Προς το περιεχόμενο

Fender Robben Ford έχει παίξει κανείς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και τον τελευταίο καιρό υπάρχουν αρκετά θέματα που αφορούν θεωρητικές προσεγγισεις διαφόρων οργάνων,

 

Θυμήθηκα όταν μικρός πήρα στα χέρια μου το πρώτο μου fender frontline και μέσα σε όλα είδα την τότε νεοκυκλοφόρητη Fender Robben Ford.

Η κιθάρα με παραξένεψε τότε γιατι μου φάνηκε σαν η Fender να πλησιάζει επικίνδυνα την gibson. Αν δεν κάνω λάθος βέβαια δεν υπήρξε αντίστοιχη κιθάρα ξανά και εγκαταλείφθηκε ακόμα και απο τον ίδιο τον Ford. Προσωπικά δε θυμάμαι να την είδα ποτέ απο κοντά. Δεν μπορώ να θυμηθω να είχε φέρει τότε ο Καγμάκης καμια.

 

Έχει πιάσει ποτέ κανείς καμια? Πως ήταν? 

 

 

download.jpg

Fender-Robben-Ford-Elite-1993-001.jpg

546c74fa-c46f-4321-8ad4-0de23c87a536.jpg

RFord3.jpg

gettyimages-1221418256-612x612.jpg

images.jpg

Επεξεργασμένο από Shelter

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Shelter changed the title to Fender Robben Ford έχει παίξει κανείς?

Ειχα μια για λιγα φεγγαρια, ουσιαστικα ενα copy της IBANEZ ARTIST ειναι αλλα chambered,

 

 

 

η ΙΒΑΝΕΖ ειναι πολυ καλυτερη (ειχα 2 και τις πουλησα ο βλαξ)  αλλα και πολυ πιο βαρΓια

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eδώ έχουμε μία στιγμή παραφροσύνης και ένα κάπως... "γραφικό" πλησίασμα της Gibson.
Ευτυχώς δεν τόλμησαν να το κάνουν με το logo της Fender στο headstock, έβγαλε η Squier το φίδι από την τρύπα.

Squier M-77
 

csVMaOxh.jpg

Επεξεργασμένο από Nicholas_Chili
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nicholas_Chili είπε

Eδώ έχουμε μία στιγμή παραφροσύνης και ένα κάπως... "γραφικό" πλησίασμα της Gibson.
Ευτυχώς δεν τόλμησαν να το κάνουν με το logo της Fender στο headstock, έβγαλε η Squier το φίδι από την τρύπα.

Squier M-77
 

csVMaOxh.jpg

Αυτή όμως μοιάζει πιο πολύ με την DeArmond M75T απλά με HB. Layout Guild κλπ. Παρεμπιπτόντως M75T είχα και ήταν πολύ ωραία. Απλα για συγκεκριμένα πράγματα.

000000119139835-00-600x600.jpg

Επεξεργασμένο από Shelter
  • Like 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
51 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ειχα μια για λιγα φεγγαρια, ουσιαστικα ενα copy της IBANEZ ARTIST ειναι αλλα chambered,

 

 

 

η ΙΒΑΝΕΖ ειναι πολυ καλυτερη (ειχα 2 και τις πουλησα ο βλαξ)  αλλα και πολυ πιο βαρΓια

Δεν έχω πιάσει τις Fender αλλά έχω πιάσει τέτοιες Ibanez, κάποτε τις έβρισκες και αρκετά φθηνα. Ίσως το chambering βοηθούσε γιατί οι Ibanez εκτός από πάνβαριες ήταν και πολύ πρίμες και λίγο μονολιθικές στην ατάκα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε

και ΠΟΛΥ  μονολιθικές στην ατάκα. 

ΚΟΡΕΚΤΕΝΤ 😅

 

Αυτο οφειλεται στα...3 κιλα brass που εχουν ΚΑΤΩ απο τη γεφυρα (οπως και η YAMAHA SG) ,στα 70s μη ξεχνας ολοι οι ροΟΥΚ κιθαριστες ηθελαν 35 λεπτα sustain και πριμα στο θεο ,μηδεν resonance (μη χαθει κανα millisecond sustain και μας σχιστει κανα καλτσον) και ατακα Bruce Lee (γιατι 4.500 νοτες το δευτερολεπτο ειναι λιγες)

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου