανάποδα απ'ότι θα έπρεπε κατα τη γνώμη μου.

Το είδος αυτό είναι απο τα πιο απαιτητικά όσο κι σου φαίνεται παράξενο .

Θα πρέπει να μάθεις πρώτα να ''βρίσκεις'' τη νότα που θέλεις με τα bends και μετά να το εντάξεις στο παίξιμό σου .

Πριν παίξεις κάθε φράση πρέπει να ξέρεις ακριβώς πως θα ακουστεί . Να μπορείς σχεδόν να τις τραγουδήσεις πριν τις παίξεις . Άσε το πολύ gain για αργότερα και μελέτα με καθαρό ήχο .... με distortion δεν έμαθε κανείς να παίζει.

Άκου το backing κάνα δυο φορές για να μπεις στο mood και μετά αποφάσισε τι θα παίξεις .

 

πολύ φιλικά και χωρίς καμία διάθεση κατάκρισης .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι παίζεις σχετικά λίγο καιρό. απ' ό,τι ξέρω, είσαι σε καλό δρόμο. Αν θες να εμπλουτίσεις το μουσικό σου λεξιλόγιο, θα πρότεινα να προσπαθήσεις να βγάλεις, σιγά σιγά, φράσεις κιθαριστών που σου αρέσουν. Αυτό βοηθά και στην εξάσκηση του αυτιού αλλά και στον εμπλουτισμό του παιξίματός σου.

 

Άλλαζε και καμιά θέση πεντατονικής. Ξέρω ότι το συγκεκριμένο μποξ, είναι το πιο βολικό αλλά "ξεβολεύοντας" τον εαυτό σου τον αναγκάζεις να γίνει δημιουργικός :) (αυτό δεν ισχύει μόνο για την κιθάρα, ούτε μόνο για τη μουσική φυσικά)

 

Όσον αφορά τον ήχο. Ωραίο το feedback αλλά το overdrive που ακούγεται δε μου άρεσε. Μου φάνηκε σα fuzz περισσότερο.

 

Υπάρχουν και μερικές πολύ καλές στιγμές οπότε την πρώτη ύλη την έχεις σίγουρα.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παιχταράς, είσαι πολύ επιεικής  ;)

 

Thanks!

 

(η αλήθεια είναι ότι κι' εμένα ο ήχος καλός μου ακούγεται...αλλά περί ορέξεως...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φρασεολογία σου μου άρεσε, όπως και τα μοτίβα: διακρίνω ένα old school feel στο παίξιμο, το οποίο φαντάζομαι επιδιώκεις. Λίγο προσοχή στα bends (αν και είμαι σίγουρος ότι ξέρεις ποια σου έφυγαν-οπότε δεν θα επεκταθώ!) η μόνη μου παρατήρηση. Πάντως το παίξιμό σου είναι συνετό και ώριμο, οπότε είσαι σίγουρα σε πολύ καλό δρόμο!

 

Και τώρα οι ερωτήσεις ( ;D):

-από ότι κατάλαβα (ίσως και λάθος!), μάλλον γράφεις με την les paul. Το υπόλοιπο rig?

-το backing track από που προήλθε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για το σχόλιο!

Ναι, η Les Paul Deluxe είναι, στον bridge.

Ενισχυτής, μικρόφωνο και πεταλάκια το Amplitube 3 :P

 

Θα ανεβάσω το backing track με την πρώτη ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου