Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικού Πιάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

έχω ένα κλασικό πιάνο Doina (ρουμάνικο 40 ετών).

Ο ήχος του έχει χαλάσει πολύ, έχει γίνει πολύ δύσκολο στο παίξιμο, το είδε και τεχνικός και μου είπε ότι δεν αξίζει να δώσω τα χρήματα που χρειάζονται για να το φτιάξω γιατί είναι κακής ποιότητας ούτως ή άλλως.

Σκέφτομαι λοιπόν να το γυρίσω σε ηλεκτρικό. 

Θα ήθελα όμως να "μοιάζει" με πιάνο σαν έπιπλο και εννοείται ο ήχος του και τα πλήκτρα να μη θυμίζουν αρμόνιο. 

Δεν έχω ιδέα από ηλεκτρικά πιάνα, ιδανικά αν κούμπωνε και ένα μικρόφωνο επάνω και υπήρχε δυνατότητα ηχογράφησης θα ήμουν τρισευτυχισμένη!

Budget 3000€ max.

 

Ιδέες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοσήρθες στο φόρουμ!

Νομίζω 3000€ θεωρείται ένα υπέρ-αρκετό ποσό για ηλεκτρικό πιάνο. Μη σου πω ότι πιο πολύ πληρώνεις το "έπιπλο" παρά το όργανο. Θα βρεις πάρα πολλές επιλογές, όλες αξιοπρεπείς με αρκετά πραγματική αίσθηση.

 

Εγώ έχω στο μυαλό μου σαν καλή επιλογή πάντα τα Yamaha Clavinova που παίζουν στις τιμές που ψάχνεις και είναι αξιοπρεπέστατα. Κάτι τέτοιο πχ: https://www.thomann.de/gr/yamaha_clp_735_r.htm, ή https://www.thomann.de/gr/yamaha_csp_170_b.htm. Το δεύτερο κάτι λέει για Mic αλλά δε μπορώ να βρω αν είναι XLR ή κάτι άλλο.

 

Και τα Kawai είναι πολύ καλά εννοείται, σαν αυτό: https://www.thomann.de/gr/kawai_ca_59_r.htm

 

Τα περισσότερα, ειδικά σε τέτοιες τιμές, μπαίνουν σε υπολογιστή και μπορείς να κάνεις ηχογράφηση, είτε κανονικά είτε με λειτουργίες midi. Εκεί βέβαια είναι λίγο πιο περίπλοκο. Το να κάνεις ηχογράφηση ΜΕΣΑ από το ίδιο το πίανο μου φαίνεται λίγο δύσκολο να πω την αλήθεια, γιατί θα θέλει ειδική μνήμη και άλλες λειτουργίες που συνήθως δεν τις έχουν απ'όσο ξέρω, αλλά μπορεί να υπάρχει κάτι. Ελπίζω να υπάρχει κάποιος λίγο πιο εξειδικευμένος για να σε βοηθήσει λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά μπερδεμένη γιατί στα ίδια χρήματα βλέπω αρκετές διαφορές από μοντέλο σε μοντέλο.

Δηλαδή σε αυτά που μου έστειλες, το ένα έχει 44 sounds και το άλλο 692. Και τι εννοούμε sounds? Αυτά που έπαιζε ο Ρος στα Friends με το αρμόνιο? Είμαι εντελώς άσχετη, απλά θέλω να ακούγεται όσο γίνεται σαν πιάνο ακουστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι το καλύτερο ηλεκτρικό πιάνο αυτή τη στιγμή με διαφορά είναι το Kawai MP 11. 

https://www.thomann.de/gr/kawai_mp_11_se.htm

Μπορείς δεις πολλά βίντεο στο youtube γι αυτό το ζήτημα.

Το μόνο χτυπητό του μειονέκτημα είναι ότι δεν έχει ένα εξίσου όμορφο δικό του stand, αλλά νομίζω πως αν το ψάξεις, θα βρεις επιλογές.

 

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, efrossyni είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά μπερδεμένη γιατί στα ίδια χρήματα βλέπω αρκετές διαφορές από μοντέλο σε μοντέλο.

Δηλαδή σε αυτά που μου έστειλες, το ένα έχει 44 sounds και το άλλο 692. Και τι εννοούμε sounds? Αυτά που έπαιζε ο Ρος στα Friends με το αρμόνιο? Είμαι εντελώς άσχετη, απλά θέλω να ακούγεται όσο γίνεται σαν πιάνο ακουστικό.


Οι ήχοι που περιέχει ένα digital piano είναι διάφοροι, αλλά σίγουρα όχι σαν του Ross. Σίγουρα όλα έχουν πολύ ρεαλιστικούς ήχους πιάνου, απλά υπάρχουν πάντα και οι υπο-κατηγορίες, όπως όρθιο, με ουρά, vintage, e-piano, rhodes, κτλ. Αρκετές εταιρίες μπορεί να βάλουν έξτρα ήχους όπως marimba, χυλόφωνο, μεταλόφωνο, καθώς είναι πολύ συνηθισμένοι ήχοι για jazz. Μπορεί να έχει το κλασσικό harpsichord, ή celeste. Πέρα από αυτά μπορεί να βάλουν και πιο ορχηστρικά, όπως βιολιά ή πνευστά, και σίγουρα υπάρχουν και αρκετοί συνδιασμοί μεταξύ όλων, πχ μπορεί να έχει έναν ήχο που συνδιάζει πιάνο με βιολιά από πίσω ταυτόχρονα.

Να είσαι σίγουρη όμως ότι σε τέτοιες τιμές οι ήχοι πιάνου αλλά και οι αίσθηση είναι αρκετά ρεαλιστικα. Αν μένεις Αθήνα, σου προτείνω να κάνεις μια δυο βόλτες σε μεγάλα μουσικά καταστήματα, έστω για να δεις το feel. Θα εκλπαγείς νομίζω. Αν πάλι μένεις επαρχία, δε χάνεις κάτι να πας στο μουσικό κατάστημα της γειτονιάς σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyosτώρα με μπέρδεψες τελείως. Γιατί οπτικά το βλέπω και σκέφτομαι ππφφ. Αλλά άκουσα τον ήχο του στο βιντεάκι και ήταν μαγικός.

Να σου πω την αλήθεια μου έχει κολλήσει αυτό

https://www.thomann.de/gr/roland_lx_705_pe.htm?sid=1978bc6957f84205b1e609c5050b16c5&ref=intl&shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOjJ9&reload=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω πως το πιο σημαντικό σε ένα ηλεκτρικό πιάνο, όταν πρόκειται για έναν ακουστικό πιανίστα με απαιτήσεις, είναι το feel. Εκεί είναι που το συγκεκριμένο Kawai δεν έχει αντίπαλο. Τί να το κάνεις το έπιπλο αν δεν μπορείς να κάνεις τρίλιες πχ; 

Για ήχο θα μπορούσες να πας και σε ένα midi keyboard όπως αυτό https://www.thomann.de/gr/kawai_vpc1.htm και να κατεβάζεις μετά βιβλιοθήκες που είναι κλάσεις ανώτερες απ οτιδήποτε προσφέρεται αυτή τη στιγμή στα ηλεκτρικά πιάνα και να χεις και δεκα διαφορετικούς ήχους ακουστικου πιάνου να αλλάζεις. Θα χαλούσες και τα μίσα λεφτά. Αλλά βλέπεις το πρόβλημα μετά θα ήταν σύνδεση με υπολογιστή, latencies... Δε νομίζω ότι θέλεις να μπλέξεις με όλα αυτά.

Στην τελική, με τα χρήματα που περισσεύουν απ το budget σου, βάλε έναν ξυλουργό να σου φτιάξει ένα έπιπλο-βάση όπως το θέλεις.

ΥΓ: Επειδή ο καθένας μας μπορεί να λέει το μακρύ του και το κοντό του, νομίζω υπάρχουν μαγαζιά όπως ο Νάκας που φέρνουν ηλεκτρικά πιάνα και μπορείς να δοκιμάσεις ώστε να πάρεις μια πρώτη ιδέα για το την διαφορά στο feel ενός ηλεκτρικού και ενός ακουστικού πιάνου. 

ΥΓ2: Το Kawai δεν έχει δικά του ηχεία, ενώ το Roland που έστειλες, έχει. Συνήθως για μεγαλύτερο ρεαλισμό είναι καλύτερα ηχεία + subwoofer, αλλά αν προτιμάς κάτι all in one, αυτό δεν είναι το MP11.


 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τώρα είδα ότι η Kawai έχει βγάλει και τη σειρά CA79 & 99, που έχουν τον ίδιο μηχανισμό και ήχο με το MP11SE. 

Το CA79 είναι στο budget σου. Το CA99, ξεφεύγει λίγο. Οι διαφορές τους εδώ:
 

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κοιτούσα τώρα και βρήκα ένα συγκριτικό μεταξύ του Kawai και του Roland που έχει τρομερό ενδιαφέρον.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου