Προς το περιεχόμενο

ενδιαφέροντα εφέ από bugs μηχανημάτων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tις προάλλες πέτυχα ένα Βοss DF2 και δοκίμασα στα γρήγορα αν κάνει κάτι που έκανα με την προσομοίωσή του στην GT6 που χρησιμοποιούσα.

Εν ολίγοις, όταν κρατάς πατημένο το df2 κρατάει την τελευταία νότα που έπαιξες και αρχίζει να της προσθέτει αρμονικές συνεχώς προσπαθώντας να μιμηθεί το feedback που παράγεται όταν πλησιάζουμε τους μαγνήτες της κιθάρας μας στο μεγάφωνο του ενισχυτή.

 

Στην προσομοίωσή του στην GT6 (νομίζω οτι λεγόταν feedbacker) , σε κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις αυτή η λειτουργία δεν μπορούσε να αναπαραχθεί και προέκυπταν συχνοτικά παρελκόμενα που δημιουργούσαν μια δεύτερη μελωδία διαφορετική από αυτή που έπαιζα :)

Το ενδιαφέρον είναι οτι από μια αδυναμία λειτουργίας ενός ψηφιακού μηχανήματος ξεπερασμένης (πλέον) τεχνολογίας, προκύπτει ένας "νέος" ήχος που προσωπικά βρίσκω και μουσικά χρήσιμο και διαφορετικό από τους συνηθισμένους. Το καλύτερο δε ήταν οτι με κατάλληλο χειρισμό των δυναμικών και με σωστό muting των χορδών μπορούσε κανείς να ελέγχει το ποσοστό wet/dry του σήματος.

 

Ο λόγος που ανοίγω το θέμα είναι για να παραθέσετε παρόμοιες εμπειρίες με χρήση εφέ σε ακραίες ρυθμίσεις που λειτουργούν μουσικά παρότι "αντικειμενικά" η χρήση τους σε αυτές τις ρυθμίσεις δεν προβλέπεται καθώς εκεί δεν λειτουργούν "σωστά".

Το κομμάτι είχε ηχογραφηθεί τότε (ούτε που θυμάμαι, αλλά λογικά θα ήταν την περίοδο που είχε πρωτοβγει η GT6) και δεν το βάζω για να παρουσιάσω τη χάλια τεχνική μου και την κανιμοθρίλα στις εφηβικές μου ηχογραφήσεις (ένα rec πάταγα και έβαζα noise suppressor από την πεταλιέρα για να απαλείψω το hum της αλληλεπίδρασης της CRT οθόνης μου με τους μονοπήνιους μαγνήτες μου  ;D ), αλλά για την παρουσίαση του εφέ.

 

ΥΓ. Κάποτε σκέφτομαι να ηχογραφήσω σωστά όσα κομμάτια εκείνης της εποχής νομίζω οτι τρώγονται κάπως. Η πλάκα είναι οτι θα ψάξω να βρω μια GT6 για να αναπαράγω τον ίδιο ήχο, καθώς δεν μπορώ να φανταστώ οτι μπορώ να τον προσεγγίσω με άλλον τρόπο :)

In_the_waiting_room.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο πως αν συνδέσεις το cry-baby ανάποδα, βγάζει έναν περίεργο ήχο. Δεν έχω καταφέρει να τον αναπαράγω καθώς έχω το 535Q. Όποιος θέλει το δοκιμάζει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο πως αν συνδέσεις το cry-baby ανάποδα, βγάζει έναν περίεργο ήχο. Δεν έχω καταφέρει να τον αναπαράγω καθώς έχω το 535Q. Όποιος θέλει το δοκιμάζει :)

 

Μάλλον κάτι σαν αυτό θα παίζει, ενδιαφέρον!

 

Backwards-Wah :P

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον κάτι σαν αυτό θα παίζει, ενδιαφέρον!

 

Backwards-Wah :P

 

 

 

Αυτό δεν είναι το εφέ που κάνει ο Gilmour στο echoes; Με λίγο delay θα ακούγεται ίδιο νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου