Προς το περιεχόμενο

Έχετε δοκιμάσει bypassing στα pots της κιθάρας σας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι σχετικό έχω διαβάσει κατά καιρούς δείχνει ότι οι ημιάγριοι που δε χρησιμοποιούμε καθόλου τα pots δεν έχουμε κάτι να χάσουμε. Δινει όντως όμως κάτι διαφορετικό από ένα τυπικό κύκλωμα με volume - tone στο 10;

Με ενδιαφέρει να μάθω από όσους εκαναν τη μετατροπή τι διαφορές παρατηρήσατε, σε τι κιθάρα και τι μαγνήτες. Έχουμε κανέναν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οι περισσότερες κιθάρες μου έχουν no load tone pots ή ,οι Gretsch, κυκλώματα που το αφαιρούν τελείως, να σου πω τώρα ότι ακούω διάφορες με αυτές που δεν έχουν όταν είναι και τα δύο στο τέρμα?(που πάντα είναι μια και μισώ τον ήχο της ηλεΧτρονικης κιθάρας με τα pots όχι τσιτα)

Όχι δεν ακούω.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Solitude είπε

Δινει όντως όμως κάτι διαφορετικό από ένα τυπικό κύκλωμα με volume - tone στο 10;

 

 

Εννοείς να είναι μόνιμα bypass ή να υπάρχει κύκλωμα με κάποιο switch που να τα κάνει bypass αν θέλουμε?

 

Γιατί αν αναφέρεσαι στην 2η περίπτωση, αυτό εξυπηρετεί αυτούς που χρησιμοποιούν τα pots.

Βάζεις πχ το vol στο 6, και όταν θέλεις να το τερματίσεις, αντί να κουνάς το pot, κλικάρεις τον διακόπτη.

Έτσι με δύο κλικ, μπορείς να βρίσκεσαι από το 6 στο 10 και πάλι στο 6, χωρίς να κουνάς το pot συνέχεια, ψάχνοντας που να το βάλεις.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΑΘΟΣ ΠΟΣΤ (ας το σβήσει κάποιος).

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Solitude είπε

Ότι σχετικό έχω διαβάσει κατά καιρούς δείχνει ότι οι ημιάγριοι που δε χρησιμοποιούμε καθόλου τα pots δεν έχουμε κάτι να χάσουμε. Δινει όντως όμως κάτι διαφορετικό από ένα τυπικό κύκλωμα με volume - tone στο 10;

Με ενδιαφέρει να μάθω από όσους εκαναν τη μετατροπή τι διαφορές παρατηρήσατε, σε τι κιθάρα και τι μαγνήτες. Έχουμε κανέναν;

 

Έχω μια Telecaster που μετέτρεψα σε 50s κύκλωμα με blend και άρα δεν υπάρχει tone πλέον παρά μόνο σε μια fixed ρύθμιση στη θέση 3 του επιλογέα (αυτή που θα ήταν κανονικά ο neck).

Σε αυτή την κιθάρα άκουσα διαφορά. Περισσότερα πρίμα και ίσως λίγο παραπάνω output. To αν αυτό είναι καλό ή κακό είναι φυσικά θέμα γούστου. Για τη συγκεκριμένη κιθάρα είμαι διχασμένος.

Το θετικό αλλά και το αρνητικό της είναι ότι έγινε ξυράφι. Θετικό είναι γιατί είναι ένας ήχος που δεν έχω απο καμιά άλλη κιθάρα, ενώ στην προηγούμενη κατάσταση έχοντας μια Stratocaster, μία Jazzmaster και μια SG Junior, οι διαφορές της Telecaster ήταν μικρότερες, σε σημείο που δεν είχε και τόσο πολύ νόημα να την κρατάω. Αρνητικό γιατί πλέον δεν την λες και all around κιθάρα...😅 

 

Έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι το συγκεκριμένο κύκλωμα ίσως θα ταίριαζε καλύτερα σε κάποιον Νocaster ή Βroadcaster στυλ μαγνήτη που έχουν συνήθως περισότερα μεσαία και λιγότερα πρίμα. Αλλά οι Fralins είναι πολύ καλοί για να τους αλλάξω. 

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο καλύτερος τρόπος να καταλάβεις τις διαφορές είναι να παίξεις μια esquire.

Εκεί, με τον ένα μαγνήτη και τις 3 θέσεις του διακόπτη αποφασίζεις.

Οι διαφορές υπάρχουν, ο εκάστοτε παίκτης όμως τις αξιολογεί ανάλογα με τις ανάγκες και τις προτιμήσεις του.

  • Συμφωνώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Εννοείς να είναι μόνιμα bypass ή να υπάρχει κύκλωμα με κάποιο switch που να τα κάνει bypass αν θέλουμε?

 

Το πρώτο φυσικά, το δεύτερο δεν ήξερα καν ότι γίνεται! 

 

Ευχαριστώ άπαντες για την τροφή για σκέψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Solitude είπε

δεύτερο δεν ήξερα καν ότι γίνεται!

 

Google "no load pots"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου