Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα μεταξύ δύο Marshall


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Όπως λέει και ο τίτλος, είμαι μεταξύ δύο ενισχυτών που όμως δεν έχω τη δυνατότητα να δοκιμάσω, αλλά θα πάρω έναν εκ των δύο μεταχειρισμένο.

Αυτό που θέλω είναι τη γνώμη σας αν φυσικά έχετε παίξει με κάποιον απ'τους δύο ή καλύτερα και με τους δύο, οπότε και θα με βοηθήσετε πάαααρα πολύ.

Ο ένας είναι ο Marshall MG100DFX 1X12"

Και ο άλλος είναι ο Marshall MG101FX 1X12"

 

Το ζητούμενό μου είναι ποιος απ'τους δύο έχει πιο πολύ γκάζι στο βρώμικο που να καλύπτει από OD μέχρι και λίγο Distortion (αν και δουλεύω πάντα με Booster, οπότε ένα δυνατό OD είναι αρκετό) και να έχει ωραίο καθαρά και όσο γίνετε πιο ακομπρεσσάριστο.

 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία (fx loop, preamp stage, power stage, in/outs κλπ) θα είναι επιπλέον συν.

 

Α, και για να σας προλάβω παίζω σχεδόν πάντα με stratocaster και Stacked Humbuckers ή EMG SA, πιο σπάνια με διπλούς (DiMarzio στην πλειοψηφία τους).

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εισαι σιγουρος πως θες να παρεις marshall mg και μαλιστα χωρις να τον δοκιμασεις; Για να μην κλαις τα λεφτα σου, ακομα και λιγα να ειναι, γι'αυτο το λεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος πως θες να παρεις marshall mg και μαλιστα χωρις να τον δοκιμασεις; Για να μην κλαις τα λεφτα σου, ακομα και λιγα να ειναι, γι'αυτο το λεω...

Βασικά έχω ακούσει τον 30άρη (αυτόν με το μεγάλο MG logo) και μου άρεσε πάρα πολύ.

Βέβαια τον θέλω για δεύτερο, αφού ενισχυτή καλό έχω.

Επίσης τα 20kgr είναι πολύ δελεαστικά μπροστά στα 35kgr του λαμπάτου.

Τέλος, σ'αυτόν θα κάτσουν 4 πεταλάκια (Boost, wah, delay, chorus) και σε συνδυασμό με τα λίγα του κιλά, θα μου κάνει τη ζωή εύκολη στις μεταφορές.

 

Οπότέ, εκτός των παραπάνω μένουν να λυθούν οι πρώτες απορίες μου και επ'ευκαιρία, αυτό που λέει ότι αποθηκεύει settings, τι αποθηκεύει? Μόνο τα εφέ ή και το master EQ με το γκάζι?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον σκέφτεσαι για καινούριο πάντως είναι πολλά τα λεφτα για Marshall MG και μαζί με το footswitch που πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά πάει γυρω στο 400άρι. Με τόσα χρήματα παίρνεις έναν πιο απλό ενισχυτή χωρίς εφφέ (αφού θα χρησιμοποιείς τα πεταλακια σου)

και με ένα καλό Marshall Type distortion πετάλι και είσαι κύριος.

Αν τον έχεις βρει μεταχείρισμένο σε καλή τιμή τότε πάσο.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον έχεις βρει μεταχείρισμένο σε καλή τιμή τότε πάσο.

Ναι για μεταχειρισμένο μιλάω, αλλά ποιον απ'τους δύο?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες την γνώμη ενός ακροατή έχω ακούσει και τους 2 σε (διαφορετικά) προβάδικα από τον κιθαρίστα μας... Νομίζω πως καλύτερη "γεύση" μου είχε αφήσει ο MG100DFΧ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά έχω ακούσει τον 30άρη (αυτόν με το μεγάλο MG logo) και μου άρεσε πάρα πολύ.

Τον άκουσες, οκ. Τον έπαιξες; Έχει διαφορά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα εγώ έχω τον mg 30 cdr κολλητός είχε πάρει τήν επόμενη σείρα fx η οποία ήταν και πιό ποιοτική έλεω εφφε ο δικός μου δουλεύει 10 χρόνια χωρις να κάνει πραγματικά τσικ.για 2 ος ενισχυτης που λες είναι μια χαρά πραγματικά το αγαπάω αυτο το κουτάκι και ενω έχω πάρει ενα σκασμό πράγματα πεταλάκια κτλπ,πεταλιέρες κιθάρες ακόμα δεν έχω βρεί με τί να το αλλάξω...μ'αρεσει το καθαρό κανάλι αλλα στους 100αρηδες που εχω παίξει σε studio το overdrive κανάλι είναι σκατά,ξέρω άτομο που χε τον κατοσταρι και τον 15αρη και πούλησε τον κατοσταρη και έμεινε με το 15 ,βεβαιά με ένα md θα σαι κομπλέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον άκουσες, οκ. Τον έπαιξες; Έχει διαφορά.

Ναι έπαιξα με τον 30άρη, αυτό εννοούσα όταν είπα ότι τον άκουσα, σόρρυ λάθος διατύπωση.

 

...στους 100αρηδες που εχω παίξει σε studio το overdrive κανάλι είναι σκατά,ξέρω άτομο που χε τον κατοσταρι και τον 15αρη και πούλησε τον κατοσταρη και έμεινε με το 15 ,βεβαιά με ένα md θα σαι κομπλέ

Με MD δεν παίζω, αλλά OD-booster έχω πάντα, οπότε αν με καλύπτει το OD του marshall και βγαίνει ΟΚ το booster θα το κάνει και lead.

 

Αν θες την γνώμη ενός ακροατή έχω ακούσει και τους 2 σε (διαφορετικά) προβάδικα από τον κιθαρίστα μας... Νομίζω πως καλύτερη "γεύση" μου είχε αφήσει ο MG100DFΧ...

Από ποια άποψη εννοείς καλύτερη "γεύση", από καθαρό, βρώμικο ή και τα δύο?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου