Προς το περιεχόμενο

καντινια χορδες και σπασιμο νευρων


jkstigma

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια για πειτε μου γιατι εχω φαει τα μουτρα μου και ακρη δεν βρισκω,

Στις ηλεκτρικες σας...η Μι και κυριως ΣΙ καντινι...αν τις παιξεις ελευθερες και της αφησεις να ταλαντωθουν μεχρι να σβησει ο ηχος..ακουτε καποια ενοχλητικα..<πριμα> σαν τρεμουλιασμα της χορδης?

 

Εχω σεταρει την κιθαρα οκ αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν αυτο θα επρεπε να το κανει, αν το κανουν ολες η ηλεκτρικες και τοσα χρονια δεν το πιανανε τα αυτιά μου, η αν ειναι κατι αλλο.

Τσεκαρα δεν τασταρει καπου το οργανο. Απλα η ΣΙ καντινι οταν παιζεις ελευθερη  δεν ακουγετε ΟΜΑΛΗ

 

πχ στο σκαφος που δοκιμασα παιζουν μια χαρα τα καντινια. Βαρας ελευθερη ΣΙ και ακουγετε συνεχες σαν πιάνο.

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να τις τραβήξεις λιγάκι να "σπάσουν". Ίσως επειδή είναι καινούριες σου κάνουν τέτοια κόλπα. Τουλάχιστον σε δική μου κιθάρα αυτό έπιασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια για πειτε μου γιατι εχω φαει τα μουτρα μου και ακρη δεν βρισκω,

Στις ηλεκτρικες σας...η Μι και κυριως ΣΙ καντινι...αν τις παιξεις ελευθερες και της αφησεις να ταλαντωθουν μεχρι να σβησει ο ηχος..ακουτε καποια ενοχλητικα..<πριμα> σαν τρεμουλιασμα της χορδης?

 

Εχω σεταρει την κιθαρα οκ αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν αυτο θα επρεπε να το κανει, αν το κανουν ολες η ηλεκτρικες και τοσα χρονια δεν το πιανανε τα αυτιά μου, η αν ειναι κατι αλλο.

Τσεκαρα δεν τασταρει καπου το οργανο. Απλα η ΣΙ καντινι οταν παιζεις ελευθερη  δεν ακουγετε ΟΜΑΛΗ

 

πχ στο σκαφος που δοκιμασα παιζουν μια χαρα τα καντινια. Βαρας ελευθερη ΣΙ και ακουγετε συνεχες σαν πιάνο.

 

για τι κιθάρα λες; Στο σκαφος έχεις πιο χοντρές χορδές; Όσο πιο χοντρές (= υψηλότερη ταση) τόσο καλύτερα παίζουν. Άλλο που γουστάρουμε να κάνουμε και bends :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαινόμενο που περιγράφεις το συναντάμε σε κιθάρες με μονούς (μάλλον τέτοια είναι και η δική σου) και έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με τα χαρακτηριστικά των μαγνητών. Δοκίμασε να χαμηλώσεις λίγο τους μαγνήτες σου και μάλλον θα βελτιωθεί η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ακόμα πιθανότητα είναι να φταίει το nut. Δοκίμασε να ασκήσεις πίεση στις χορδές πάνω από το nut (προς το headstock) για να δεις αν υπάρχει βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φαινόμενο που περιγράφεις το συναντάμε σε κιθάρες με μονούς (μάλλον τέτοια είναι και η δική σου) και έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με τα χαρακτηριστικά των μαγνητών. Δοκίμασε να χαμηλώσεις λίγο τους μαγνήτες σου και μάλλον θα βελτιωθεί η κατάσταση.

 

λοιπον παιδια κοιταξα ολα τα informs που μου δωσατε, ξανατσεκαρα  kai σετup τσεκαρα και το Nut και το καθαρισα.

 

Φιλε teo.gp

μαλλον εχεις δίκιο..

ειναι η πρωτη μου κιθαρα με μονους μαγνητης οποτε κ πρωτη φορα το συνανταω το φαινομενο αυτο.

Κατεβασα λιγο τους δυο μονους(suhr S1 κιθαρα) και οντως μειωθηκε αρκετα! Σε ευχαριστω!

Ομως 3,5 mm μεταξυ της χορδης (πατημενη στο τελευταιο ταστο) και τον πόλο του μαγνητη, δεν ειναι αρκετά μεγαλη απόσταση? Εκει βρισκομαι τωρα και αγουγετε οκ

 

Δηλαδη στις κιθαρες με μονους μαγνητες,,,,πρεπει να συνηθισω κατι τετοιο στον ήχο?

 

Επισης μια ακομα ερωτηση,,,

οι  vintage κιθαρες σε σχεση με πιο αλλες πιο Modern, δουλευουν καλυτερα με πιο ψηλά setup?

Ρωταω γιατι βλεπω πως οσο και να θελω εγω...η κιθαρα αυτη νομιζω πως δεν ακουγετε καλα σε χαμηλο σετup.

Πχ σε μια JEM kai στο σκαφος(ibanez pm100) που έχω οσο χαμηλα και να κατεβασω χορδες..παιζει μια χαρα (μεχρι και 1,6mm)

 

Στη suhr ειμαι στα 2mm μεταξυ χορδης και κορυφη τελευταιου ταστου και δεν με πάει για πιο χαμήλωμα

 

 

Ευχαριστω για την βοηθεια

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου