Προς το περιεχόμενο

Δίλημμα μεταξύ δύο Marshall


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από ποια άποψη εννοείς καλύτερη "γεύση", από καθαρό, βρώμικο ή και τα δύο?

Κυρίως το βρώμικο κανάλι μου άρεσε αρκετά αλλά και το καθαρό του ήταν αξιοπρεπέστατο για τρανζίστορ... Με την πεταλιέρα στο input δεν έσπαγε/μπούκωνε όπως κάνουν πολλοί τρανζιστοράτοι με το καθαρό τους...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Κατά δεύτερον, κατέληξα τελικά στον MG101FX, καθοριστικό ρόλο έπαιξε αυτό:

O MG101FX αποθηκέυει τα πάντα εκτός από το master volume στα 4 presets που έχει για τα κανάλια. Για να μπορείς να τα ανακαλείς όποτε θες σε φάση live θα χρειάζεσαι το 4 button Footswitch της Marshall που πουλιέται εξτρα.

Για μένα το παραπάνω μεταφράζεται σε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκολία, αφού με μία κιθάρα και ένα wah είμαι έτοιμος για hit&run φάσεις, βέβαια θα αγοράσω και το εξτρά 4πλό πετάλι το οποίο με χαρά είδα ότι έχει και κουρδηστήρι :o

Το σκεπτικό του 4πλου footswitch είναι clean. crunch, od, distortion βάζω και το wah and that's it!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκεπτικό του 4πλου footswitch είναι clean. crunch, od, distortion βάζω και το wah and that's it!

 

Μπορείς να έχεις και όποιο συνδυασμό καναλιών με settings θες. πχ. OD1 ,OD1 delayed , Clean , Clean Chorused . Απο αποψη ευελιξίας ο 101FX σκίζει και κινείται στα πρότυπα του JVM. Οταν τον πάρεις κάνε και κανένα Review εδώ με κανα καλό κλιπάκι.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να έχεις και όποιο συνδυασμό καναλιών με settings θες. πχ. OD1 ,OD1 delayed , Clean , Clean Chorused . Απο αποψη ευελιξίας ο 101FX σκίζει και κινείται στα πρότυπα του JVM. Οταν τον πάρεις κάνε και κανένα Review εδώ με κανα καλό κλιπάκι.

Ναι για τέτοιους συνδυασμούς μιλάω, άρα δεν θα κουβαλάω και εφέ μαζί μου.

Για review ναι θα κάνω, τώρα αν θα είναι απλά καλό ή πολύ καλό θα δείξει μιας και αυτές τις μέρες φτιάχνω τον χώρο μου (αναδιάταξη λόγο στριμοκωλίασης  ;D), άρα επιφυλάσσομαι.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον MG100dfx τον είχα και μάλιστα του είχα βάλει και χέρι διότι είχε χαλάσει το ανεμιστηράκι (κλασσικό πρόβλημα μάρσαλ) και δεν είχε πολύ γκάζι για τα γούστα μου(80s metal, hard rock, glam).

Είχε παραμόρφωση όταν έβαζα δυνατούς διπλούς μαγνήτες και ειδικά σε chords, απλά έλλειπε λίγο το lead για σόλο, που θα έπαιρνες αν είχε ενσωματωμένο κάποιο έξτρα boost button ή κάτι τέτοιο. Πιστεύω, με ένα treble booster ή dist με χαμηλά το gain και τέρμα level, θα έχεις το απαραίτητο γκάζι.

Άλλο θέμα που προσωπικά εντόπισα είναι το μεγάφωνό του. Όχι γιατί δεν ήταν καλό, μια χαρά eminence ήταν! Απλά, ΔΕΝ του ταίριαζε κατά τη γνώμη μου.  Μόλις δοκίμασα επάνω το celestion seventy 80, άλλαξε εντελώς ο χαρακτήρας του. Από φουλ μεσαίος και vintage που ακουγόταν, απέκτησε μπάσο και πρίμες που δεν είχε.  Επίσης, διαφορά είδα κι όταν έβγαζα την πλάτη του ώστε να γίνεται open back.

Αν ο ήχος που ψάχνεις θέλεις να έχει πολλές μεσαίες και να έχει vintage χροιά, τότε σε καλύπτει το στοκ eminence 12"

Οι νέοι mg με την ψηφιακή καταχώρηση καναλιών (άρε line6, σ΄αντιγράφουν όλοι...), έχει περισσότερη ηχητική ευελιξία. Από μια σύντομη δοκιμή που έκανα στον 101 σε στουντιάκι, έχουν πιστεύω περισσότερο γκάζι και διαβαθμίσεις για crunch έως lead ήχους. Στα προηγούμενα μοντέλα έπρεπε να χειρίζεσαι συνέχεια  level, master και το gain για να πετύχεις τέτοιους ήχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου