Προς το περιεχόμενο

καντινια χορδες και σπασιμο νευρων


jkstigma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Καταρχάς, 1,5mm στο 12ο τάστο (που μετράει όλος ο κόσμος  ;D) είναι πολύ καλό, χαμηλό action.

 

Δεύτερον, αν έχεις τους V-60LP, είναι όντως αρκετά hot και ΠΡΕΠΕΙ να τους κατεβάσεις, περισσότερο τον neck, λιγώτερο τον middle.

 

Τρίτον, θυμάμαι ότι είχες κάτι θεματάκια με τα τάστα, καλό θα ήταν η κιθάρα σου να είναι τέλεια στα τάστα για να μπορέσεις να βγάλεις οποιοδήποτε συμπέρασμα για περαιτέρω setup.

 

;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη suhr ειμαι στα 2mm μεταξυ χορδης και κορυφη τελευταιου ταστου και δεν με πάει για πιο χαμήλωμα

Moυ κάνει εντύπωση αυτό, τι radius έχει η ταστιέρα της? Τι εννοείς ακούγεται καλά?

Τι χορδές φοράς? Με τι πένες παίζεις? Έχεις 'βαρύ χέρι'? 2mm στην Ε ή στην e?  

Παίζουν πολλοί παράγοντες αλλά μου φαίνεται περίεργο μια suhr να μην 'υποστηρίζει'

χαμηλό σετάρισμα. Σε κιθάρα μου που έγινε leveling, με 24.75 scale, 10.5 radius,

11-49 χορδές, μπορώ να κατεβάσω μέχρι 1.1 και 1.5mm (στο περίπου έστω) στο 22ο

χωρίς πρόβλημα.

 

edit: ώπ, τώρα το είδα αυτό

Τρίτον, θυμάμαι ότι είχες κάτι θεματάκια με τα τάστα, καλό θα ήταν η κιθάρα σου να είναι τέλεια στα τάστα για να μπορέσεις να βγάλεις οποιοδήποτε συμπέρασμα για περαιτέρω setup.

 

Αλλάζει αρκετά το πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταρχάς, 1,5mm στο 12ο τάστο (που μετράει όλος ο κόσμος  ;D) είναι πολύ καλό, χαμηλό action.

 

Δεύτερον, αν έχεις τους V-60LP, είναι όντως αρκετά hot και ΠΡΕΠΕΙ να τους κατεβάσεις, περισσότερο τον neck, λιγώτερο τον middle.

 

Τρίτον, θυμάμαι ότι είχες κάτι θεματάκια με τα τάστα, καλό θα ήταν η κιθάρα σου να είναι τέλεια στα τάστα για να μπορέσεις να βγάλεις οποιοδήποτε συμπέρασμα για περαιτέρω setup.

 

 

;)

τα γυαλισα τα ταστα και λαμπουν απο χαρα και παλι.

Nai αυτους τους μαγνητες φοράει.

Στη γεφυρα φοραειι  SSH

στο 12 ταστο action ειμαι 1,9 για μπασα και καντινι 1,6..1,7

 

φιλε bihla87 φοραω 10ρες χορδες σε κανονικο κουρδισμα

ΟΚ οπως ειπα και εγω σε σκαφος με 11ρες χορδες εχω Χαμηλο setup οσο δεν παει,,και παιζει μια χαρα

 

Τελικα δεν μου ειπατε..τα Vintage organa εχουν προτιμησεις σε setup??.

 

σε forum suhr βρηκα αυτο,,,

he action is set at 1/16" (1.4mm) at the last fret (bottom of the strings to the top of the fret). Again, depending on your style and touch, you may want to lower or raise the saddles. I set it at 3/64" (1.2mm), which is pretty low, but because I use a fairly light touch, I don't have any fret buzz problems. In general, I think most people would be fine with 4~5/64" (1.6~2.0mm) at the last fret. Some companies measure the action at the 12th fret (Ibanez) and some at the 17th fret (the neck-body joint). Ultimately, it's whatever feels most comfortable to you. Some players raise the action as high as 7/64" (2.8mm) at the last fret.

 

Pup height from the bottom of string to the top of pole piece :

SC : 1/8" (3.2mm) on the bass side

3/32" (2.4mm) on the treble side.

This is with the strings depressed at the last fret.

HB : 5/64" (2.0mm)on the bass side and

3/64" (1.2mm)on the treble side

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν, για να μην τρελαθούμε.  ;D

 

Πάντα για την e καντίνι:

 

4/64" στο 12ο τάστο (που μετράει όλος ο κόσμος και όχι μόνο η Ibanez  ;D), είναι χαμηλό action. Η μέτρηση αυτή προϋποθέτει ένα τέλειο nut. Αν θέλουμε να βγάλουμε το nut από τη μέση, βάζουμε ένα capo στο πρώτο τάστο και μετράμε στο 17ο. Ασφαλώς και μπορεί να πάει χαμηλότερα από 4/64". Αν δεν θέλεις να κάνεις ΚΑΘΟΛΟΥ bends.

 

Γιατί, όπως λέει μια ψυχή, bend 1 ημιτονίου δεν είναι bend. Είναι vibrato.  :P :P ;D ;D ;D

 

3/64" με δυνατότητα για ενάμιση με δύο τόνους bend είναι εξαιρετικά, αν καταφέρνεις βέβαια να "πιάσεις" την χορδή για το bend. Προϋποθέτει radius άνω του 12" και πιθανότατα με το 14άρι που έχει εκεί η Suhr να γίνεται. Κάποιοι τεχνίτες, "φτιάχνουν" το radius compound πειράζοντας τα τάστα, στις υψηλότερες θέσεις.

 

Τώρα, στο θέμα του πως ακούγεται η κιθάρα, όσο light touch και να έχεις, η χορδή θέλει το χώρο της για να πάλλεται. Οπότε συνήθως γίνονται κάποιες παραχωρήσεις στο action, ώστε να βρεθεί η χρυσή τομή ανάμεσα στην ευκολία παιξίματος, στην δυνατότητα για πλήρη εκμετάλευση των τεχνικών που μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί και φυσικά στον ήχο.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι δεν καταλαβα καλα μαλλον?

το 3/64 δεν ειναι χαμηλοτερο απο το 4/64 ?

 

radius εχω 10 στο nut και στο τελευταιο ταστο 14

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι δεν καταλαβα καλα μαλλον?

το 3/64 δεν ειναι χαμηλοτερο απο το 4/64 ?

 

radius εχω 10 στο nut και στο τελευταιο ταστο 14

 

Ναι προφανώς 3/64" είναι λιγώτερο από 4/64"!  ;)

 

Εσύ που έχεις κοντά στα 4/64" είσαι σε πολύ καλά επίπεδα (αντικειμενικά μιλώντας). Κατά τη γνώμη μου κάτω απ'αυτό, περισσότερο δυσκολεύει παρά βοηθάει...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα κ σεταρα χαμηλoτερα...

ευκολευει σε καποια πραγματα αλλα στα αυτια μου,,,στενευει ο ήχος

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου